18 HAZİRAN 2019 Salı 09:47
Politika
Giriş Tarihi : 25-03-2019 09:13   Güncelleme : 25-03-2019 09:13

CHP’den Erdoğan’a baraj cevabı

CHP Hatay milletvekilleri, Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı Hatay barajlarıyla ilgili, “Hatay’a 6 baraj ve 3 gölet yaptık. 3 baraj ve 2 gölet daha yapıyoruz. Reyhanlı Barajı'nı geçtiğimiz yıl hizmete aldık. Pirinçlik Barajı'nı İskenderun'a kazandırdık” sözlerine cevap verdi.

CHP’den Erdoğan’a baraj cevabı

CHP Hatay İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında, CHP Hatay Milletvekilleri Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, Mehmet Güzel Mansur, Serkan Topal ve CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün kameralar karşısına geçti. Hatay Valiliği, DSİ ve Ak Parti resmi internet sayfasındaki güncel ve resmi verilerin temel alanarak basın toplantısı düzenleme kararı aldıklarını belirten CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, “Devletin resmi kurumları hatta Ak Parti resmi internet sayfasındaki icraatler kısmında dahi İskenderun Pirinçlik Göleti'nin bitiş tarihini 30 Ekim 2019, Samandağ Çökek Göleti'nin öngörülen proje bitiş tarihini 14 Nisan 2019, Altınözü Altınkaya Göleti'nin bitiş tarihini 31 Aralık 2019, Ballıöz Göleti'nin bitiş tarihini 19 Kasım 2019 olarak belirtmiştir. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi Hatay’da  Ak Parti döneminde yapılmış 6 baraj yoktur. Baraj inşaatları vardır. Hatay’daki toplam 7 barajın sadece 3 tanesi AK Parti döneminde yapılmıştır.” diyerek gölet ve baraj projelerin hala devam ettiğini, ancak Erdoğan’ın Hatay mitinginde bu projeleri bitirmişler gibi halka sunduğunu belirtti.

Suzan Şahin, “Karaçay Barajı'nın ikmal işinde baraj içinde su kaçağı var. İçme suyu isale hattı ikmal iş, yüzde 76 oranında yapılmış. Bu sorunlara rağmen baraj 27 Kasım 2017'de açıldı. Reyhanlı Barajı'nın öngörülen bitiş tarihi 5 Nisan 2020 olarak belirlenmiş. Ancak baraj seti çalışmalarında yapılan eksik ve hatalı malzeme kullanımı neticesinde setin su geçirmezlik özelliği sağlanamamıştır. Bunun olması için 80 metre daha genişletilmesi için tekrar ihaleye çıkılmış. Bu durumdan dolayı büyük zarar iddiaları var” diyerek bitmeyen barajın bitmiş gibi gösterilmesinin ‘millete yalan söylemek' olduğunu belirterek bunun siyasi ahlaka uymadığını, Erdoğan’ın ekonomik krizi unutturmak için miting meydanlarında halkın algısını başka yerlere çekmeye çalıştığını ifade etti.

 

Erdoğan’ın Ankara’da yaptığı konuşmada ‘‘Televizyonlara talimatı verdim, bizim oradaki barajları gösterin dedim’’ sözlerini de eleştiren Şahin, ‘’Sayın Erdoğan bir yandan medyaya talimat verdiğini söyleyerek medyadaki yandaşlığı meşrulaştırken diğer yandan da algı operasyonunun startını vermiş oldu. Erdoğan’ın talimatı üzerine bitmemiş barajları bitmiş gösteren ve su birikintisi denebilecek göletleri de baraj olarak haritalar üzerinde gösteren yandaş medya Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef tahtasına koymuştur. Ancak gerçeklerin eninde sonunda ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır. Şimdi devletin resmi kayıtlarına göre Recep Tayyip Erdoğan’ın yalanlarını sıralayacağız.’’ diyerek sunum yaptı.


Recep Tayyip Erdoğan Antakya’daki mitinginde “Hatay’a 6 baraj ve 3 gölet yaptık. 3 baraj ve 2 gölet daha inşa ediyoruz.” ve “Reyhanlı Barajını geçtiğimiz yıl hizmete aldık” sözleriyle, İskenderun’daki mitinginde ise “Pirinçlik Barajını ilçemize kazandırdık.”  sözleriyle halkı yanlış bilgilendirdiğinin belirtildiği sunumda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 18 Mart 2019 tarihinde Hatay’da gerçekleştirdiği mitingde Erdoğan’ın bu yanlış bilgilendirmelerini Hatay halkıyla paylaştığı belirtildi. Akabinde 20 Mart’ta Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nu yalancılıkla suçlaması ve tazminat davalarıyla tehdit etmesi üzerine CHP Hatay milletvekilleri ve Hatay İl örgütü olarak halkı doğru bilgilendirmek ve konuya açıklık getirmek amacıyla bir basın açıklamasını yapma gereğinin hasıl olduğu ifade edildi..
 

