25 MAYIS 2019 Cumartesi 02:07
Politika
Giriş Tarihi : 27-02-2019 11:06   Güncelleme : 27-02-2019 11:06

CHP'li Gürer: 'Bir günde ihale ile et alacak kadar telaşa düşüren sebep nedir?'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Et ve Süt Kurumu’nun 2018 yılı Eylül ayında oldu bittiye getirdiği iddia edilen "300 Tır Lop Et Gümrük Müşavirlik Hizmeti Alımı" ihalesini içeren soru önergesine Tarım ve Orman Bakanlığı yanıt verdi.

CHP'li Gürer: 'Bir günde ihale ile et alacak kadar telaşa düşüren sebep nedir?'

Gürer’in önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hayvan ithalatına ilişkin yapılan ihaleye yönelik iş ve işlemlerin, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve bu Kanun kapsamındaki alt mevzuat hükümleri doğrultusunda gerekli şartları sağlayan üretici veya üretici birlikleri vasıtasıyla eşit rekabet şartları çerçevesinde gerçekleştirildiğini iddia etti. 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önergesinde, Et ve Süt Kurumu tarafından 27 Eylül'de yayınlanan ilanda 300 tır "Taze/Soğutulmuş Kemiksiz Sığır Eti İthalatı Gümrükleme Hizmet Alımı" yapılacağının belirtildiğini hatırlattı. 

 

Gürer, söz konusu ilanın metninde son teklif verme gününün 28 Eylül olarak gösterildiğini belirterek. “Kamu İhale Kanunu'nun ‘İhale ilan süreleri ve kuralları ile ön ilan’ başlıklı 13. maddesinde hangi usullerde, ilanların kaç gün öncesinden yapılması açık bir şekilde belirtilmiştir. Kamu İhale Kanunu'nun 13. maddesinde, her halde en az 7 gün önce ilana çıkması öngörülmüştür. Bütün isteklilere tekliflerini hazırlayabilmeleri için yeterli süre tanınabilmesi için getirilen bu düzenlemeye karşın Et ve Süt Kurumu söz konusu ihalede 24 saat bile ilan süresi tanımamıştır” ifadelerini kullandı. 

 

CHP Milletvekili Gürer, soru önergesinde, “Ülke genelinde son 1 yılda yapılan sığır eti üretimi toplam kaç kilogramdır? Bu üretimin ne kadarlık bir kısmı ithalat sonucu ülkemize gelmiş büyükbaşlardan yapılmıştır? 27 Eylül'de ilana çıkan söz konusu ihale için toplam kaç firma başvurmuştur? İhaleyi alan firmanın verdiği teklif ile ihalenin değeri arasındaki fark kaç Türk Lirasıdır? Kanun, isteklilerin teklif verebilmesi için en az 7 günlük bir süre öngörmüşken, Et ve Süt Kurumunun söz konusu ihale için 1 günlük süre öngörmesinin sebebi nedir? Söz konusu ihalede bahsi geçen 300 tır sığır eti ne zaman Türkiye'ye girmiş ve hangi ülkeden ithal edilmiştir?” şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi. 

 

Önergeyi yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü’nün (ESK) kırmızı et piyasasındaki fiyat istikrarının sağlanabilmesinin yanı sıra halkın daha ucuz ve sağlıklı beslenebilmesine katkıda bulunmak amacıyla hayvancılık sektöründe piyasayı regüle edici bir rol üstlendiğini söyledi. 

 

Kırmızı et piyasasındaki fiyat dalgalanmalarını en aza indirmek ve besicilere daha uygun fiyatla besilik ana materyal temin edilmesi amacıyla Et ve Süt Kurumu’nun canlı hayvan ithalatı yaptığını vurgulayan Bakan Pakdemirli, hayvan ithalatına ilişkin yapılan ihaleye yönelik iş ve işlemlerin, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve bu Kanun kapsamındaki alt mevzuat hükümleri doğrultusunda gerekli şartları sağlayan üretici veya üretici birlikleri vasıtasıyla eşit rekabet şartları çerçevesinde gerçekleştirildiğini iddia etti. 

 

Pakmedirli, “Bu çerçevede Bakanlar Kurulu Kararı ile verilen yetki ve kontenjan dâhilinde ESK 2018 yılı sonuna kadar yapmayı planladığı kemiksiz lop et ithalatı kapsamında; gümrükleme hizmet alımına ihtiyaç duymuş ve "300 Tır Lop Et Gümrük Müşavirlik Hizmeti Alımı" gerçekleştirilmiştir. Söz konusu satın alma işlemi ile ilgili duyuru ilgili yerlerde yayınlanmış olup, en uygun teklifi veren firma ile hizmet alım sözleşmesi imzalanmıştır” dedi. 

 

1 MİLYON 126 BİN TON KIRMIZI  ET ÜRETİMİ 

 

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, “Hayvancılık istatistiklerine ilişkin veriler düzenli olarak TÜİK tarafından kurumsal web sayfasından kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır. TÜİK verilerine göre Ülkemizin 2017 yılı kırmızı et üretimi 1.126.403 ton olup, bu üretimin %88'i sığır etinden oluşmaktadır” açıklamasında bulundu.

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise doğrudan temin ve açık teklifle yapılabilin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun bu tür ihalelerde amacından saptırıldığı yönünde iddiaların araştırılması gerektiğini söyledi. 

 

Gürer, “Hizmet alım ihalesi için bir gün önce ihale ilanına çıkılıp, ertesi gün ihale yapılması abestir. Sayın Bakanın, ihalenin bu şekilde yapılmasını ilgili ihale yasasına dayanarak savunması üzüntü vericidir. Bu tür soru işaretlerine meydan verilmeyecek şekilde ilgili ihale yasasının yeniden düzenlenmesi gerekir” dedi. 

 

Gürer Bakanın hayvan varlığı ile ilgili savunmasını da anımsatarak, “Bir günde ihale ile et alacak kadar telaşa düşüren sebep nedir?” diye sordu.

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 34
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 65 34
 • 4 Trabzonspor 63 34
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 33
 • 6 Antalyaspor 45 33
 • 7 Alanyaspor 44 34
 • 8 Atiker Konyaspor 43 33
 • 9 Fenerbahçe 43 33
 • 10 Çaykur Rizespor 41 34
 • 11 Sivasspor 41 34
 • 12 Kayserispor 41 33
 • 13 MKE Ankaragücü 40 33
 • 14 Kasımpaşa 39 34
 • 15 Göztepe 35 33
 • 16 Bursaspor 34 33
 • 17 BB Erzurumspor 32 33
 • 18 Akhisarspor 26 33
HAVA DURUMU
E-GAZETE
CHP'li gençler 'Gezi ruhunu' yaşatmak için bir araya geldi
ARŞİV ARAMA