23 MAYIS 2019 Perşembe 03:43
Politika
Giriş Tarihi : 12-11-2018 10:56   Güncelleme : 12-11-2018 10:56

CHPli Merter: 'Özlük haklarının yeniden düzenlenmesi gerektir'

İBB Meclisi CHP Üyesi Berke Merter Meclis Üyelerinin sorunlarını Meclis kürsüsünde dile getirdi: Meclis üyelerinin görevlerini daha iyi yapabilmeleri ve kaliteli hizmet üretmeleri açısından özlük haklarının yeniden düzenlenmesi gerektir! Bu bir haktır ve Avrupa’da çok iyi bir düzeydedir.

CHPli Merter: 'Özlük haklarının yeniden düzenlenmesi gerektir'

İlçe ve Büyükşehir Meclislerinde halkın seçilmişleri olarak görev yapan Belediye Meclis Üyelerinin özlük haklarının düzenlenmesi gerektiğine dikkat çeken CHP İBB Meclis Üyesi M. Berke Merter konuyu meclis toplantısında gündeme getirdi ve Meclis Kürsüsünde bir konuşma gerçekleştirerek yetkililere seslendi. Dünyanın bir çok ülkesinde Meclis Üyelerinin yeterli maaşa sahip olduğunu vurgulayan CHP’li Berke Merter: “Dünyanın başka büyük metropollerine baktığımızda Londra Büyükşehir Meclis üyelerinin yıllık 2009'da 52,910-£ (Türk parası karşılığı yaklaşık 400 bin, yani aylık 30 bin TL civarı)ve Meclis Başkanının artı olarak 10,558-£ aldığını görebiliyoruz. Görev yaptıkları her yıl için de Meclis üyeliğinden ayrıldıklarında bir aylık maaş geçiş parası alıyorlar. Maaş artışı da ulusal parlamento üyelerini ile aynı. Maaşın miktarı da Miletvekilinin aylığının %73.2’si. Ayrıca sağlık sigortaları ve emeklilikleri var. Tabi ki ben demiyorum aynısı yapılsın, ama ülkemizin ve bizim çalışma koşuları yansıtan yerli bir formül bulunsun” sözlerine ver verdi konuşmasında. Meclis Üyesinin özlük hakları konusunu “Gençlerin siyasette aktif olarak görev almalarını samimi olarak istiyorsak meclis üyeliği özlük haklarının yeniden düzenlenmesi gerekir” sözlerine dikkat çeken CHP’li Merter; “ Şimdi kime sorsak Gençlerin, profesyonel çalışanların siyasete girmesini istiyoruz değil mi? Peki bu nasıl olacak? Nasıl aile geçindirip evine ekmek getirecek bu görevi yapanlar başka bir yerden ek gelirleri yoksa?! Bu şartlarda bir insan maaşlı çalışıyorsa nasıl yerel siyasete girip Meclis üyesi olabilir?! Genç Meclis üyelerimiz nasıl geçinebiliyor, ben bilmiyorum?! Hangi iş veren mesainin çoğunu başka yerde geçiren bir kişiyi çalıştırır? Meclis'e sadece emekliler, iş sahipleri ve serbest meslek sahibi insanlar mı gelsin? Ki onlara da haksızlık bu durum. 21. Yüzyılda SSK'sı olmadan yasal olarak çalışan bir biz kaldık herhalde! Burada iş yeri kazası geçirsek ayağımız kaysa takılsa sigortamız bile yok bizim! İstanbul halkını temsil eden Meclis üyeleri bu durumu hak etmiyor ve ayrıca siyaset herkese açık olabilmeli!”

Bahçelievler Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Berke Merter gündem dışı söz alarak Meclis Üyelerinin özlük hakları konusunu İBB Meclis gündemine taşıdı ve şunları söyledi:

Sayın Başkan, Sayın Divan, Sayın Meclis üyeleri, hepinizi saygıyla selamlıyorum;

İkinci Meclis üyeliği dönemimi tamamlamak üzereyim. Bu dönemi de tamamladığımda, Bahçelievler Belediye Meclisinde 10 yıl, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde de 5 yıl görev yapmış olacağım. Sizlerin arasında daha da uzun bu görevi sürdüren arkadaşlar olduğunu biliyorum. Tabi ki seçilmişler olarak bu kadar emeği hepimiz; vatandaşlarımızın huzuru ve refahı için, İlçemiz için, İstanbul'umuz için veriyoruz. Ben bu görevimi her zaman büyük heyecanla yapmış olsam da bir konu beni hep rahatsız etmiştir. Bugün bu konudan yani Meclis Üyelerinin özlük hakları sorunundan bahsetmek istiyorum. Bunu da etik olması bakımından; görev sonunda dile getirmek istedim. Şunu özellikle belirtmek isterim ki bu dilek ve isteklerim kendi menfaatim için değil bundan sonra bu görevi yapacak arkadaşlarımızın, daha iyi hizmet verebilmesi ve görevini yaparken şartlarının daha iyi olması için ve en önemlisi bu göreve gençlerin, bir fiil iş hayatında olanların da bu görevlere talip olabilmesi için bu konuyu gündeme getiriyorum.

Meclis Üyesi olarak görev yaptığımızda Bir hafta ilçe Meclislerinde, bir hafta da İBB Meclisinde grup ve komisyon toplantılarına ve Meclis oturumlarında çalışıyoruz, raporları okuyor, Öbür iki hafta da araştırmalarımızı yapıp soru önergelerimizi ve gündem dışı konuşmalarımızı hazırlıyoruz. Bunun yanında partilerimizin, bize Meclis üyesi olarak verdiği görevleri yerine getiriyor ve aynı anda vatandaşlarımızın sorunlarına da çözüm bulmaya çalışıyoruz. Hele ki Meclis Başkan Vekili ya da grup başkan vekili veya grup yöneticisi iseniz görev ve sorumluluklarınız daha da fazla. Kısaca hepimiz burası için yoğun bir mesai vermekteyiz. Bu görevler için; Silivri'den, Çatalca'dan, Kartal ve Pendik gibi uzak ilçelerden buraya gelebilmek için üyelerimizin harcadıkları zamanı ve yakıt masraflarını düşünün ve dahası burada görev aldığımız sürece bir sosyal güvencemiz yok dolayısıyla bir emeklilik söz konusu da değil. Problem şu ki; bir kişinin bu görevlerde olması demek, başka bir işte çalışmaması demekle eş değer anlamlarda. Çünkü diğer işine/mesleğine ayıracak zamanı kalmıyor. Hiçbir patronda bu kadar esnek saatlerde çalışacak eleman istemez, üstelik ülkemizdeki işsizlik oranını da göz önünde bulundurursak bunun ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz.

Şimdi kime sorsak Gençlerin, profesyonel çalışanların siyasete girmesini istiyoruz değil mi? Peki bu nasıl olacak? Nasıl aile geçindirip evine ekmek getirecek bu görevi yapanlar başka bir yerden ek gelirleri yoksa?! Bu şartlarda bir insan maaşlı çalışıyorsa nasıl yerel siyasete girip Meclis üyesi olabilir?! Genç Meclis üyelerimiz nasıl geçinebiliyor, ben bilmiyorum?! Hangi iş veren mesainin çoğunu başka yerde geçiren bir kişiyi çalıştırır? Meclis'e sadece emekliler, iş sahipleri ve serbest meslek sahibi insanlar mı gelsin? Ki onlara da haksızlık bu durum. 21. Yüzyılda SSK'sı olmadan yasal olarak çalışan bir biz kaldık herhalde! Burada iş yeri kazası geçirsek ayağımız kaysa takılsa sigortamız bile yok bizim! İstanbul halkını temsil eden Meclis üyeleri bu durumu hak etmiyor ve ayrıca siyaset herkese açık olabilmeli!

Dünyanın başka büyük metropollerine baktığımızda Londra Büyükşehir Meclis üyelerinin yıllık 2009'da 52,910-£ ve Meclis Başkanının artı olarak 10,558-£ aldığını görebiliyoruz. Görev yaptıkları her yıl için de Meclis üyeliğinden ayrıldıklarında bir aylık maaş geçiş parası alıyorlar. Maaş artışı da ulusal parlamento üyelerini ile aynı. Maaşın miktarı da Miletvekili'nin aylığının %73.2’si. Ayrıca sağlık sigortaları ve emeklilikleri var. Tabi ki ben demiyorum aynısı yapılsın, ama ülkemizin ve bizim çalışma koşuları yansıtan yerli bir formül bulunsun.

Eminim sizlerde hepiniz bu tespitlerime katılıyorsunuz dur. Bununla ilgili karar verici biz de değiliz maalesef. Bu da sistemin yetersizliği olarak görülebilir. Ama belki birisi bizi buradan duyar ve bir sonraki dönem görev alacak arkadaşlar için gerekenleri yapar. Bu konuda başta Büyükşehir Belediye Meclisimize ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza da çağrı da bulunuyorum konuyu Ankara'ya taşıması için.  Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim... Mehmet Berke Merter

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 33
 • 2 Medipol Başakşehir 66 33
 • 3 Beşiktaş 62 33
 • 4 Trabzonspor 60 33
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 33
 • 6 Antalyaspor 45 33
 • 7 Atiker Konyaspor 43 33
 • 8 Fenerbahçe 43 33
 • 9 Alanyaspor 43 33
 • 10 Çaykur Rizespor 41 33
 • 11 Kayserispor 41 33
 • 12 MKE Ankaragücü 40 33
 • 13 Kasımpaşa 39 33
 • 14 Sivasspor 38 33
 • 15 Göztepe 35 33
 • 16 Bursaspor 34 33
 • 17 BB Erzurumspor 32 33
 • 18 Akhisarspor 26 33
HAVA DURUMU
E-GAZETE
CHP'li gençler 'Gezi ruhunu' yaşatmak için bir araya geldi
ARŞİV ARAMA