20 HAZİRAN 2019 Perşembe 22:10
Politika
Giriş Tarihi : 10-08-2018 11:49   Güncelleme : 10-08-2018 11:49

CHP Milletvekili Gürer soruyor: “Kanser vak'alarının artış nedeni asbestli su boruları mı?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bazı yerleşim bölgelerinde asbestli borulardan su dağıtımı yapılmasının, artan kanser vakalarının nedenlerinden biri olabileceğini söyledi. Ömer Fethi Gürer, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin geçen yıl söz vermesine rağmen, Bor’un Kızılca köyünün tamamında, Kemerhisar beldesinin ise bir bölümünde asbestli su borularının halen değiştirilmediğini belirtti. Gürer, kansere neden olduğu belirtilen ve ülkemizde 2010 yılından bu yana üretim ve kullanımı yasaklanan asbestli su borularının değiştirilmesi için yapılan müracaatların sonuçsuz kaldığına dikkat çekti. Özellikle CHP’li seçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Kemerhisar beldesi ve Kızılca köyündeki asbestli su borularının değiştirilmeme gerekçelerinin açıklanmasını istedi.

CHP Milletvekili Gürer soruyor: “Kanser vak'alarının artış nedeni asbestli su boruları mı?

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bazı yerleşim bölgelerinde asbestli borulardan su dağıtımı yapılmasının, artan kanser vakalarının nedenlerinden biri olabileceğini söyledi. Ömer Fethi  Gürer, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin geçen yıl söz vermesine rağmen, Bor’un Kızılca köyünün tamamında, Kemerhisar beldesinin ise bir bölümünde asbestli su borularının halen değiştirilmediğini belirtti. 

Gürer, kansere neden olduğu  belirtilen ve ülkemizde 2010 yılından bu yana üretim ve kullanımı yasaklanan asbestli su borularının değiştirilmesi için yapılan müracaatların sonuçsuz kaldığına dikkat çekti. Özellikle CHP’li seçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Kemerhisar beldesi ve Kızılca köyündeki asbestli su borularının değiştirilmeme gerekçelerinin açıklanmasını istedi. 

 

KÖYLÜLER TEDİRGİN

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, solunum ya da içme suyu yoluyla vücuda girdiğinde, başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açtığı saptanan asbestli su borularının Bor ilçesine bağlı Kızılca köyünde halen kullanılıyor olduğuna dikkat çekti. Kızılca’da, 15 kilometreyi bulan asbestli su borularının değiştirilmemiş olmasının, köyde artan kanser vakalarının nedenlerinden biri olabileceğine vurgu yapan Gürer, köylüleri tedirgin eden su borularının değiştirilmesi gerektiğini belirtti. 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bor ilçesine bağlı Kemerhisar beldesinin bir bölümünde de halen asbestli su borularının kullanıldığına vurgu yaparak, Kemerhisar’da insan sağlığını ciddi manada tehdit eden asbestli su borularının değiştirilmesi için defalarca kez yapılan başvuruların sonuçsuz kalmasının da manidar olduğunu ifade etti. Gürer, “Kızılca köyü ve Kemerhisar beldesi gibi yoğunlukla CHP’li seçmenlerin yaşadığı yerleşim bölgelerinde yapılan müracaatlara kayıtsız kalınması düşündürücüdür. Dönemin Bakanı Sayın Özhaseki’nin geçen yıl söz vermesine rağmen, asbestli borularının halen değiştirilmemiş olması, bu iki yerleşim birimindeki vatandaşlarımızın tepkisine neden olmaktadır” dedi. 

 

SORU ÖNERGELERİ VE MECLİS ARAŞTIRMASI 

 

CHP Milletvekili Gürer, asbestli su borularının insan sağlığında yarattığı tahribatlarla ilgili olarak, 26. Dönemde sözlü ve yazılı soru önergelerinin yanı sıra, meclis araştırması talebinde bulunduğunu, bu olumsuzluğu TBMM Genel Kurulu ve KİT Komisyonu toplantılarında da zaman zaman Meclis gündemine taşıdığını hatırlattı. 

