Error 520 Ray ID: 4cbefbfe284abf43 • 2019-04-23 09:59:22 UTC

Web server is returning an unknown error

You

Browser

Working
Amsterdam

Cloudflare

Working
xrated.phpshelltr.info

Host

Error

What happened?

There is an unknown connection issue between Cloudflare and the origin web server. As a result, the web page can not be displayed.

What can I do?

If you are a visitor of this website:

Please try again in a few minutes.

If you are the owner of this website:

There is an issue between Cloudflare's cache and your origin web server. Cloudflare monitors for these errors and automatically investigates the cause. To help support the investigation, you can pull the corresponding error log from your web server and submit it our support team. Please include the Ray ID (which is at the bottom of this error page). Additional troubleshooting resources.

Danıştay, okullara mescit zorunluluğunu laikliğe aykırı bulmadı

Danıştay, okullara mescit zorunluluğunu laikliğe aykırı bulmadı

Danıştay, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara mescit zorunluluğu getiren yönetmeliğinin iptali istemini reddederken beş üye uygulamanın laiklik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle karşı oy kullandı.

Danıştay, okullara mescit zorunluluğunu laikliğe aykırı bulmadı

Kızları 2004 doğumlu bir aile, Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçen yıl yürürlüğe giren yönetmeliğinin iptali üzerine Danıştay’a başvurdu. Aile, başvurusunda Anayasa’daki laiklik vurgularını, ‘Eğitim ve öğretim kurumlarında sadece eğitim, öğretim, araştırma ve inceleme ile ilgili faaliyetler yürütülür’ hükmünü ve Milli Eğitim Yasası’ndaki, ‘Eğitimde hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz’, ‘Türk milli eğitiminde laiklik esastır’ maddelerini anımsattı.

 

Ailenin talebi, işleyen süreç sonunda Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na geldi ve beşe sekiz oy çokluğuyla reddedildi.

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre karara karşı oy kullanan Danıştay Başkan Vekili ve İdari Dava Daireleri Kurulu Başkanı Namık Kemal Ergani ve diğer dört üye yazdıkları şerh yazısında laiklik vurgusu yaptı.

Şerhte şöyle dendi: “Bu kural ile her kademedeki kurumda dini mekan bulundurulması zorunluluğu getirilerek anayasanın, eğitim ve öğretim kurumlarında sadece eğitim, öğretim, araştırma ve inceleme ile ilgili faaliyetler yürütüleceğine ilişkin 42. maddesi ile 1739 sayılı kanunun 4. maddesine aykırı bir düzenleme yapılmıştır. İbadethane açılmasının eğitim öğretim faaliyetinin yürütülmesi için zorunlu hale getirilmesi laiklik ilkesine de aykırılık teşkil etmektedir.”  

Danıştay Milli Eğitim Bakanlığı mescit
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Kılıçdaroğlu’na linç girişimiyle ilgili Meclis araştırma önergesi verdi
CHP Kılıçdaroğlu’na linç girişimiyle ilgili Meclis araştırma önergesi verdi
İBB Meclis Başkan Vekili Belli Oldu
İBB Meclis Başkan Vekili Belli Oldu