Politika
Giriş Tarihi : 20-11-2018 10:31   Güncelleme : 20-11-2018 10:31

CHP'li Gürer: 'Aman turistler duymasın!'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, müze ve ören yerlerine giriş ücretlerindeki yüksek artışı, soru önergesiyle Meclis gündemine getirdi.

 CHP'li Gürer: 'Aman turistler duymasın!'

Gürer’in önergesine Bakan Mehmet Ersoy’dan ilginç bir yanıt geldi. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Müze ve ören yerlerini yurttaşlardan çok yabancı turistler ziyaret ettiği için giriş ücretlerine zam yaptıklarını açıkladı. Ersoy, “Bu nedenle fiyat artışından büyük oranda yabancı turistler etkilenmektedir” dedi. 

 

GÜRER, MÜZE GİRİŞ FİYATLARINDAKİ YÜKSEK ARTIŞI GÜNDEME GETİRDİ 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, müze ve ören yerlerinde yüzde 50’lere varan fiyat artışını, Kültür ve Turizm Bakanlığına yönelttiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. 

 

KAĞIT KALİTESİ DÜŞTÜ BİLET FİYATI ARTTI 

 

Gürer, fiyat artışının toplu bilet alan kişileri ciddi manada etkilediğine dikkat çekerek, “Kâğıt kalitesi düşürülen bilet fiyatlarının artışının gerekçesi nedir? Müze girişleri için daha önce bilet temin edenlere 1 Ekime kadar süre verilmesi, bedeli ödenmiş olsa da kullanmamış olan için bir mağduriyet değil midir? Bu anlamda yeni bir düzenleme düşünülmekte midir?” şeklindeki sorularının yanıtlanmasını istedi. 

 

BUNDAN ÖNCEKİ SON ZAM NİSAN 2016’DA YAPILMIŞTI 

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine verdiği yanıtta, müze ve ören yerlerine giriş ücretlerine ilişkin fiyat düzenlemesinin en son 2016 yılı Nisan ayında yapıldığını anımsattı ve aradan geçen süre zarfında giriş fiyatlarının yeniden belirlenmesi ihtiyacının doğduğunu belirtti.

 

BAKAN ERSOY’DAN İLGİNÇ YANIT 

 

Fiyatların yeniden belirlenmesindeki en önemli etkenin, müze ziyaretçilerinin çok önemli bir kısmının yurtdışından gelen yabancı ziyaretçilerin oluşturmasından kaynaklandığına dikkat çeken Kültür ev Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “ Dolayısıyla söz konusu fiyat artışı çok büyük oranda yabancı ziyaretçileri etkilemektedir. Zira bilindiği üzere vatandaşlarımıza yönelik olarak 2008 yılında hayata geçirilen ve yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından kullanılabilen Müzekart ile Bakanlığımıza bağlı tüm müze ve örenleri yılda bir defa ücret ödenerek sınırsız bir şekilde ziyaret edilebilmektedir” açıklamasında bulundu. 

 

Bakan Ersoy ve ören yerlerini henüz ziyaret etmemiş veya ziyaret sıklığı oldukça sınırlı kalmış her sosyal statüden vatandaşa müze ziyaret imkânı sağlayabilecek giriş ve ödeme alternatifi yaratacak ürünler ve sistemler üzerinde çalışmalar yürütüldüğünü de sözlerine ekledi. 

 

Seyahat Acenteleri tarafından daha önce satın alınan ve 01 Ekim 2018 tarihine kadar kullanılmamış olan müze/ören yeri giriş biletlerinin,  oluşan fiyat farkı ödenerek 01.05.2019 tarihine kadar kullanılabileceğini anlatan Bakan Ersoy, “Acente biletlerinin geçerlilik süresine ilişkin hazırlanan metin Bakanlığımız ve Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü web sitelerinde ilgililerine duyurulmuştur. Dolayısıyla herhangi bir mağduriyet söz konusu olmamıştır” ifadelerini kullandı. 

 

MÜZE VE ÖREN YERLERİNİ 20 MİLYON 500 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kültür ve Turizm Bakanlığına yönelttiği bir başka soru önergesinde ise müzeleri ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayılarının açıklamasını istedi. Gürer, ayrıca “Bakanlığınızca ülkemizdeki müze ziyaretleri yeterli görülmekte midir? Ziyaretleri artırıcı yöntemlerin uygulanmasına yönelik çalışma yapılmakta mıdır?

 

Müzelerin yüzde kaçı ücretlidir? En düşük ücretle en yüksek ücretler nelerdir? Ücretlendirme hangi kriterlere göre yapılmaktadır? 2017 yılında müze ziyaretlerinden elde edilen gelir ne kadardır?” şeklinde sorular yöneltti. 

 

EN DÜŞÜK ÜCET 5 TL, EN YÜKSEK ÜCRET 60 TL 

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ise geçen yıl müzeleri 20 milyon 500 bin kişinin ziyaret ettiğini belirterek, 2Bakanlığımıza bağlı müze ve ören yerlerinin %47,5'inde ücretli geçiş yapılmaktadır. Müze ve ören yerlerimizde en düşük ücretli geçiş 5 TL olup en yüksek ücretli geçiş 60 TL'dir” açıklamasında bulundu. 

 

BAKANIN AÇIKLAMALARI DÜŞÜNDÜRÜCÜ 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Bakan Ersoy’un “Müzeleri yerli turistlerden çok yabancılar ziyaret ettiği için giriş ücretlerine zam yaptık” şeklindeki açıklamasının düşündürücü olduğunu söyledi. 

 

“NASIL OLSA YERLİ TURİST ZİYARET ETMİYOR” MANTIĞI SAKINCALI

 

Gürer, “Kültür ve Turizm Bakanı, müzelerin yerli turistler tarafından ziyaret edilmediğini daha çok yabancı turistlerin ilgi gösterdiğini söylüyor. Müze ve ören yerlerimize yabancı turistlerin ilgi gösteriyor olması elbette sevindiricidir. Ancak yerli turistlerin ziyaret etmeme nedenleri belirlenmeli ve kendi yurttaşlarımızın da ziyaret etmelerine olanak tanınmalıdır. ‘nasıl olsa yerli turist ziyaret etmiyor’ mantığıyla müze ve ören yerlerinin giriş ücretlerine yüzde 50 oranında zam yapılması tarihi ve turistik değerlerimizin sergilendiği bu alanların geleceği açısından da endişe vericidir” açıklamasında bulundu. 

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 66 32
 • 2 Medipol Başakşehir 66 32
 • 3 Beşiktaş 62 33
 • 4 Trabzonspor 60 33
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 33
 • 6 Antalyaspor 45 33
 • 7 Atiker Konyaspor 43 33
 • 8 Alanyaspor 42 32
 • 9 Çaykur Rizespor 40 32
 • 10 Fenerbahçe 40 32
 • 11 Kayserispor 40 32
 • 12 Kasımpaşa 39 33
 • 13 Sivasspor 38 32
 • 14 MKE Ankaragücü 37 32
 • 15 Göztepe 34 32
 • 16 Bursaspor 33 32
 • 17 BB Erzurumspor 32 32
 • 18 Akhisarspor 25 32
HAVA DURUMU
E-GAZETE
CHP'li gençler 'Gezi ruhunu' yaşatmak için bir araya geldi
ARŞİV ARAMA