23 MAYIS 2019 Perşembe 18:32
Politika
Giriş Tarihi : 19-09-2018 11:52   Güncelleme : 19-09-2018 11:52

CHP'li Gürer: 'AKP iktidarı kendi yarattığı mağdurların sesini duymuyor'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, uyguladığı yanlış politikalarla toplumun büyük çoğunluğunu mağdur eden AKP iktidarının, kendi yarattığı mağdurların feryadını duymazdan geldiğini söyledi.

CHP'li Gürer: 'AKP iktidarı kendi yarattığı mağdurların sesini duymuyor'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, uyguladığı yanlış politikalarla toplumun büyük çoğunluğunu mağdur eden AKP iktidarının, kendi yarattığı mağdurların feryadını duymazdan geldiğini söyledi. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilikle yaşa takılanlar, kadroya alınmayan taşeron  çalışanı işçiler, kamudaki geçici ve mevsimlik işçiler ile kadroya alındığı halde özlük haklarında değişiklik olmayan eski taşeron işçilerin sorunlarını aylardır yetkilere iletmesine rağmen, bu kesimlerin sorunlarına kulak tıkayan AKP iktidarına sert tepki gösterdi. 

 

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILAN KALMASIN

 

Emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının sürekli gündeme getirildiğine dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “1999 yılında çıkan yasa öncesinde kadınlar 20 yıl, erkekler de 25 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin gün ile yaş şartına bakılmaksızın emekli olabiliyorlardı. Bu tarihten sonra çıkan yasanın ardından kadınlar 58, erkekler ise kademeli olarak 60 yaşında emekli olabiliyorlar. Yasa, 1999 yılında çıkmasına rağmen, bu tarihten önce sigorta başlangıcı olanları da kapsadığı için binlerce kişi mağduriyet yaşıyor. Bu mağduriyetin giderilmesi için kanun teklifi verdim. AKP dışında kalan partiler bu sorunu çözme niyetini açıkladı.1 Ekim sonrası muhalefet bu konuda kanunu meclisten geçirmelidir” dedi. 

 

TAŞERON ÇALIŞAN MAĞDUR

 

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki taşeron işçilerin, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kadroya alındığını ancak, bu işçilerin mali ve sosyal haklarında hiçbir iyileştirme yapılmadığını belirten  Ömer Fethi Gürer “Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı. 2018 yılı 6 aylık TÜFE oranı yüzde 9.17, yıllık enflasyon oranı ise yüzde 15.39 olarak belirlendi. Bu durumda, asgari ücret ve biraz üzerinde ücret alan taşeron işçilerin maaşlarında, enflasyon karşısında ciddi miktarda erime oldu. Zaten pek çok sosyal haktan da mahrum bırakılan bu işçiler, yüksek enflasyonun altında ezilmektedir. Türkiye’nin taşeron sorununun çözebilmesi için koşulsuz tam kadro ve eşit işe eşit ücret uygulamasına geçilmelidir” dedi.

 

TAŞERON DEVAM EDİYOR

 

Kamu kurumlarının  pek çoğunda taşeron işçilerin halen alt işveren kuruluşların yanında çalışmaya devam ettiğine dikkat çeken  Ömer Fethi Gürer,  Belediyelerde ise taşeron işçilere tam kadro sağlanmadığını,  alt işverenden aldıkları taşeron işçilerin,  belediyelerin kendi kurdukları şirketlerde yine taşeron olarak çalıştırmaya devam ettiklerini vurguladı.

 

KAMUDA ŞOFÖRLERE HAKSIZLIK

 

Kamuda şoför olarak görev yapanlar ile Karayolları ve sağlık alanlarında geçici ve mevsimlik işçi olarak çalışanların sorunlarına da kulak tıkandığını kaydeden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Mevsimlik işçilerin 5 ay 29 gün olan yıllık çalışma süresi 9 ay 29 güne çıkarılacağı açıklanmıştı. Ancak kamu kurumlarında kurum amirlerinin isteğine bağlı olan bu düzenleme, çoğunlukla uygulamaya konulmadı. Mevsimlik ve geçici işçilerin kadro talebi, AKP iktidarı tarafından kulak ardı edildi. Kamuda şoförler ise hizmet alım sözleşmesine takıldı. Binlerce kamu şoförüne büyük haksızlık yapıldı. Kamu şoförleri için bu haksızlık bir an önce giderilip kadroları verilmelidir” diye konuştu. 

 

4 ARALIK ÇÖZÜMÜN DEĞİL SORUNLARIN ADI OLDU

 

Gürer, KHK ile yapılan düzenleme sonucunda 4 Aralık mağdurları oluştuğunu ve 4 Aralık tarihinin neye dayandığının anlaşılmadığını ifade ederek, “taşeronda çalışan emekli işsiz kaldı. Bir kısmı işini yitirdi. Sözleşme süreleri nedeni ile mağdur olanlarda oldu. 4 Aralık çözümün değil sorunların adı oldu” dedi.

 

Toplumun önemli bir kesiminde oluşan bu mağduriyetlerin sorumlusunun AKP iktidarı olduğunu ifade eden CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Mağdurlar seslerini duyurmaya çalışıyor ama AKP, kendi yarattığı mağdurların feryadını duymazdan geliyor.  AKP iktidarı sağır mı ki bir ses vermiyor” dedi. 

 

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP olarak mağdurların yaşadığı sorunların çözümü için mücadeleye devam edeceklerini de belirterek, “CHP olarak biz çözüm odaklı çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Mağdurların sesini TBMM’de yükseltmeye devam edeceğiz. Biz çözüme varız” şeklinde konuştu. 

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 33
 • 2 Medipol Başakşehir 66 33
 • 3 Beşiktaş 62 33
 • 4 Trabzonspor 60 33
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 33
 • 6 Antalyaspor 45 33
 • 7 Atiker Konyaspor 43 33
 • 8 Fenerbahçe 43 33
 • 9 Alanyaspor 43 33
 • 10 Çaykur Rizespor 41 33
 • 11 Kayserispor 41 33
 • 12 MKE Ankaragücü 40 33
 • 13 Kasımpaşa 39 33
 • 14 Sivasspor 38 33
 • 15 Göztepe 35 33
 • 16 Bursaspor 34 33
 • 17 BB Erzurumspor 32 33
 • 18 Akhisarspor 26 33
HAVA DURUMU
E-GAZETE
CHP'li gençler 'Gezi ruhunu' yaşatmak için bir araya geldi
ARŞİV ARAMA