 

ÖZHASEKİ SÖZ VERMİŞTİ…

 

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında TBMM Genel Kurulu’nda bazı yerleşim birimlerinde halen asbestli borulardan su dağıtımı yapıldığına ilişkin eleştirilerine, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıt verdiğini anımsatan Gürer, “Sayın Bakan TBMM Genel Kurulu’nda asbestli su borularının kullanımını kabul etmenin mümkün olmadığını, değiştirmek isteyen il, ilçe ve tüm belediyelere yardım etmeye hazır olduğunu ifade etmiş ve (Bütün belediye başkanı arkadaşlarımızın aynı duyarlılıkla başka türlü işlerini bırakarak, hakikaten asbestli borusu varsa insan olarak, sorumluluk taşıyan bir adam olarak önce koşup buraya gelmesi lazım. Hala bir belediye başkanının asbestli borusu varsa ve insanlara su veriyorsa o belediye başkanını Allah ıslah etsin. Kimin sıkıntısı varsa gelsinler ben yardımcı olacağım) açıklamasında bulunmuştu. Ancak aradan bir yıl geçmesine rağmen, özellikle Kemerhisar ve Kızılca’da halen asbestli su borularının kullanılıyor olmasına rağmen bir değişiklik yapılmamış olması düşündürücü olduğu kadar endişe vericidir” diye konuştu. 

 

İLLER BANKASI’NIN YANITI 

 

Asbestli su borularıyla ilgili olarak KİT Komisyonunda İller Bankası Genel Müdürlüğü’ne de sorular yönelttiğini söyleyen Ömer Fethi Gürer, İller Bankası’ndan verilen yanıtta. 1975 ve 2000 yılları arasında 1053 adet yerel yönetimin bankadan içme suyu şebekeleri yapımında asbestli çimento boru kullandığı açıklandı. Söz konusu tesislerdeki AÇB borular gerek Bakanlık gerekse belediyelerin kendi imkânları ile değiştirilmekte olduğu ifade edilmişti. Hem dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanının açıklamaları hem de İller Bankası Genel Müdürlüğü’nce sorularımıza verilen yanıt dikkate alındığında, halen bazı yerleşim bölgelerinde asbestli su borularının kullanılıyor olması endişe vericidir” şeklinde konuştu. 

 

ÜRETİM VE KULLANIMI YASAK AMA…

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kansere neden olan asbestin, üretimi, kullanımı ve piyasaya arzı ile asbest içeren eşyaların piyasaya arzını yasaklayan yönetmeliğin 2010 yılında uygulamaya konulduğunu, AB ile uyumlu  yönetmelikte, asbestin, herhangi bir ürünün üretiminde kullanılması ve asbest içeren tüm ürünlerin piyasaya arzının da yasaklandığını hatırlatarak, Ülkemizde başta içme suyu boruları olmak üzere kullanıldığı alanlarda asbestli ürünlerin durumu bu alanda çalışmaların irdelenmesi incelenmesi araştırılması   amacıyla Meclis Araştırması açılması istendiğini de sözlerine ekledi.

 
NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 34
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 65 34
 • 4 Trabzonspor 63 34
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 34
 • 6 Fenerbahçe 46 34
 • 7 Antalyaspor 45 34
 • 8 Konyaspor 44 34
 • 9 Alanyaspor 44 34
 • 10 Kayserispor 41 34
 • 11 Çaykur Rizespor 41 34
 • 12 Sivasspor 41 34
 • 13 MKE Ankaragücü 40 34
 • 14 Kasımpaşa 39 34
 • 15 Göztepe 38 34
 • 16 Bursaspor 37 34
 • 17 BB Erzurumspor 35 34
 • 18 Akhisarspor 27 34
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA