Politika
Giriş Tarihi : 03-04-2019 14:33   Güncelleme : 03-04-2019 14:43

CHP'li Çakırözer: 'AA, verileri kimden alıyor? Saha neresi, bir parti genel merkezi mi?'

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 31 Mart yerel seçimlerinde yaşanan Anadolu Ajansı skandalını TBMM gündemine taşıdı. Anadolu Ajansı’nın (AA) sandık yayınını sahadan veri akışı sağlanamadığı gerekçesi ile durdurduğunu anımsatan Çakırözer, “Veri akışının sağlanamadığı saha neresi? Bir siyasi partinin genel merkezi mi? AA, muhabirleri dışında görevlendirme yaptı mı? Tüm seçimlerde oluşan bu şaibenin artık ortadan kalkması gerekiyor.

CHP'li Çakırözer: 'AA, verileri kimden alıyor? Saha neresi, bir parti genel merkezi mi?'

Anadolu Ajansı, yaptığı görevlendirmeyi sandık sandık açıklamalı. Aksi halde Anadolu Ajansı yönetimi, başta Genel Müdür Şenol Kazancı olmak üzere istifa etmelidir” dedi. YSK’nın AA yayınları dâhil seçimlerle ilgili tüm işlemlerden sorumlu olduğunu anımsatan Çakırözer, “AA benim müşterim değil’ açıklaması anayasal sorumluluğu ortadan kaldırmaz. YSK; Anadolu Ajansı yayınlarını sandıkların açıldığı saatten kesin sonuçlar açıklanana kadar Anayasal bir görev olarak denetlemelidir” ifadelerini kullandı.

 

CHP’nin gazeteci kökenli milletvekili Utku Çakırözer, 31 Mart yerel seçimlerinde Anadolu Ajansı’nın adil seçim ilkesine ve seçimlerin dürüstlüğüne gölge düşüren seçim yayınlarını TBMM gündemine taşıdı.

 

Çakırözer, Anadolu Ajansı’nın 31 Mart akşamı saat 23.20’da veri akışını durdurduğunu, saatler sonra yapılan açıklamada “sahadan veri akışı gerçekleşmemektedir” açıklamasının yapıldığını anımsattı. Çakırözer, ilk açıklamadan yaklaşık 13 saat sonra ajans yönetimden yapılan ikinci açıklamaya göre ise bazı sandıklardan sağlıklı veri akışı temin edilemeyince veri aktarımına bir süre ara verildiğini, YSK sonuçlarının beklenmesi kararı alındığını aktardı.  Çakırözer, her seçim olduğu gibi 31 Mart seçimlerinde de Anadolu Ajansı’nın sandık verilerini nasıl temin ettiği sorusunun gündemden düşmediğini ifade etti.

 

‘Şaibe ortadan kalkmalı’

 

Çakırözer, “Veri akışının sağlanamadığı saha neresi? Bir siyasi partinin genel merkezi mi? Anadolu Ajansı, 31 Mart yerel seçimlerinde muhabirleri dışında veri sağlayıcı ya da başka bir ad altında görevlendirme yaptı mı? Tüm seçimlerde oluşan bu şaibenin artık ortadan kalkması gerekiyor. Anadolu Ajansı, yaptığı görevlendirmeyi tek tek, ayrıntılı olarak bir listeyle açıklamalı. Sandık sandık kaç muhabir görevlendirildiğini, hangi sandıkta muhabir dışında nasıl bir görevlendirme yapıldığı listelenmeli. Aksi halde Anadolu Ajansı yönetimi, başta Genel Müdür Şenol Kazancı olmak üzere istifa etmelidir” dedi.

 

‘Müşterim değil’ demek, sorumluluğu ortadan kaldırmaz’

 

31 Mart yerel seçimlerinde Anadolu Ajansı ile Yüksek Seçim Kurulu arasında, kamuoyunun önünde bir polemik yaşandığını da ifade eden Çakırözer, “Anadolu Ajansı, ilk açıklamasında, sahadan aldığı verilerin yanı sıra YSK’dan da veri geldiğine işaret etti. Ancak YSK Başkanı Sadi Güven, AA’nın verileri kendilerinden almadığını açıkladı, ‘AA, benim müşterim değil’ mesajı verdi” dedi. Yüksek Seçim Kurulu’nun seçimlerle ilgili tüm işlemlerden sorumlu olduğunu belirten Çakırözer, “YSK;  seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapmak, seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikâyet ve itirazları incelemek ve kesin karara bağlamakla görevlidir. Bu sadece yasası ile değil Anayasamız ile kurula verilen vazgeçilmez bir görevdir. Seçimlerle ilgili bütün işlemlere Anadolu Ajansı seçim yayınları da dâhildir. YSK, anayasal görevini Anadolu Ajansı yayınları ile ilgili olarak da yerine getirmelidir. ‘AA benim müşterim değil’ açıklaması anayasal sorumluluğu ortadan kaldırmaz” ifadelerini kullandı.

 

‘YSK, AA’yı da denetlemeli’

 

Çakırözer, “YSK; Anadolu Ajansı yayınlarını sandıkların açıldığı saatten kesin sonuçlar açıklanana kadar Anayasal bir görev olarak denetlemelidir. Seçimlerin dürüstlüğü ilkesine gölge düşmesi durumunda sorumluları hakkında yaptırım uygulamalıdır” dedi.

 

‘Sandık sandık kimler görevlendirildi?’

 

Konuyu TBMM gündemine de taşıyan Çakırözer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:

 

“Anadolu Ajansı, seçim sonuçlarına ilişkin verileri il ve ilçelerde kurulan tüm sandıklarda hangi kaynaklardan edinmektedir? Seçim yayını için sahada ve merkezde ayrı ayrı olmak üzere kaç muhabir görevlendirilmiştir? Muhabirlerin yanısıra veri sağlayıcı veya başka bir ad altında görevlendirme yapılmış mıdır? Türkiye genelinde kurulan sandıklarda muhabir ve muhabir dışı kimler görevlendirilmiştir? Görevlendirmenin ayrıntılı bir listesi mevcut mudur? Yapıldıysa, görevlendirme kriterleri nelerdir? Herhangi bir siyasi parti ile hukuki bir bağın olup olmadığı görevlendirme kriterleri arasında var mıdır?  Yapılan görevlendirme için hizmet alım yöntemine gidilmiş midir? Hizmet alım yöntemi kullanıldıysa ihale düzenlenmiş midir? Düzenlendiyse hangi ihale usulü benimsenmiştir? İhaleli veya ihalesiz hangi firma veya firmalarla anlaşılmıştır?”

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 0 0
 • 2 Antalyaspor 0 0
 • 3 Beşiktaş 0 0
 • 4 Çaykur Rizespor 0 0
 • 5 Fenerbahçe 0 0
 • 6 Galatasaray 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep FK 0 0
 • 8 Gençlerbirliği 0 0
 • 9 Göztepe 0 0
 • 10 İstanbul Başakşehir 0 0
 • 11 Kasımpaşa 0 0
 • 12 Kayserispor 0 0
 • 13 Konyaspor 0 0
 • 14 MKE Ankaragücü 0 0
 • 15 Sivasspor 0 0
 • 16 Trabzonspor 0 0
 • 17 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 18 Yukatel Denizlispor 0 0
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA