Politika
Giriş Tarihi : 26-11-2018 10:20   Güncelleme : 26-11-2018 10:20

CHP'li Şevkin: 'En yüksek borç takibi ve işsizlik Adana’da!'

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın katıldığı bütçe komisyonunda Adana’nın sosyoekonomik, eğitim, sağlık ve kamu yatırımlarında anarya gittiğini vurguladı

CHP'li Şevkin: 'En yüksek borç takibi ve işsizlik Adana’da!'

 Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çatısı altında Adana’nın çıkarlarını korumaya özen gösteren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde Adana’nın anarya gittiğini verilerle destekledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın hazır bulunduğu bütçe görüşmelerinde kabinenin artık yönünü  biraz da Adana’ya dönmesinin gereğine işaret eden Dr. Şevkin, güneyin incisi olarak anılan Adana’nın sosyoekonomik gelişmişlik, sağlık, eğitim, spor, teşvik sistemi ve kamu yatırımlarında üvey evlat muamelesi gördüğünü vurguladı.

GERİYE GİDİŞ ÖNLENEMİYOR!

Kalkınmışlık sıralamasında 1990’ların başında Türkiye’nin 4. büyük ili olarak övünülen tarımda oldukça başarılı, Sabancı ailesinin ciddi yatırımlarının bulunduğu, Süper Ligde 2 takımla boy gösteren, sanatta ve kültürde büyük sanatçılar çıkarabilecek altyapıya sahip, siyasette söz sahibi olan ve Türkiye’nin ilk sanayileşen şehirlerden biri olan Adana’nın uygulanan yanlış-yanlı sosyo-ekonomik politikalar sonucunda her alanda göreceli önemini kaybetmeye başladığını kaydeden Dr. Şevkin, “Bir zamanların 4’üncü büyük şehrimiz Kalkınma Bakanlığı'nca hazırlanan illerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik  (SEGE) sıralamasında 2003 yılında 10’uncu sıraya, yeni teşvik sistemine dayanak teşkil eden ve güncelliğini sürdüren SEGE 2011'de ise 16'ıncı sıraya gerilemiştir. Yeni Teşvik Sistemi ile birlikte Adana’nın sınıflandırmada çevre illere göre daha az yatırım teşvikinden yararlandırılması ile birlikte bu süreç önlenemez biçimde artarak devam etmektedir” dedi.

ADANA, NET GÖÇ VERİYOR!
Yürürlükteki teşvik mevzuatı çerçevesinde 2. bölgede yer alan Adana’nın çevredeki illerin daha fazla teşvik unsurlarından faydalanan 3. 4. ve 5. bölgelerde yer almasının yarattığı haksız rekabet koşulları nedeniyle olumsuzluklar yaşadığını ifade eden Dr. Şevkin,  şunları söyledi:

“Teşvik düzenlemeleri Güneyin İncisi,  Çukurova’nın’nın cazibe merkezi olan şehrimizdeki özel yatırımların azalmasına, yeni yatırımların çevre illere kaymasına neden olurken uzun dönemde yatırımcıların şehrimizi terk etmesine neden olmuştur. Bütçeden hak ettiği payı alamayan, kamu yatırımları ile de yeteri düzeyde de desteklenmeyen şehrimiz cazibe merkezi olmaktan çıkmış, net göç alan şehir konumundan her yıl yaklaşık 10 bin net göç veren, en yüksek borç takibinin, işsizliğin en yüksek olduğu iller arasına girmiş ve bugün itibariyle Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik sıralamasında 16’ıncı sıraya gerilemiştir. TÜİK verilerine göre mutlu olduğunu beyan edenlerin ve geleceklerinden umutlu olanlarının oranları açısından da maalesef Adana’lılar son sıralardadır.

ADANA, ORTALAMANIN BİLE GERİSİNDE…

Ayrıca bu düşüş trendininTürkiye İstatistik Kurumu tarafından ilk defa 22 Ocak 2016 tarihinde yayımlanan İllerde Yaşam Endeksi 2015 raporunda hızlanarak devam ettiği görülmektedir. İllerde yaşam endeksi bireylerin ve hane halklarının yaşamını objektif ve subjektif göstergeler kullanarak yaşam boyutları ayrımında il düzeyinde ölçmeye, karşılaştırmaya ve zaman içinde izlemeye yönelik bir endekstir. İllerde yaşam endeksi; konut, çalışma hayatı, gelir ve servet, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, sivil katılım, altyapı hizmetlerine erişim, sosyal yaşam ve yaşam memnuniyeti olmak üzere yaşamın 11 boyutunu kapsamakta ve 41 gösterge ile temsil edilmektedir.

Yaşam Endeksi sıralamasında Adana 0,4678 değer ile ancak 61’inci sırada yer alabilmiştir. Genel sıralamada 61’inci olabilen Adana,  Güvenlikte 78’inci, Yaşam Memnuniyetinde 70’inci, Çalışma Hayatı ve Sağlıkta 66’ıncı, Eğitimde 63’üncü ve Konutta ancak 59’uncu olarak bazı boyutlarda Türkiye ortalamasının bile çok gerisinde kalmıştır.

BÜTÇE, BİR TERCİHTİR!

Cumhuriyet'in ilk yıllarından 1990'lı yıllara kadar ülke ekonomisinde önemli bir yer tutan Adana’nın, tarımdan sanayiye, turizmden ticarete, sanat-kültürden spora  tüm alanlarda atılımlar gerçekleştirerek Türkiye’de tekrar önemli bir yer elde etmesi gerekiyor. Sadece seçimden seçime değil, potansiyeli yüksek olan Adana’nın bu potansiyelini kullanabilmesini sağlayacak, Bütçeden yeterli ödenek ayrılarak desteklenecek başta, sahil yolu, turizm (Sağlık, Spor, Kültür),  Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi projelerini hayata geçirilmesi olmak üzere, Adanamızı işsizlik ve borç batağından çıkaracak, Adana’yı yeniden şahlandırarak cazibe merkezi olmasını sağlayacak politika ve projelere ihtiyacı olduğunu ben Adana Milletvekili olarak her zaman her platformda dile getiriyorum. Unutmayalım ki bütçe bir tercihtir ve biz Adanalılar olarak son dönemlerde kamu yatırımları ile yeteri düzeyde desteklenmeyen, haksız rekabet koşulları nedeniyle özel yatırımların da azaldığı cazibe merkezi olmaktan çıkmış kentimize bütçeden hak ettiği payın ayrılarak desteklenmesi ve artık anarya değil ileri gitmesini sağlayarak, iktisadi ve sosyal açıdan hak ettiği yere getirilmesi gerektiği hususunu bir kez de burada, Sayın Bakanımızın dikkatine sunmak istiyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 34
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 65 34
 • 4 Trabzonspor 63 34
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 34
 • 6 Fenerbahçe 46 34
 • 7 Antalyaspor 45 34
 • 8 Atiker Konyaspor 44 34
 • 9 Alanyaspor 44 34
 • 10 Kayserispor 41 34
 • 11 Çaykur Rizespor 41 34
 • 12 Sivasspor 41 34
 • 13 MKE Ankaragücü 40 34
 • 14 Kasımpaşa 39 34
 • 15 Göztepe 38 34
 • 16 Bursaspor 37 34
 • 17 BB Erzurumspor 35 34
 • 18 Akhisarspor 27 34
HAVA DURUMU
E-GAZETE
CHP'li gençler 'Gezi ruhunu' yaşatmak için bir araya geldi
ARŞİV ARAMA