22 MAYIS 2019 Çarşamba 23:43
Politika
Giriş Tarihi : 25-02-2019 12:12   Güncelleme : 25-02-2019 12:12

CHP'li Gürer: 'Doğal çiçeklerin yurt dışına kaçırılması önlenmeli'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, doğaya renk veren doğal çiçek soğanlarının yurtdışına kaçırılmasıyla ilgili iddiaları, Tarım ve Orman Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

CHP'li Gürer: 'Doğal çiçeklerin yurt dışına kaçırılması önlenmeli'

Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlana Bakan Bekir Pakdemirli, nesli tehlike altında olan doğan çiçek soğanlarının ilgili mevzuata aykırı bir şekilde ticaretini yapanlara Çevre Kanunu uyarınca gerekli yaptırımların uygulandığını söyledi. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer önergesinde, “Soğan, yumru ve rizom şeklinde yer altında bulunan ilkbahar ve sonbahar aylarında doğal olarak doğaya renk veren bitkiler: yoğurtçiçeği (Anemone blanda), kardelenler (Galanthus), göl soğanı (Leucojum aestivum), kara çiğdem (Stenbergia lutea), ters lâle ağlayan gelin (Fritillariaimperialis), Adıyaman lâlesi (Fritillaria persica), vb. soğanlı bitkilerin yurtdışına kaçırılmasını önlemek için çalışma yapılmakta mıdır? Bu bağlamda 2018 yılında yurt dışına kaçırırken yakalananlar var mıdır? Bu bitkilerin yoğun bilindiği alanların ormanlar gibi kamera ile izlenmesi için düzenlemeler yapılmış mıdır? Nesli risk altında olan bu bitkiler korumaya yönelik, bölgelerin giriş denetimi uygulanarak çevresel düzenleme ve çitler ile korunması için düzenleme düşünülmekte midir?” şeklinde sorular yöneltti. 

 

Önergeye yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ülkemiz doğasında bulunan ve doğal çiçek soğanları olarak adlandırılan soğanlı, yumrulu ve rizomlu bitkiler ile ilgili işlemler, Doğal Çiçek Soğanlarının Doğadan Toplanması, Üretimi ve İhracatına İlişkin Yönetmelik kapsamında yürütüldüğünü belirtti. 

 

Söz konusu bitkilerin doğadan toplanması, üretimi ve ihracatına ilişkin tüm aşamaların her yıl yayımlanan "Doğal Çiçek Soğanlarının İhracat Listesi Hakkında Tebliğ" hükümleri esas olarak ihracatına izin verildiğini ifade eden Bakan Pakdemirli, ilgili yönetmelikte yer alan "Nesli tehdit veya tehlike altında olan veya nadir bulunan doğal çiçek soğanlarını doğadan izinsiz ve kaçak toplayan veya mevzuata aykırı biçimde ticarete konu eden kişi veya kuruluşlara, 9/8/1983 tarihli ve 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca işlem yapılır." Denildiğine dikkat çekere, böyle bir durumla karşılaşılması halinde gerekli yaptırımların bu hüküm doğrultusunda yürütüldüğünü vurguladı. 

 

Diğer taraftan Bakanlığımız araştırma enstitüleri tarafından yürütülmüş olan projeler kapsamında ihracatı yapılan doğal çiçek soğanlarından göl soğanı, siklamen kardelen ve ters lale ağlayan gelin türlerinde ülkemiz florasından toplanan genetik kaynaklarımızın morfolojik karektarizasyonlarının yapıldığını anlatan Bakan Pakdemirli, “Bu türlerde yapılan ıslah çalışmaları sonucunda Ters lalede 3 çeşit tescil ettirilmiştir. Bunun yanında geofitlerin doğadan toplanarak kaybolmasının engellenmesi çalışmaları kapsamında adı geçen geofitlerde soğan çoğaltımı yapılmakta ve eğitim çalışmaları düzenlenmektedir. Doğal soğanlı ve yumrulu süs bitkisi genetik kaynaklarımızı muhafaza etmek ve ticarete kazandırmak üzere bugüne kadar 5.800 populasyondan1.000 geofıt türünde yaklaşık 100.000 bitki toplanarak Yalova'da oluşturulan Geofit Araştırma Merkezinde muhafaza altına alınmıştır” dedi. 

 

Bakan Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan; 28 adet Orman Bölge Müdürlüğü, 246 adet Orman İşletme Müdürlüğü, 1.425 adet Orman İşletme Şefliği, 1.559 adet Toplu Koruma Ekibi ve 20 adet Hassas Alanlar Koruma Ekibi ile ormanların, usulsüz olarak insan müdahalelerinden korunmasına yönelik çalışmaların titizlikle yerine getirildiğini vurguladı. 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde nesli tükenme ve çeşitli etkilerle yok olma riski bulunan bitki ve çiçek türlerinin korunmasının yanında üniversitelerimiz ile bu türlerin geliştirilip markalaştırılmasının da  önemine işaret etti. Gürer, “Yurt dışına, farklı bitkilerin, çiçeklerin soğan ve köklerinin taşıma ya da kaçırma yolu ile götürüldüğü iddialarının varlığına karşın var olanları bu coğrafyada sonsuza taşıyacak çalışmalar bakanlıkça sağlanmalıdır” dedi. 

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 33
 • 2 Medipol Başakşehir 66 33
 • 3 Beşiktaş 62 33
 • 4 Trabzonspor 60 33
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 33
 • 6 Antalyaspor 45 33
 • 7 Atiker Konyaspor 43 33
 • 8 Fenerbahçe 43 33
 • 9 Alanyaspor 43 33
 • 10 Çaykur Rizespor 41 33
 • 11 Kayserispor 41 33
 • 12 MKE Ankaragücü 40 33
 • 13 Kasımpaşa 39 33
 • 14 Sivasspor 38 33
 • 15 Göztepe 35 33
 • 16 Bursaspor 34 33
 • 17 BB Erzurumspor 32 33
 • 18 Akhisarspor 26 33
HAVA DURUMU
E-GAZETE
CHP'li gençler 'Gezi ruhunu' yaşatmak için bir araya geldi
ARŞİV ARAMA