CHP’li Şahin’in, Hatay Valiliği resmi web sayfasındaki yatırım takip sisteminde yer alan güncel resmi veriler ve DSİ’nin 2019 yılı şubat ayında valiliğe yaptığı faaliyet sunumlarına göre Hatay’da biten ve yapımı devam eden baraj ve göletlerle ilgili mevcut durum şu şekilde sıralandı;
 

 • ‘‘İskenderun Pirinçlik Göleti ve Sulaması : Proje başlangıç tarihi 14.06.2013 olup, öngörülen bitiş tarihi 30.10.2019’dur. Fiziki gerçekleşmesi  ise %61’dir.
 • Samandağ Çökek Göleti ve Sulaması : Proje başlangıç tarihi 12.09.2013 olup, öngörülen proje bitiş tarihi 11.04.2019’dur. Fiziki gerçekleşmesi %55’dir.
 • Altınözü Altınkaya Göleti ve Sulaması : Proje başlangıç tarihi 13.06.2013 olup, öngörülen proje bitiş tarihi 31.12.2019’dur. Fiziki gerçekleşmesi %22’dir.
 • Hatay Merkez  Ballıöz Göleti ve Sulaması : Proje başlangıç tarihi 08.08.2014 olup, öngörülen proje bitiş tarihi 19.11.2019’dur. Fiziki gerçekleşmesi %21’dir.
 • Kırıkhan Kurtlusoğuksu Göleti ve Sulaması : Proje başlangıç tarihi 07.04.2014 olup, proje bitiş tarihi 09.07.2017’dir. Fiziki gerçekleşmesi %100’dür. yani yapımı tamamlanmıştır.
 • Bu göletlerin dışında proje-yer tespiti aşaması devam eden Hatay merkezde Mustafa Kemal Paşa  ile Yayladağı Şakşak Göleti olmak üzere iki gölet daha bulunmaktadır.
 • Tahtaköprü Barajı Yükseltmesi (Osmaniye-Hatay) : Proje başlangıç tarihi 22.03.2017 dir. öngörülen proje bitiş tarihi 30.12.2019’dur. Fiziki gerçekleşmesi %42’dir.
 • Karaçay Barajı ve Sulama Projesi : Söz konusu barajın çalışmaları 3 etapta yapılmaktadır. Barajın ana gövde yapısı tamamlanmış olup, gövde ile dağ arasında su kaçağı bulunmaktadır. Bu nedenle su geri boşaltılmıştır. Karaçay ikmal işinde baraj içerisinde su kaçağı olduğundan önleme çalışmaları halen devam etmektedir. Ayrıca memba kısmındaki 2 adet köprü ve HES çıkışı regülatör yapısına başlanacaktır. Barajın içme suyu isale hattı ikmali işi %76 oranında tamamlanmıştır. İçme suyu arıtma tesisi ise su akışı ile faaliyete geçecektir. Tüm bunlara rağmen bitmemiş olan ve yapısal pekçok sorunu bulunan bu barajın açılış töreni 27.11.2017’de gerçekleştirilmiştir.
 • Reyhanlı Barajı : Söz konusu barajın çalışmalari 4 etapta yapılmaktadır.  Reyhanli Barajı ikmal inşaatı adı altında 21.12.2017 tarihinde ihalesi yapılmıştır. 02.04.2018 tarihinde sözleşmesi imzalanmıştır.

Barajın fiziki gerçekleşme durumu ikmalinşaatı için %87, takviye tesisleri 1.kısımiçin %9, regülatörü ve derivasyon kanalı için %58’dir.
Reyhanli Barajı sulaması 1. kısım işinde kamulaştırma çalışmaları hala devam etmektedir. Bu nedenle sulama işlemlerine geçilememiştir. Kamulaştırma işlemlerinin öngörülen bitiş tarihi ise 05.04.2020 yılı olarak belirlenmiştir. ‘’


Erdoğan’ın yapıp bitirmiş gibi gösterdiği ancak hala bitmemiş olan Reyhanlı Barajı’nda, şuandaki ana şantiye ile Doğu Ayrancı Köyü’ne kadar olan yaklaşık 3.5 km uzunluğunda ve 150 metre genişliğindeki baraj seti çalışmalarında yapılan eksik ve hatalı malzeme kullanımı neticesinde setin su geçirmezlik özelliği sağlanamadığı, setin su geçirmez özelliğe ulaşması için 80 metre daha genişletilmesi düşünülerek ihaleye çıkarılmasına karar verildiği belirtilen sunumda, bu durumdan dolayı zarar edildiği ve baraj için çok para harcandığı iddiaları olduğu, 2015’te bitmesi planlanan inşaat bitim tarihinin nasıl uzatıldığının da bir muamma oluğuna dikkat çekildi.

 

Resmi kaynaklardaki biten ve bitmeyen projelerin sıralanması sonrası Erdoğan’ın dediği gibi 6 baraj ve 3 gölet yapılmadığı, Ak Parti hükümetleri döneminde 3 baraj, 2 gölet ve 1 baraj yükseltme çalışması yapıldığını söyleyen Suzan Şahin. ‘’Sayın Erdoğan’ın verdiği rakam yanlış. Ayrıca baraj olarak saydığı Samandağ Çökek, Kırıkhan Kurtlusoğuksu ve İskenderun Pirinççik küçük sulama projeleri kapsamında inşa edilmiştir. Yani bunlar baraj değil gölettir.  Baraj ile göletin farkını bilmeyen danışmanların Erdoğan’a meydanlarda olmayan hizmeti olmuş gibi göstertmesi kimin kılavuzunun karga olduğunu net bir şekilde göstermiştir.’’ dedi.
 

