27 HAZİRAN 2019 Perşembe 11:14
Politika
Giriş Tarihi : 01-08-2018 16:25   Güncelleme : 01-08-2018 16:25

CHP'li Ceylan:“Kaz Dağlarının Yok Edilmesine Çanak Tutuluyor”

Çanakkale’de, Atikhisar Su Toplama Havzası’nı da kapsayan alanda, Kanada şirketine siyanürle altın araması ruhsatına onay veren Vali Orhan Tavlı’nın kararına yönelik Çanakkalelilerin verdiği mücadele TBMM’de karşılık buldu.

CHP'li Ceylan:“Kaz Dağlarının Yok Edilmesine Çanak Tutuluyor”

CHP Çanakkale Milletvekilli Özgür Ceylan projenin Çanakkale üzerine etkilerinin tespiti ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi. Ceylan’ın önergesine CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek de destek verdi.   

 

Ceylan Altın Ruhsatını TBMM’ye Taşıdı 

Araştırma Önergesinde Anayasa’nın elli altıncı maddesinin “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir şeklinde olduğunu hatırlatan CHP’li Ceylan, devletin, madde ile çevrenin korunmasındaki sorumluluğunu ve görevini açıkça ortaya konduğunu ifade etti. Ceylan, Anayasal çerçevenin bu denli açık olmasına karşın Anayasa’yı göz ardı ederek Çanakkale’nin binlerce yıllık tarihi mirası ile Kaz Dağları olarak bilinen İda Dağı’nın yok edilmesine çanak tutulduğunu ifade etti.  

 

2 Milyon İnsanın Suyu Kirlenecek 

Ceylan verilen ruhsat ile yaklaşık iki milyon insanın sağlıklı, güvenilir, temiz içme suyuna ulaşma imkânının yok edileceğini ve bu durumun Atikhisar Su Toplama Havzası’nın kirletilmesine onay vermek olduğunu söyledi. 24 Haziran seçimlerinin hemen ardından verilen ÇED onayları ile Çanakkale ve Kaz Dağları’nın adeta ölüme mahkûm edildiğini ifade eden CHP’li Ceylan, Kaz Dağları’nın insanlığın ortak mirası ve korunması için azami özenin gösterilmesi gereken bir doğa harikası olduğunu söyledi.   

 

Atikhisar Su Toplama Havzası’nı da kapsayan bir alan için Kanadalı Alamost Gold firmasına “Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Projesi” kapsamında, Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı Vali Orhan Tavlı tarafından verilmişti. Danıştay firmanın genişleme talebini reddetmiş ve ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) Raporu için yeni bir bilirkişi incelemesi yapılması gerektiğini karara başlanmıştı. Çanakkaleliler ve çevre örgütleri verilen ruhsat ile hukukun yok sayıldığını ileri sürmüş, firmanın ayrıca Kaz Dağlarında eşine zor rastlanacak bir ağaç kıyımına da neden olduğuna dikkat çekerek protesto eylemleri yapmıştı.    

 

Çanakkale’nin havasının, suyunun, toprağının zehirlenmesi durumunda telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkaracağını ifade Ceylan, bölgede faaliyet yürüten termik santrallerin ve madencilik faaliyetlerinin oluşturacağı kirliliğin, insan ve hayvan sağlığına, tarım alanlarına, yer altı ve yer üstü su rezervlerine olan etkilerin ve alınacak tedbirlerin TBMM çatısı altında araştırılmasını istedi.  

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA