18 TEMMUZ 2019 Perşembe 03:30
Politika
Giriş Tarihi : 01-09-2018 13:35   Güncelleme : 01-09-2018 13:35

CHP’li Berke Merter’den İBB’ye acil uyarı

CHP’li İBB Meclis Üyesi Berke Merter’den İstanbul Büyükşehir Belediyesine acil uyarı ve öneri: İtalya’nın Cenova kentinde onlarca insanın ölmesine, yaralanmasına, çok büyük maddi ve manevi kayıpların yaşanmasına sebep olan ve çöken Morandi Köprüsü faciasında ders çıkarmalı ve İstanbul’da ki tüm viyadükleri ve Köprüleri acilen gözden geçirmeliyiz!

CHP’li Berke Merter’den İBB’ye acil uyarı

CHP’li İBB Meclis Üyesi Berke Merter’den İBB’ye acil uyarı ve öneri: İtalya’nın Cenova kentinde onlarca insanın ölmesine, yaralanmasına, çok büyük maddi ve manevi kayıpların yaşanmasına sebep olan ve çöken Morandi Köprüsü faciasında ders çıkarmalı ve İstanbul’da ki tüm viyadükleri ve Köprüleri acilen gözden geçirmeliyiz!

CHP İBB Meclis Üyesi Berke Merter, “İtalya’nın Cenova kentinde 14 Ağustos 2018 tarihinde onlarca insanın ölmesine ve yaralanmasına, çok büyük maddi ve manevi kayıpların yaşanmasına sebep olan ve çöken Morandi Köprüsü’nün faciasında ders çıkarmalıyız”uyarısında bulunarak 31.08.2018 Cuma günü İBB Meclis Müdürlüğüne yazılı soru önergesi sundu. Önergesinde: İstanbul Büyükşehir Belediyemizin kontrolünde ve sorumluluğunda olanköprü, viyadük, araç ve yaya geçişleri olan alt ve üst geçitlerin bakımının kontrol edilmesini ve risk taşıyan köprüler için gerekli çalışmaların yapılması ve önlem alınması elzem olmuştur.Onlarca yıldır araç geçişlerine hizmet veren D-100 (E-5) yolu ile TEM yolunu bağlayan Sadabat (Nurtepe) istikameti ile Okmeydanı’ndan Hasdal Kavşağı’na hizmet veren Kağıthane Sadabad Viyadüğü, Mecidiyeköy Viyadüğü, Boğaz Köprüsü’nün Ortaköy viyadüğü ve Haliç Köprüsü başta olmak üzere her gün milyonlarca İstanbullu araçları ile trafikte yol alırken; köprü, viyadük, araç ve yaya geçişleri olan alt ve üst geçitleri kullanmaktadırlar” cümlelerine dikkat çekerek Başkan Av. Mevlüt Uysal’a şu soruları sordu: İstanbul genelinde ki Köprülerin veViyadüklerin zamanla yıpranan mevcut taşıyıcı elemanlarının ve kirişlerinin onarılması hangi aralıklarla yapılmıştır? İstanbul genelinde ki Köprülerin ve Viyadüklerin yenilenmesi ve bakımlarının yapılması, yani periyodik bakımların yapılması hangi aralıklarla yapılmıştır? Yapılmış ise raporların tarafımıza yazılı olarak bildirilmesini talep ederiz”

 

CHP’li Berke Merter hazırladığı önergesinde Başkan Mevlüt Uysal’ın cevaplaması isteği ile 4982 sayılı bilgi edinme kanunu ve  3071 sayılı dilekçe kanunu uyarınca 31.08.2018 Cuma günü İBB Meclis Müdürlüğüne sunduğu yazılı soru önergesi şöyle:

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞI’NA

4982 sayılı bilgi edinme kanunu ve 3071 sayılı dilekçe kanunu uyarınca; Aşağıdaki konunun ve sorularımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca yazılı olarak cevaplandırılması için, gereğini arz ederiz. 

 

Konu; İstanbul Büyükşehir Belediyemizin kontrolünde ve sorumluluğunda olan köprü, viyadük, araç ve yaya geçişleri olan alt ve üst geçitlerin bakımının kontrol edilmesini ve risk taşıyan köprüler için gerekli çalışmaların yapılması ve önlem alınması Hk.