Şahin sözlerine ‘‘Kimin danışmani karga şimdi? Gölet ile barajın farkını bilmedikleri kesin. Bununla birlikte güncel DSİ verilerine göre Amik Ovasi’nda yaklaşık 2,5 aydır 78.000 dekar tarım arazisi taşkına maruz kalmış ve 1820 üretici zarar görmüştür. Drenaj kanallarının yetersizliği ve Tahtaköprü Barajı’ndaki yükseltme faaliyetlerinden kaynaklı barajın boşaltılmasi neticesinde tüm ova sular altında kalmış, çiftçimiz  ve ovamız büyük zarar görmüştür. Meslek odaları ve uzmanların ısrarla
kurutulmasının fayda sağlamayacağını söylemesine rağmen büyük vaadlerle kurutulan Amik Gölü şuan sular altındadır. Baraj mı yaptınız? Evet yaptınız; kuruttuğunuz 310 km’lik alana sahip Amik Gölü’nü tekrar taşkın alanı haline getirerek baraj yaptınız. Yıllardır bitiremediğiniz, yapımına bundan tam 5 sene önce 2013 yılında başlanan Reyhanlı Barajı 2015 tamamlanacaktı ama şuan sadece bir toprak yığını. Ve içinde 1 gram su yok! Köylüler içecekleri suyu 200 metre kazıp çıkartıyor. Yıllardır bitiremedikleri Reyhanlı Barajı’nı da bitirmiş gibi milletimize pazarlıyorlar. Sonra gelmiş Hataylılardan olmayan hizmetin bedeli olarak oy istiyorlar.
Ayni şekilde Hatay Havalimanına bakalım!! Her yağışta sel altında kalan, hava trafiğinin felç olduğu, sel suları altında kalan ve geçen Ocak ayından itibaren yaklaşık 1,5 ay sel altında kalıp adeta 4 tarafı sularla çevrili bir ada görüntüsünde olan Hatay Havalimanı... Haftalarca havaalanı binası çevresinin su altında kaldığı, havaalanının arkasındaki tarlalardan yol açılarak yolcuların araçlarla direk uçaklara taşındığı, utanılmasa sandallarla uçaklara yolcu taşınacak olan Hatay Havalimanı… Alın size Ak Parti hükümeti döneminden bir baraj daha ! Havaalanı çevresinde dekarlarca alan sular altında kaldı. Cumhuriyet Halk Partisi vekilleri olarak mecliste ‘Hatay afet bölgesi ilan edilsin’ diyerek önerge verdik, bakanı göreve davet ettik. Umursamadıklari gibi, bir de su altında kalan tarım alanlarını baraj ilan ediyorlar gözümüzün içine baka baka.’’ diyerek eleştirdiği Erdoğan’ı, ‘hizmete gelince pireyi deve, yandaşa ranta gelince deveyi pire yaparak sürekli milleti kandırmak üzerine siyaset yapmakla’ suçladı.

 

Hatay halkının kaç tane barajı, kaç tane göleti, olduğunu bildiğini ve Erdoğan ile yandaş medyanın algı operasyonlarına kanmayacağının belirtildiği sunumda Şahin. ‘‘Hataylı şehrini tanır. Miting alanlarinda millete, su birikintisi olan göletlere baraj diyerek çılgın bir projeymiş gibi pazarlayan ama iş oğlunun gemilerine gelince ‘gemicik’ gibi küçültme sıfatları kullanan, Hatay’daki göletleri baraj sanan Ak Parti Genel Başkanı Hatay halkını kandırmaya çalışıyor. Ancak Hataylı kanmaz. Artık bu millet Ak Parti’nin yalanlarına kanmıyor. Ülkeyi içine soktukları ekonomik krizi unutturmak, seçim meydanlarında algıyı başka yönlere çekip yönetimdeki çürümüşlüklerini gizlemek isteyen Ak Parti hükümetine milletimiz 31 Mart’ta sandıkta gereken cevabı verecektir. ‘’ dedi.

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 34
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 65 34
 • 4 Trabzonspor 63 34
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 34
 • 6 Fenerbahçe 46 34
 • 7 Antalyaspor 45 34
 • 8 Atiker Konyaspor 44 34
 • 9 Alanyaspor 44 34
 • 10 Kayserispor 41 34
 • 11 Çaykur Rizespor 41 34
 • 12 Sivasspor 41 34
 • 13 MKE Ankaragücü 40 34
 • 14 Kasımpaşa 39 34
 • 15 Göztepe 38 34
 • 16 Bursaspor 37 34
 • 17 BB Erzurumspor 35 34
 • 18 Akhisarspor 27 34
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA