Error 520 Ray ID: 489353bf51b7c777 • 2018-12-14 20:12:45 UTC

Web server is returning an unknown error

You

Browser

Working
Amsterdam

Cloudflare

Working
xrated.phpshelltr.info

Host

Error

What happened?

There is an unknown connection issue between Cloudflare and the origin web server. As a result, the web page can not be displayed.

What can I do?

If you are a visitor of this website:

Please try again in a few minutes.

If you are the owner of this website:

There is an issue between Cloudflare's cache and your origin web server. Cloudflare monitors for these errors and automatically investigates the cause. To help support the investigation, you can pull the corresponding error log from your web server and submit it our support team. Please include the Ray ID (which is at the bottom of this error page). Additional troubleshooting resources.

CHP'Lİ POLAT'TAN LÜBBEY'E CAN VERME ÇAĞRISI
Advert

CHP'Lİ POLAT'TAN LÜBBEY'E CAN VERME ÇAĞRISI

CHP’li Polat, “hayalet köy” olarak da bilinen İzmir’in Ödemiş ilçesi Lübbey Mahallesi’ndeki koruma amaçlı imar planı ve restorasyon çalışmalarını Kültür Bakanı Ersoy’a sordu. Bölgedeki çalışmaların hayata geçirilmesi durumunda turizmin canlanacağını, yöre halkının ekonomisine katkı sağlanacağını ifade eden Polat, “Gerek İzmir, gerekse de ülkemiz açısından büyük önem taşıyan Lübbey Mahallesi ‘hayalet köy’ olmaktan ne zaman kurtarılacaktır?” diye sordu.

CHP'Lİ POLAT'TAN LÜBBEY'E CAN VERME ÇAĞRISI

TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, yıllardır “hayalet köy” olmaktan kurtulamayan İzmir’in Ödemiş İlçesi Lübbey Mahallesi’nde başlatılacağı söylenen koruma amaçlı imar planı ve restorasyon çalışmalarını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sordu. Bugün sadece 5 kişinin yaşadığı Lübbey Mahallesi’nin Kurtuluş Savaşı’nda efeleri ve zeybekleri ağırladığını, çalışmalara başlanmasıyla bölgede turizmin canlanacağını ifade eden Polat, “Lübbey Mahallesi’nde koruma amaçlı imar planı yapılması ve restorasyon planlanmakta mıdır? Bugüne kadar çalışmalara başlanmamasının nedeni nedir? Gerek İzmir, gerekse de ülkemiz açısından büyük önem taşıyan Lübbey Mahallesi ‘hayalet köy’ olmaktan ne zaman kurtarılacaktır?” sorularını yöneltti.

 

SADECE 5 KİŞİ YAŞIYOR

CHP’li Polat, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, İzmir’in Ödemiş ilçesi Lübbey Mahallesi’nin İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından kentsel SİT alanı ilan edildiğini anımsattı. Daha öncesinde 200 hanenin bulunduğu mahallede, göç nedeniyle bugün 3 hanede yalnızca 5 kişinin yaşadığını ifade eden Polat, “Mahalle için koruma amaçlı imar planının hayata geçirilmesi ve restorasyona zaman geçmeden başlanması gerekirken, bugüne kadar herhangi bir çalışma başlatılmamıştır. Her seçim öncesinde mahallede çalışmaların başlayacağı sözü verilmekte, ancak herhangi bir adım atılmamaktadır” dedi.

 

“EKONOMİ DE CANLANIR”

            Tarihi neolitik çağlara uzanan, Kurtuluş Savaşı’nda efeleri ve zeybekleri ağırlayan söz konusu mahallenin restorasyon yapılmadan geçirdiği her kışın, buradaki tarih ve kültürün yıkımı anlamına geldiğini ifade eden Polat, “44 sivil mimari örneği ve 4 anıtsal yapı bulunan Lübbey’de çalışmaların hayata geçirilmesi durumunda turizm canlanacak ve yöre halkının ekonomisine de katkı sağlanacaktır” diye konuştu.

 

“ÇALIŞMALAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?”

            Polat, Lübbey Mahallesi’nde koruma amaçlı imar planı yapılması ve restorasyonun planlanıp planlanmadığının açıklanmasını isteyerek, “Eğer planlanıyorsa bu çalışma hangi aşamadadır? Bugüne kadar söz konusu mahallede çalışmalara başlanmamasının nedeni nedir? Lübbey Mahallesi’ndeki koruma amaçlı imar planı ve restorasyon çalışmalarının maliyeti ne kadardır? Çalışmalara ne zaman başlanması planlanmaktadır?” dedi.