 

İtalya’nın Cenova kentinde 14 Ağustos 2018 tarihinde onlarca insanın ölmesine ve yaralanmasına, çok büyük maddi ve manevi kayıpların yaşanmasına sebep olan ve çöken Morandi Köprüsü’nün faciasında ders çıkarmalıyız. 1967 yılında inşa edilen ve iki yıl önce bakımdan geçen Morandi Köprüsü, şiddetli yağmur ve fırtınanın bölgede etkili olduğu saatlerde çökmüştü. Uzmanlar, 51 yıllık köprünün, tasarımcıların onlarca yıl önceki öngörüsünden daha fazla araç tarafından kullanıldığını ve geliştirme çalışmalarında çok gecikildiğini savunuyor.

 

Bu kapsamda her gün milyonlarca İstanbullu araçları ile trafikte yol alırken; köprü, viyadük, araç ve yaya geçişleri olan alt ve üst geçitleri kulanmaktadırlar. Onlarca yıldır araç geçişlerine hizmet veren D-100 (E-5) yolu ile TEM yolunu bağlayan Sadabat (Nurtepe) istikameti ile Okmeydanı’ndan Hasdal Kavşağı’na hizmet veren Kağıthane'deki Sadabad Viyadüğü, Mecidiyeköy Viyadüğü, Boğaz Köprüsü’nün Ortaköy viyadüğü ve Haliç Köprüsü başta olmak üzere; Yenibosna Üstgeçit Köprüsü, Sefaköy Üstgeçit Köprüsü, Barbaros Bulvarı Köprülü Kavşağı, Zincirlikuyu Üstgeçit Köprüsü, Metris Kavşağı Otoyol üzerindeki Üstgeçit Köprüsü, Anadolu Otoyolu Köprülü Kavşağı Üstgeçit Köprüsü, Ümraniye Köprülü Kavşağı, Sağmalcılar Viyadüğü, Mahmutbey Viyadüğü, Okmeydanı Viyadüğü, Gedikahmetpeşe Viyadüğü, Gaziosmanpaşa Viyadüğü, Levent Viyadüğü, Metris Köprülü Kavşağı, Çamlıca Yükseltilmiş Geçit, Mahmutbey Batı Köprü Kavşağı, Mahmutbey Batı Köprülü Kavşağı Otoyol üzerindeki Altgeçit Köprüsü, Kozyatağı Köprülü Kavşağı Anadolu Otoyol Köprüsü Kavşağı Alt ve Üstgeçit Köprüleri.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyemizin kontrolünde ve sorumluluğunda olan köprü, viyadük, araç ve yaya geçişleri olan alt ve üst geçitlerin bakımının kontrol edilmesini ve risk taşıyan köprüler için gerekli çalışmaların yapılması ve önlem alınması elzem olmuştur. 

Bu düşüncede Sorularımız:

1. İstanbul genelinde ki Köprülerin ve Viyadüglerin zamanla yıpranan mevcut taşıyıcı elemanlarının ve kirişlerinin onarılması hangi aralıklarla yapılmıştır?

2. İstanbul genelinde ki Köprülerin ve Viyadüglerin yenilenmesi ve bakımlarının yapılması, yani periyodik bakımların yapılması hangi aralıklarla yapılmıştır? Yapılmış ise raporların tarafımıza yazılı olarak bildirilmesini talep ederiz.

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 0 0
 • 2 Antalyaspor 0 0
 • 3 Beşiktaş 0 0
 • 4 Çaykur Rizespor 0 0
 • 5 Fenerbahçe 0 0
 • 6 Galatasaray 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep FK 0 0
 • 8 Gençlerbirliği 0 0
 • 9 Göztepe 0 0
 • 10 İstanbul Başakşehir 0 0
 • 11 Kasımpaşa 0 0
 • 12 Kayserispor 0 0
 • 13 Konyaspor 0 0
 • 14 MKE Ankaragücü 0 0
 • 15 Sivasspor 0 0
 • 16 Trabzonspor 0 0
 • 17 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 18 Yukatel Denizlispor 0 0
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA