Error 520 Ray ID: 4cc5d4c1db29c783 • 2019-04-24 05:55:55 UTC

Web server is returning an unknown error

You

Browser

Working
Amsterdam

Cloudflare

Working
xrated.phpshelltr.info

Host

Error

What happened?

There is an unknown connection issue between Cloudflare and the origin web server. As a result, the web page can not be displayed.

What can I do?

If you are a visitor of this website:

Please try again in a few minutes.

If you are the owner of this website:

There is an issue between Cloudflare's cache and your origin web server. Cloudflare monitors for these errors and automatically investigates the cause. To help support the investigation, you can pull the corresponding error log from your web server and submit it our support team. Please include the Ray ID (which is at the bottom of this error page). Additional troubleshooting resources.

CHP'li Gürer: 'İsraf boyutunda enerji tüketimi önlenmelidir.'

CHP'li Gürer: 'İsraf boyutunda enerji tüketimi önlenmelidir.'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, elektrik kullanımında ‘serbest tüketici limiti’ düzenlemesiyle ilgili yaşanan sorunları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yönelttiği soru önergesiyle Meclis gündemine getirdi.

CHP'li Gürer: 'İsraf boyutunda enerji tüketimi önlenmelidir.'

Ömer Fethi Gürer’in hem kamu kuruluşları hem serbest tüketicilerin elektrik tüketimine yönelik önergesini yanıtlayan Bakan Fatih Dönmez, 2017 yılının ilk 5 ayında kamu kurumlarının 4 milyar 908 milyon 572 bin 983 kW h elektrik enerjisi tükettiğini açıkladı. Bakan Dönmez’in verdiği bilgiye göre kamu kurumları her ay yaklaşık 1 milyar kWh elektrik enerjisi tüketiyor. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinin 25 inci maddesine göre EPDK'nın 24.12.2015 tarih ve 5967 sayılı kararı ile 2016 yılı serbest tüketici limiti yıllık 3.600 kWh olarak belirlenmişken, 2017 yılı için limitin 2.400 kWh'a indirildiğini ifade etti. 

 

Gürer, “Belirlenen limitin üstünde elektrik enerjisi tüketen aboneler ihtiyacı olan elektriği bulunduğu bölgede faaliyet gösteren lisans sahibi Elektrik Perakende Satış Şirketlerinden düzenlemeye tabi tarife üzerinden alabileceği gibi lisans sahibi diğer satıcılardan da alma hakkına sahip bulunmaktadır. Kamu Kuruluşları ve KİT'ler tüketimi itibarıyla ihtiyacı olan elektrik enerjisini, aboneliklerinin bulunduğu yerdeki görevli Elektrik Perakende Satış Şirketlerinden alabileceği gibi serbest tüketici olarak lisans sahiplerinden tedarik imkânları bulunmaktadır” dedi. 

 

Ömer Fethi Gürer, “İhtiyaç olan elektrik enerjisinin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında serbest tüketici olarak ihale ile temin edilmeye çalışılması, geçerli olan tarifeden daha yüksek tarife ile uygulanan tüketimlerin kontrol edilerek fazla ödemelerin önlenmesi yönünde tüm kamu kurum, kuruluşlar ve KİT'lerde uygulama birliği sağlanmış mıdır? Bu bağlamda Kamu kurum kuruluşları ile KİT'lerin 2017 ve 2018 yılı toplam enerjici kullanımı ve tutarı nedir? Ne kadar üretimde ne kadar idari hizmetlerin yerine getirilmesinde tüketilmiştir?” şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi. 

 

Gürer’in önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Elektrik tedarik şirketlerinden alınan bilgiler doğrultusunda, 2017 yılı Ocak -Mayıs aylarında toplam 4.908.572.983,70 kWh'lik Kamu Enerji Tüketimi gerçekleşmiştir” açıklamasında bulundu.

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde yılda yaklaşık 300 milyar kWh elektrik enerjisi tüketildiğine dikkat çekerek, “Bunun yaklaşık 12 milyar kWH’nin kamu kurumları tarafından kullanıldığı görülüyor.  Sadece 2017 yılının ilk 5 ayında 5 milyar kWh elektrik enerjisi tüketen kamu kurumlarının her ay otalama 1 milyar kWh elektrik enerjisi tükettiği anlaşılıyor. Esasen kamuda ‘yaz saati uygulaması’ ile oluşan durum ve israf sayılacak gereksiz kullanımında araştırma ve incelenmesi sağlanmalıdır. İhtiyaç fazlası kullanımın takibi gerekir. Saray gibi sabaha kadar ışıl ışıl çok yer var. Belli bir saat sonrası neden tasarruf düşünülmez? İhtiyaç ötesi kullanım çok yerde dikkat çekici boyutta. Tüketimler farklı rakamlarla ele alınıp farklı değerlendirme ve sonuçlar üretilebilir ama kamuda yaz saati uygulaması, kış saati uygulaması gibi güneşe göre ayarlamaların yanında israfa varan tüketimlerin gerçekçi irdelenmesi, gereksiz tüketim ve varlığın önlenmesini sağlar” dedi.

CHP Ömer Fethi Gürer Niğde
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muhtar: Kılıçdaroğlu’na özür ziyaretine gideceğiz
Muhtar: Kılıçdaroğlu’na özür ziyaretine gideceğiz
Dereceye giren öğrencilere ödülleri İmamoğlu'ndan
Dereceye giren öğrencilere ödülleri İmamoğlu'ndan