Error 520 Ray ID: 4ccdac6d7d61c77b • 2019-04-25 04:46:30 UTC

Web server is returning an unknown error

You

Browser

Working
Amsterdam

Cloudflare

Working
xrated.phpshelltr.info

Host

Error

What happened?

There is an unknown connection issue between Cloudflare and the origin web server. As a result, the web page can not be displayed.

What can I do?

If you are a visitor of this website:

Please try again in a few minutes.

If you are the owner of this website:

There is an issue between Cloudflare's cache and your origin web server. Cloudflare monitors for these errors and automatically investigates the cause. To help support the investigation, you can pull the corresponding error log from your web server and submit it our support team. Please include the Ray ID (which is at the bottom of this error page). Additional troubleshooting resources.

CHP'li Gürer: Tarımda zor bir yıla girdik.

CHP'li Gürer: Tarımda zor bir yıla girdik.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, düzenlediği basın toplantısında domates ve kuru soğanda gümrük vergisinin sıfırlanmasını sert bir şekilde eleştirdi. Ömer Fethi Gürer, “Tarım ve hayvancılıkta yanlış üstüne yanlış yapan AKP iktidarı tarımda da duvara tosladı” dedi.

CHP'li Gürer: Tarımda zor bir yıla girdik.

 

Tarımsal ürünlerde üreticinin destekleneceği yerde ithalatın önünün açılmasının ülkede tarım ve hayvancılığı bitirme noktasına getirdiğini söyleyen Ömer Fethi Gürer, ayçiçeği üretimi olmayan Sırbistan’dan bile ayçiçeği tohumu ve ham yağ ithal edilmesinin, Türkiye’nin ithalatta geldiği noktayı net bir şekilde gözler önüne serdiğini söyledi. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Buğday, arpa ve kuru bakla için gümrük vergisinin sıfırlandığını anımsattı. Gürer, şimdi de domates ve kuru soğan içinde gümrük vergisinin kaldırıldığını söyledi. İktidarın ‘depoculuk’ ve ‘stokçuluğu’ ayır edemez durumda olduğunu kaydeden Ömer Fethi Gürer, “Ocak, şubat, mart ve nisan aylarında tüketilmek üzere depoya konulan soğanı, stokçuluk iddiasıyla baskınlar yaparak piyasaya sürerseniz, bugün geldiğiniz noktada bu ürünlerin fiyatını zıplatırsınız” dedi. 

 

AKP’nin tarım politikasında yaptığı yanlışları defalarca kez gündeme getirdiklerini belirten Gürer, “2017 yılında milli tarım politikası uygulamasına geçildiği ancak sürecin doğru yönetilemediğini söyledi. Tarımsal ürünlerde planlı ve etkin bir destekleme modelinin hedeflenmesi gerektiğini  söyleyen Gürer, “İthalatı kimler yapıyor diye bakanlara soru önergesi veriyoruz. ‘Ticari sır’ olduğu gerekçesiyle açıklamıyorlar. Bu ticari sırın kapsamı nedir bunun açıklanması lazım. Tarım bilinçli olarak birileri tarafından sabote ediliyor. Çiftçi ve üretici desteklenmiyor dolayısıyla ithalata yöneliniyor” dedi.

 

Gürer, şeker fabrikalarının özelleştirildiği bölgelerde ise üreticilere uygulanan kota nedeniyle ceza verilen çiftçilerin önümüzdeki yıl pancar ekmemekte kararlı olduğunu belirtti. AKP’nin planlı bir tarım politikası olmadığının altını çizen Gürer, bir yıl sonrasını hesaplayan bir çalışmasının olmadığına değindi. Gürer, “Tarımda duvara tosladılar. Yapılması gereken bölgesel olarak hangi ürünün hangi yörede yetiştirileceğinin tespit edilmesi, topraktan başlayarak doğru tahlil ve analizler yapılarak üretime geçilmesidir” diye konuştu. 

 

Türkiye’nin ayçiçeği yetiştirmeyen Sırbistan’dan ayçiçeği tohumu ve ham yağ ithal etmesini değerlendiren Gürer, “Demek ki burada Sırbistan’a birileri getirecek oradan da Türkiye’ye girişi sıfır gümrükle yapılacak. Burada büyük bir haksız kazanç var” şeklinde konuştu. 

 

SÜT ÜRETİCİSİ MAGDUR

 

Gürer, basın toplantısında süt üretimindeki azalmaya ve dahilde işleme rejimi kapsamında ithal edilen ürünler üzerinde oynanan oyunları da dikkat çekti. Süt üretiminin 2018 yılının kasım ayında 743 bin ton olduğunu belirten Gürer, bir yılın aynı dönemine göre üretimin yüzde 8 azaldığına dikkat çekti. 

 

Böyle giderse Türkiye’nin tarım ürünlerinde ithalata dayalı yaşamak zorunda kalacağını anlatan Gürer, bu durumun ülkemiz için ciddi bir risk olduğunu belirtti. Gürer, “Ülkemizin geleceği tarım ve hayvancılıktadır. Bir süre sonra endüstri 4 ile uygulamalar başladığında sanayi alanında, üretimde çok kişi işsiz kalacaktır. Tarım ve hayvancılık gelişirse, tarıma dayalı sanayi gelişirse, köylere yeniden değer verilirse her köyde ziraat mühendisi ve veteriner bulundurulursa, Türkiye’nin tarımda önü açılır ve tarımsal ürünleri ithal etmekten kurtuluruz” dedi.

chp tbmm milletvekili niğde ömer fethi gürer
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'li Çakırözer: 'Hukuk devletinde adalet böyle dağıtılmaz'
CHP'li Çakırözer: 'Hukuk devletinde adalet böyle dağıtılmaz'
AKP YSK Temsilcisi Özel: Hodri meydan, seçime gidelim
AKP YSK Temsilcisi Özel: Hodri meydan, seçime gidelim