Error 520 Ray ID: 4cbf2af30e47c78f • 2019-04-23 10:31:25 UTC

Web server is returning an unknown error

You

Browser

Working
Amsterdam

Cloudflare

Working
xrated.phpshelltr.info

Host

Error

What happened?

There is an unknown connection issue between Cloudflare and the origin web server. As a result, the web page can not be displayed.

What can I do?

If you are a visitor of this website:

Please try again in a few minutes.

If you are the owner of this website:

There is an issue between Cloudflare's cache and your origin web server. Cloudflare monitors for these errors and automatically investigates the cause. To help support the investigation, you can pull the corresponding error log from your web server and submit it our support team. Please include the Ray ID (which is at the bottom of this error page). Additional troubleshooting resources.

CHP'den 'fiyat etiketlerinde üründen alınan vergi de yazılsın' kanun teklifi

CHP'den 'fiyat etiketlerinde üründen alınan vergi de yazılsın' kanun teklifi

Son dönemde özellikle gıda ürünlerinde yaşanan zamların sonrasında ortaya çıkan tartışmalarda iktidar marketleri suçlamış, yüksek fiyatların nedeninin işletme sahipleri olduğunu iddia etmişti.

CHP'den 'fiyat etiketlerinde üründen alınan vergi de yazılsın' kanun teklifi

Yaşanan tartışmalarla birlikte CHP’den konuyla ilgili bir kanun teklifi geldi. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Tüketicinin korunması hakkında kanunda değişiklik yapılması için Meclis Başkanlığına kanun teklifi verdi. Türkiye’de satılan ürünlerin üzerinde; o ürün üzerinden alınan toplam vergi miktarının fiyat etiketinde belirtilmesi için verilen kanun teklifinde “Aldıkları ürüne ne kadar vergi ödediğini bilmek vatandaşların en doğal ve başta gelen haklarından birisidir” denildi.

 

Antmen, teklifinde, teknolojik, sanayi, gıda ve tekstil ürünleri başta olmak üzere; sık sık zamların yaşandığı Türkiye’de tüketicilerin satın aldıkları ürüne ne kadar vergi ödemek zorunda kaldıklarını görmelerinin tüketici hakkının evrensel bir gereği olduğunu vurgulayarak  “Satın alınan ürünün üzerinde nasıl fiyatı olmak zorunda ise, o fiyatın ne kadarının KDV, ÖTV başta olmak üzere vergilerden oluştuğunu belirtmek; hem üreticinin hem tüketicinin hem de aracıların bilinmesi, kimlerin ne kadar ödediğinin kimlerin ne kadar kazandığının ve devletin ne kadar vergi tahsil ettiğinin vatandaşların bilmesi açısından gereklidir” dedi.

 

Kanun teklifinde 2019 Türkiye bütçesinin yüzde doksanına yakınının direk ve dolaylı vergilerden oluşmakta olduğu, vatandaşlardan toplandığı hatırlatılarak “Kamu ve idari birimlerce harcanan bu paraların nasıl ve ne kadarının hangi üründen alınan paralarca toplandığının yurttaşlarca bilinmesi demokrasin, tüketici haklarının ve vatandaşlara hesap verme kültürünün bir gereğidir.” ifadeleri kullanıldı.

 

Satın alınan ürünlerden ne kadar vergi alındığının şeffaf ve anlaşılır bir şekilde vatandaşlara açıklanmasının devletin yükümlülüğü olduğu ifade edilen kanun teklifi yasalaşırsa marketler ve mağazalar başta olmak üzere bütün fiyat etiketlerinde o ürün nedeniyle alınan vergi oranı ve miktarı yazılacak. 

 

chp tbmm milletvekili mersin alpay antmen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan 23 Nisan mesajı
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan 23 Nisan mesajı
23 Nisan İstanbul ve İzmir'de Böyle Kutlandı
23 Nisan İstanbul ve İzmir'de Böyle Kutlandı