19 HAZİRAN 2019 Çarşamba 21:49
Politika
Giriş Tarihi : 22-03-2019 11:31   Güncelleme : 22-03-2019 11:31

CHP'li Barut:Şeker fabrikaları özelleştirilirken Cargill'den rapor istendi mi?

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyİşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde Cargill firmasından rapor istendiğine yönelik itirafı Meclis gündemine taşıdı

CHP'li Barut:Şeker fabrikaları özelleştirilirken Cargill'den rapor istendi mi?
CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyİşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde Cargill firmasından rapor istendiğine yönelik itirafı Meclis gündemine taşıdı
 
Cargill itirafı Meclis gündeminde
 
"Şeker fabrikaları özelleştirilirken Cargill'den rapor istendi mi?"
 
ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde uluslararası Cargill firmasından rapor istendiğine yönelik itirafla ilgili kamuoyuna açıklama yapılmasını istedi.
CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyİşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, şeker fabrikaları özelleştirilmeden Cargill firmasından rapor istendiğine yönelik tartışmayı soru önergesiyle Meclis'e taşıdı. Cumhuriyetin ilk yıllarında ülke ve kentlerin kalkınıp gelişmesi projeleri kapsamında Anadolu'nun dört bir yanında kurulan sanayi tesislerinin başında şeker fabrikalarının geldiğini anımsatan Barut, "Bu amaçla kurulan ilk şeker fabrikamız, 26 Kasım 1926 günü Trakya bölgesinde, Kırklareli ilimizin Alpullu kasabasında işletmeye açılmıştır. Yıllar itibarıyle fabrika sayımız 1950’li yıllarda 11’e ulaşmış , 1960’lı yıllarda iki, 1977 yılında bir, 1980’li yıllarda altı, 1990’lı yıllarda üç, 2001 yılında bir fabrika daha ülkemizin değişik bölgelerinde açılmıştır" dedi. 
 
"ÖZELLEŞTİRME RAPORUNU HÜKÜMET Mİ İSTEDİ?"
 
Açılan şeker fabrikalarının çiftçiyi ve üretimi desteklediğini, kentlerin kalkınmasına, yurttaşların sosyal ve kültürel gelişimine ciddi katkı sağladığına dikkat çeken Ayhan Barut, şöyle konuştu:
"Fabrika sayısının artmasına paralel olarak da ülkemizde şeker pancarı tarımı yaygınlaşmış, şeker üretimi de artmıştır. 2001 yılına kadar yeni fabrikaların açılıp şeker ekimi ve üretimi desteklenirken AKP iktidarı ile bu durum tersine dönmüştür. Kamu tarafından yörenin sosyal ve ekonomik gelişmişliğine katkı sağlamak için kurulan fabrikalarımız bir anda karlılık durumları bahane edilerek özelleştirilmeye gidilmiştir. Çiftçi, üretici, fabrika çalışanı, bölge esnafı ve muhalefet partilerinin görüş, öneri ve düşüncelerini dikkate almayan bir dayatma ile bu fabrikalarımızın özelleştirmesi yapıldı. Şimdi bazı basın yayın kuruluşlarına, Cargill Gıda Ortadoğu Türkiye ve Afrika Kurumsal İletişim Direktörü Ediz Aksoy adlı bir yetkilinin açıklamaları yansımıştır. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde dikkate alınan raporun Cargill tarafından hazırlandığını ve hükümete verildiğini kabul etmektedir. Kişi açıklamalarında;'Hükümet bu konu ile ilgili bizden bir rapor istedi. Çalışmalarımızı yaptık ve 2018 yılı Ocak ayında raporu sunduk' demektedir."
 
"BAŞKA KONULARDA DA GÖRÜŞ ALDINIZ MI?"
 
Hazırladığı soru önergesini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis'e sunan Ayhan Barut, şu sorulara yanıt verilmesini talep etti:
"1. Bahse konu uluslararası bu firmadan şeker fabrikalarının özelleştirilmesi için bir rapor istenmiş midir? Raporun içeriği, ilgili firmanın görüş ve düşünceleri neler olmuştur? Söz konusu rapora dayanarak mı özelleştirmeler yapılmıştır?
2. Bu firmadan raporu hangi hükümet yetkilisi istemiştir? Neden? 
3. Tarımın ülkemiz içindeki paydaşları olan Ziraat Odaları, Ziraat Mühendisleri Odası gibi pek çok meslek örgütlenmesi, üniversiteleri ve çiftçi kuruluşları var iken neden Cargill gibi uluslararası bir şirketten görüş alınmıştır?
4. Ülkemiz tarımına ilişkin bu tasarruf, uygulama hükümetin dış güçlerle ilişkisi olduğunu mu göstermektedir? Başka hangi konularda uluslararası hangi özel kurum ve kuruluşlardan görüş alınmaktadır?
5. Özelleştirmeler sonrası fabrikaların akıbeti ne durumdadır? Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sonrası ülkemiz şeker ihtiyacı ve sektör açısından ne durumdadır? 
6. Çiftçimizi, üreticimizi, tarıma dayalı sanayicimizi mağdur eden bu tür uygulamalardan ne zaman vazgeçeceksiniz? 
7. Özelleştirmeler nedeniyle yaşanan sorunların ortadan kaldırılması için dış güçlerin raporu ile özelleştirildiği düşünülen şeker fabrikalarımızın tekrar kamuya devri için bir girişiminiz olacak mı?"
 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Mehmet Aydınkar 3 ay önce
Gündemden eksilmeyen cargil dosyası yşne chp nin önüne bırakılmış. bazı güçler chp aracılığıyla ortamı bulandırmak istiyor. gerçekten böyle şeyler olması ülkemizi her gün daha da zora sokuyor. cargilin vereceği rapor ile devlet bir şeyler yapacaksa zaten diyecek bir şey yok. ama her şirket her devlet gibi kuruluşlardan bir şeyler istemek normal geeliyor bana. gündemi boşuna meşgul etmemek lazım.
Selma Düzalan 3 ay önce
okuduklarımdan anladığım kadarıyla chp olayları yine tam anlamadan araştırmadan bir şeyler yapma peşinde :) devlet herkesten her şeyi ister. mühim olan o istedikleri ışığında gerçeği bulup doğru olanı yapmasıdır. merak edyorum bu cargill olmasa chp gündemine ne alacaktı ?
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 34
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 65 34
 • 4 Trabzonspor 63 34
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 34
 • 6 Fenerbahçe 46 34
 • 7 Antalyaspor 45 34
 • 8 Atiker Konyaspor 44 34
 • 9 Alanyaspor 44 34
 • 10 Kayserispor 41 34
 • 11 Çaykur Rizespor 41 34
 • 12 Sivasspor 41 34
 • 13 MKE Ankaragücü 40 34
 • 14 Kasımpaşa 39 34
 • 15 Göztepe 38 34
 • 16 Bursaspor 37 34
 • 17 BB Erzurumspor 35 34
 • 18 Akhisarspor 27 34
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA