18 TEMMUZ 2019 Perşembe 04:18
Politika
Giriş Tarihi : 16-01-2018 13:04   Güncelleme : 16-01-2018 13:04

CHP'li Gürer: Taşeronlara büyük haksızlık yapıldı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar’ı ziyaret etti. Gürer, ziyarette yaptığı açıklamada karayolları işçilerinin de kadroya alınana kadar her türlü destek ve çabayı sürdüreceklerini açıkladı. 

CHP'li Gürer: Taşeronlara büyük haksızlık yapıldı

Gürer: “Taşeronlara büyük haksızlık yapıldı” 


CHP, taşeron olarak çalışanların da kadroya alınması için başlattığı mücadeleyi sürdürüyor. 

CHP Niğde Milletvekili ve Emek Büroları Merkez Yöneticisi Ömer Fethi Gürer, bu kapsamda Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Ağar’ı ziyaret etti.  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kadroya alınmayan taşeron işçilerin durumlarını görüşmek üzere Yol –İş Sendikası Genel Merkezi’ne ziyaret gerçekleştirdiklerini belirtti. Daha önce kadroya alınmayan Karayolları işçileriyle görüşmeler yaptıklarını anımsatan Ömer Fethi Gürer, “Bu konuda genel merkez düzeyinde yapılacak çalışmalar için bilgilenmek ve karayolları işçileri ile bağlı bulundukları sendikaya katkı sağlamak üzere ziyaret gerçekleştirdik” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Yol –İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, Yol-İş Sendikası’nın taşeron sistemin ortadan kaldırılması ve bu şekilde çalışan işçilerin kadroya alınması konusunda mücadele başlatan sendikalardan olduğunu belirtti. 

2010 yılında Karayollarında asıl işi yapan taşeron işçileri Yol-İş Sendikası’na üye yaptıklarını hatırlatan Genel Başkan Ramazan Ağar, “İş Kanunu’nun 2. Maddesi gereği, ‘asıl işte alt işveren çalıştırılamaz’ ibaresini de dikkate alarak, taşeron olarak çalışanların sendikamıza üyeliklerini sağladık. Ardından bu işçilerimiz için Karayollarına dava açtık ve davayı kazandıktan sonra da karayollarında çalışan taşeron işçiler kadro aldı” diye konuştu. 

KARAYOLLARI TAŞERONLARINDA ‘ANAHTAR TESLİMİ’ SORUNU

Bugün gelinen noktada ise Karayollarında çalışan taşeron işçiler için yapılan ihalede ‘anahtar teslimi’ kaydı bulunması nedeniyle bu işçilerin, KHK ile çıkan taşeron işçilerin kadroya geçiş sürecine dahil edilmediğini kaydeden Ramazan Ağar, “Bunu kabul etmek mümkün değil. Mücadele edeceğiz. Hükümete durumu ilettik. Taşeron işçiler Karayollarında asıl işi yapıyor. Asıl işi yapana asıl kadro verilmelidir” şeklinde konuştu.

KADRO KAPSAMINA ALINMAYANLAR 

CHP Niğde Milletvekili ve Emer Büroları Merkez Yöneticisi Ömer Fethi Gürer, ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, hükümetin taşeron işçilerle ilgili açıklamalarının gerçekti olmadığını belirtti. Uygulama ile taşeron sistemindeki sorunun çözülmediği gibi daha karmaşık bir hale geldiğini anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Karayolları başta olmak üzere anahtar teslimi çalışanlar ile 26 farklı kamu iktisadi teşebbüsündeki taşeronlar, 5018 sayılı Kanun dışında kalan 28 farklı özel bütçeli kuruluş çalışanı, Kamuda mal, yapım işi ve danışmanlık ihalelerinde çalıştırılanlar, Hizmet alımı ihalesinde personel gideri yüzde 70’in altında  olanlar, PTT çalışanları, Millî Eğitim Bakanlığında, İŞKUR’da, toplum yararına çalışanlar, Avrupa Birliği projesi kapsamında olan ve aile birliği vesilesiyle çalışanlar kapsam dışı kaldı” dedi.

BENZER İŞİ YAPANLAR ARASINDA DA KADRO AYRIMI YAPILDI

Bu olumsuzluğun kadro bekleyen binlerce taşeron işçinin beklentilerini boşa çıkardığını vurgulayan Ömer Fethi Gürer, “Buradan da anlaşıldığı gibi taşeron sistem sona erdirilmiyor. Aynı işyerinde benzer işi yapanlar bile kadro dışı kaldı. Aslına bakılırsa, hükümet taşerona karda verileceğini belirterek, hayal pazarladı. Ne ücret değişti, ne de kadro sorunu çözüldü. Kısmen iyileştirme sağlandıysa da yeni mağduriyetler oluştu” ifadelerini kullandı. 

BELEDİYELERDEKİ ŞİRKET ÇALIŞANLARI KADROYA ALINMADI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, taşeron işçilerin kadroya alınması sürecinde meydana gelen bir başka çarpıklığında belediyelerin kendilerine ait şirketlerinde çalışan taşeron işçilerin kadro dışında kalması olduğunu vurguladı. 

BÜYÜK HAKSIZLIK

Ömer Fethi Gürer, belediyelerin alt yüklenicisinde çalışan işçilerin kadroya alınmasına rağmen, belediye şirketlerinde çalıştırılanların kadro dışı bırakılmasının büyük haksızlık olduğunu ifade ederek, “Belediyeler için BİT kuracağız diyorlar ama şirketi olan belediyelerde çalışanlardan dilekçe almıyorlar. Bu durumda belediyelerde kadro bekleyen binlerce işçi kapsam dışı kaldı. Bu anlamda taşeronlara verilen kadro sözü yerine getirilmemiş oldu” dedi.

DESTEĞİMİZ SÜRECEK

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, taşeron işçilerin tamamına ayrımsız bir şekilde kadro verilmesi ve ücretlerinde iyileştirme yapılana kadar mücadeleye devam edeceklerini ve işçilere ve bağlı oldukları sendikalara desteklerinin süreceğini de sözlerine ekledi. 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 0 0
 • 2 Antalyaspor 0 0
 • 3 Beşiktaş 0 0
 • 4 Çaykur Rizespor 0 0
 • 5 Fenerbahçe 0 0
 • 6 Galatasaray 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep FK 0 0
 • 8 Gençlerbirliği 0 0
 • 9 Göztepe 0 0
 • 10 İstanbul Başakşehir 0 0
 • 11 Kasımpaşa 0 0
 • 12 Kayserispor 0 0
 • 13 Konyaspor 0 0
 • 14 MKE Ankaragücü 0 0
 • 15 Sivasspor 0 0
 • 16 Trabzonspor 0 0
 • 17 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 18 Yukatel Denizlispor 0 0
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA