27 MAYIS 2019 Pazartesi 06:14
Politika
Giriş Tarihi : 21-12-2018 09:22   Güncelleme : 21-12-2018 09:22

CHP Karabük Milletvekili Aksoy: Meclis Vatandaşların Beklentilerine Cevap Vermiyor

CHP Karabük Milletvekili Uzm. Dr. Hüseyin Avni AKSOY, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde süren bütçe görüşmelerinde şahsı adına söz aldı. Karabük tarihinin ilk Cumhuriyet Halk Partili milletvekili olduğunu vurgulayan Aksoy, ülkenin ve seçim bölgesi Karabük’ün sorunları üzerine konuştu.

CHP Karabük Milletvekili Aksoy: Meclis Vatandaşların Beklentilerine Cevap Vermiyor

Yıllarca Karabük'te çocuk doktoru olarak çalıştığını ve mesleği nedeniyle insanlar arasında hiç ayrım yapmadığını belirten Aksoy, Nazım Hikmet’ten bir şiir okuyarak sözlerine devam etti. CHP’li vekil meclis çalışmalarını değerlendirerek, milletvekillerine adeta görev hatırlatması yaptı.

 

Karabük Milletvekili Uzm. Dr. Hüseyin Avni AKSOY’un konuşmasının tam metni şu şekilde;

 

İnsanın insana kulluğunu yok etmek zorundayız

 

“İnsanın insana kulluğunu yok etmek zorundayız. Ben içerisinde bulunduğum altı ayda Meclisimizin vatandaşın beklentilerine cevap veremediğini, halk yararına önergelerin reddedildiğini, 600 milletvekilinin millet için bir araya gelemediğini gördüm. Odağımız halktır, halkın sorunları bizlerin çözümünü beklemektedir.

 

Gece aç uyuyan bebeğin vebali bizim boynumuza


    Size bir ayna tutmak isterim, şöyle bir kendinize bakın; sizler ki vatandaşın ayağına değen taştan sorumlusunuz. Gece aç uyuyan bir bebek varsa bu topraklarda vebali bizlerin boynunadır. Yaşam hakları, sosyal devlet tarafından, ayrımcılık yapılmaksızın karşılanmak zorundadır. Vatandaş, hayat pahalılığı içerisinde çırpınıyor. Bu şartlar altında asgari ücret en az 2.200 TL ve vergiden de muaf olmalıdır. Atanamayan sağlıkçıların sayısı 470 bini geçti. Atanamayan 400 bin öğretmenimiz var. 3600 ek gösterge öğretmenlere de sağlık personeline de emniyet mensuplarına da verilmelidir. Karayollarında çalışan taşeron işçilere kadro hakkı verilmelidir.

 

Bayram ikramiyeleri en az bir asgari ücret olmalı


    Milletvekilinin görevi millete hizmet etmektir. Bakın, emekliler kan ağlıyor. "Bayram ikramiyesi" dediğiniz sadece bin lira. Emeklilerin bayram ikramiyeleri en az bir asgari ücret kadar olmalıdır. Bayramlarda verilen ikramiyeler tüm çalışanlara da verilmelidir. Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında gerekli yasal düzenleme yapılarak hakları teslim edilmelidir.

 

Karabük’ün sorunları çözüm bekliyor


    Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; seçim bölgemden, kıymetli memleketim Karabük'ten bahsetmek istiyorum. Kent merkezimizde hava kirliliği insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Trafik sorunu kente giriş yapılmasını engelleyecek düzeye ulaşmıştır. Karabük'te çevre yolu yoktur. Kardemir kavşağı çözüm beklemektedir. Merkezde bulunan eğitim araştırma hastanesi, ihtiyacı karşılayamamaktadır. Vatandaşımız muayene olabilmek için on-on beş gün beklemektedir. Gelen uzman hekimler ise yönetimsel sıkıntılar nedeniyle tayinlerini istemektedir. Safranbolu Devlet Hastanesinde de durum aynıdır.

 

Orman köylüleri ormandan kovuluyor


    1994 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan doğup büyüdüğüm Safranbolu'muzda turizm hak ettiği değeri görmemekte ve yeterli tanıtım yapılmamaktadır. Safranbolu'muz turizm için teşvik almayı hak etmektedir. Yenice ilçemizde 2019 yılına yaklaştığımız şu günlerde hâlen doğal gaz yoktur. Bunun yanında, tüm ilçenin karşı çıkmasına rağmen Yenice'ye ısrarla HES yapılmak istenmektedir. Türkiye'de ve dünyada benzerine az rastlanan doğa güzelliklerini barındıran Şeker Kanyonu'nu HES'le yok etmenin mantığını çözemiyoruz. Dikili ağaç sorunu Yenice ilçemizde orman köylülerimizin tek geçim kaynağını ellerinden almakta ve bu kanunla tabiri caizse orman köylüleri ormandan kovulmaktadır.

 

Devlet hastanesi var ancak doktor yok


     

Eskipazar'da ve Eflâni'de devlet hastanesi mevcut olmasına rağmen hastanelerde görev yapan uzman doktor yoktur. Karabük ekonomisine can katacak Eskipazar organize sanayi bölgesi ivedilikle açılmalıdır.

 

Kardemir’e kardeş istiyoruz


    Roma dönemine ait Hadrianapolis Antik Kenti Eskipazar'da gün yüzüne çıkmayı beklemektedir. Çevre illerde istihdam teşviki uygulanırken Karabük bu uygulamadan payını alamamaktadır. Karabük'e mutlaka istihdam teşviki verilmelidir. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle 3 Nisan 1937'de temeli atılan Karabük Demir Çelik Fabrikası seksen yıldır biz Karabüklülerin yegâne gelir kaynağı olmuştur. Karabük için üretim ve istihdam odaklı yeni bir yatırım istiyoruz. KARDEMİR'e kardeş istiyoruz.
   

Cari açık, faiz ödemeleri, terör

 

 Bu bütçede, yüce Mecliste yapılan konuşmalar sırasında beni rahatsız eden üç sözcük var: Cari açık, faiz ödemeleri ve terör. Bu üç sözcükten bu ülke kaç yıl sonra kurtulacak?

 

Aksoy, konuşmasını bitirirken tüm milletvekillerine çalışmalarında başarılar diledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 34
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 65 34
 • 4 Trabzonspor 63 34
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 34
 • 6 Fenerbahçe 46 34
 • 7 Antalyaspor 45 34
 • 8 Atiker Konyaspor 44 34
 • 9 Alanyaspor 44 34
 • 10 Kayserispor 41 34
 • 11 Çaykur Rizespor 41 34
 • 12 Sivasspor 41 34
 • 13 MKE Ankaragücü 40 34
 • 14 Kasımpaşa 39 34
 • 15 Göztepe 38 34
 • 16 Bursaspor 37 34
 • 17 BB Erzurumspor 35 34
 • 18 Akhisarspor 27 34
HAVA DURUMU
E-GAZETE
CHP'li gençler 'Gezi ruhunu' yaşatmak için bir araya geldi
ARŞİV ARAMA