 

“HAYALET KÖY OLMAKTAN NE ZAMAN KURTULACAK?”

            Restorasyon yapılması için gereken sürede binalarda oluşacak hasarların önüne geçilmesi için herhangi bir önlem alınıp alınmadığını soran Polat, önergesinde şu sorulara yer verdi:

            “-Lübbey Mahallesi’nde çalışmaların başlamaması nedeniyle binalarda oluşan hasarın tarihi ve kültürel açıdan bir yıkım olduğu gerçeği göz önüne alınmış mıdır?

-Tarihi açıdan da büyük önem taşıyan Lübbey Mahallesi’nde kültür ve turizm açısından hangi projelerin hayata geçirilmesi amaçlanmaktadır?

-Lübbey Mahallesi sakinlerinin mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik hangi çalışmalar yapılmaktadır?

-Gerek İzmir, gerekse de ülkemiz açısından büyük önem taşıyan Lübbey Mahallesi “hayalet köy” olmaktan ne zaman kurtarılacaktır?”

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

                                                                                                                                                               Mahir POLAT

                                                                                                                      İzmir Milletvekili

 

 

İzmir’in Ödemiş ilçesi Lübbey Mahallesi, İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından kentsel SİT alanı ilan edilmiştir. Daha öncesinde 200 hanenin bulunduğu mahallede, göç nedeniyle bugün 3 hanede yalnızca 5 kişi yaşamaktadır. Mahalle için koruma amaçlı imar planının hayata geçirilmesi ve restorasyona zaman geçmeden başlanması gerekirken, bugüne kadar herhangi bir çalışma başlatılmamıştır. Her seçim öncesinde mahallede çalışmaların başlayacağı sözü verilmekte, ancak herhangi bir adım atılmamaktadır.

Tarihi neolitik çağlara uzanan, Kurtuluş Savaşı’nda efeleri ve zeybekleri ağırlayan söz konusu mahallenin restorasyon yapılmadan geçirdiği her kış, buradaki tarih ve kültürün yıkımı anlamına gelmektedir. 44 sivil mimari örneği ve 4 anıtsal yapı bulunan Lübbey’de çalışmaların hayata geçirilmesi durumunda turizm canlanacak ve yöre halkının ekonomisine de katkı sağlanacaktır. Bu çerçevede:

  1. İzmir’in Ödemiş ilçesi Lübbey Mahallesi’nde koruma amaçlı imar planı yapılması ve restorasyon planlanmakta mıdır? Eğer planlanıyorsa bu çalışma hangi aşamadadır? Bugüne kadar söz konusu mahallede çalışmalara başlanmamasının nedeni nedir?
  2. Lübbey Mahallesi’ndeki koruma amaçlı imar planı ve restorasyon çalışmalarının maliyeti ne kadardır? Çalışmalara ne zaman başlanması planlanmaktadır?
  3. Restorasyon yapılması için gereken sürede binalarda oluşacak hasarların önüne geçilmesi için herhangi bir önlem alınmış mıdır? Alındıysa bunlar nelerdir? Alınmadıysa bunun gerekçesi nedir?
  4. Lübbey Mahallesi’nde çalışmaların başlamaması nedeniyle binalarda oluşan hasarın tarihi ve kültürel açıdan bir yıkım olduğu gerçeği göz önüne alınmış mıdır?
  5. Tarihi açıdan da büyük önem taşıyan Lübbey Mahallesi’nde kültür ve turizm açısından hangi projelerin hayata geçirilmesi amaçlanmaktadır?
  6. Lübbey Mahallesi sakinlerinin mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik hangi çalışmalar yapılmaktadır?
  7. Gerek İzmir, gerekse de ülkemiz açısından büyük önem taşıyan Lübbey Mahallesi “hayalet köy” olmaktan ne zaman kurtarılacaktır?
CHP İZMİR LÜBBEY CANVERME İMAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP İl Yönetimine Genç İsim
CHP İl Yönetimine Genç İsim
Akar: Terörle mücadeledeki kararlılığımız devam ediyor
Akar: Terörle mücadeledeki kararlılığımız devam ediyor