20 HAZİRAN 2019 Perşembe 23:32
Politika
Giriş Tarihi : 26-03-2019 10:52   Güncelleme : 26-03-2019 10:52

CHP'li Polat: 'Kemalpaşa'daki acil kamulaştırma mağduriyetini Bakan'a sordu

CHP’li Polat, İzmir Kemalpaşa’da kurulması planlanan Türkiye’nin ilk Jojistik Köyü için alınan acil kamulaştırma kararı nedeniyle yaşanan mağduriyeti TBMM gündemine taşıdı.

CHP'li Polat: 'Kemalpaşa'daki acil kamulaştırma mağduriyetini Bakan'a sordu

. Acil kamulaştırma nedeniyle kaç kişinin mağdur olduğunu soran Polat, bu kişilerle yaşanan ihtilafın çözümü için hangi önlemlerin alındığının açıklanmasını istedi. Polat, “Verimli tarım arazileriyle ünlü bölgede söz konusu projenin hayata geçirilmesi doğru mudur? Bu projenin hayata geçirileceği aşamaya kadar tarım sektöründen geçimini sağlayan yöre halkına ekonomik anlamda zarar vereceği gerçeği göz önüne alınmış mıdır?” diye sordu.

 

TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, İzmir’in Kemalpaşa ilçesinin Ansızca ve Yenmiş köylerinde kurulması planlanan Türkiye’nin ilk Jojistik Köyü için alınan acil kamulaştırma kararı nedeniyle yöre halkının yaşadığı mağduriyeti TBMM gündemine getirdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahin Turhan’a bölgede kaç kişinin mağdur olduğunu ve bu kişilerle yaşanan ihtilafın çözümü için hangi önlemlerin alındığını soran Polat, “Verimli tarım arazileriyle ünlü bölgede söz konusu projenin hayata geçirilmesi doğru mudur? Bu projenin hayata geçirileceği aşamaya kadar tarım sektöründen geçimini sağlayan yöre halkına ekonomik anlamda zarar vereceği gerçeği göz önüne alınmış mıdır?” sorularını yöneltti.

 

ACİL KAMULAŞTIRMA ZOR DURUMDA BIRAKTI

Polat, Bakan Turhan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde Ansızca ve Yenmiş köylerinde Türkiye’nin ilk Lojistik Köyü’nün kurulmasının planlandığını anımsattı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yürütülen projede 1,2 milyon metrekarelik alanda hayata geçirilmesi planlanan Lojistik Köy’ün, “İzmir’i şaha kaldıracak proje” olarak tanıtıldığını hatırlatan Polat, şöyle devam etti:

“Proje çerçevesinde alınan acil kamulaştırma kararının ise bazı yurttaşları zor durumda bırakacağına yönelik haberler basında yer almıştır. Acil kamulaştırma ile arsaları devlet tarafından satın alınan birçok yurttaşın bölgede tarım yapacak arazilerinin kalmadığı ifade edilmektedir. Bazı kişilerin arsalarını değerinin çok altında bir ücretle devlete satmaya zorlandığı, bu nedenle şikayetçi oldukları ve hukuksal zeminde haklarını aradıkları belirtilmektedir.”

 

“NE KADARLIK ARAZİ KAMULAŞTIRILDI?

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde Ansızca ve Yenmiş köylerinde kurulması düşünülen Lojistik Köyü projesinin ne kadarlık bir alanda hayata geçirildiğini soran Polat, projenin mali büyüklüğünün ve hangi tarihte hayata geçirilmesinin planlandığının açıklanmasını istedi. Polat, “Projenin hayata geçirileceği alanın ne kadarlık bir bölümü tarım arazisidir? Proje için acil kamulaştırma kararı alınmış mıdır? Alındıysa acil kamulaştırma kararı alınan alanların büyüklüğü ne kadardır? Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle bölgede ne kadarlık bir arazi kamulaştırılmıştır?” diye sordu.

 

“MAĞDURİYET NASIL GİDERİLECEK?”

            Acil kamulaştırma kararı nedeniyle mağdur olan kişilerin olup olmadığını, varsa bu kişilerin sayısının kaç olduğunu soran Polat, bu kişilerle yaşanan ihtilafın çözümü ve mağduriyetlerinin giderilmesi için hangi önlemlerin alındığının açıklanmasını istedi. Polat, önergesinde şu sorulara yer verdi:

            “-Projenin hayata geçirileceği bölgede geçimini tarımdan sağlayan yöre halkı için herhangi bir çalışma düşünülmekte midir?

-Kurulması düşünülen Lojistik Köyü için yurttaşların arsalarını değerinin çok altında bir ücretle satmaya zorlandıkları ve paralarını alamadıkları iddiaları doğru mudur? Bu kişilerin mağduriyetleri nasıl çözülecektir?

-Proje kapsamında Kemalpaşa’nın Ansızca ve Yenmiş köylerinde kamulaştırılan arazilerde toplam kaç ağacın kesilmesi planlanmıştır? Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle kaç ağaç kesimi yapılmıştır?

-Verimli tarım arazileriyle ünlü bölgede söz konusu projenin hayata geçirilmesi doğru mudur? Bu projenin hayata geçirileceği aşamaya kadar tarım sektöründen geçimini sağlayan yöre halkına ekonomik anlamda zarar vereceği gerçeği göz önüne alınmış mıdır?”

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 34
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 65 34
 • 4 Trabzonspor 63 34
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 34
 • 6 Fenerbahçe 46 34
 • 7 Antalyaspor 45 34
 • 8 Konyaspor 44 34
 • 9 Alanyaspor 44 34
 • 10 Kayserispor 41 34
 • 11 Çaykur Rizespor 41 34
 • 12 Sivasspor 41 34
 • 13 MKE Ankaragücü 40 34
 • 14 Kasımpaşa 39 34
 • 15 Göztepe 38 34
 • 16 Bursaspor 37 34
 • 17 BB Erzurumspor 35 34
 • 18 Akhisarspor 27 34
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA