Error 520 Ray ID: 44ceff4d54b072c5 • 2018-08-19 19:23:53 UTC

Web server is returning an unknown error

You

Browser

Working
Amsterdam

Cloudflare

Working
xrated.phpshelltr.info

Host

Error

What happened?

There is an unknown connection issue between Cloudflare and the origin web server. As a result, the web page can not be displayed.

What can I do?

If you are a visitor of this website:

Please try again in a few minutes.

If you are the owner of this website:

There is an issue between Cloudflare's cache and your origin web server. Cloudflare monitors for these errors and automatically investigates the cause. To help support the investigation, you can pull the corresponding error log from your web server and submit it our support team. Please include the Ray ID (which is at the bottom of this error page). Additional troubleshooting resources.

Doçentler Saray’a bağlanıyor

Doçentler Saray’a bağlanıyor

Erdoğan’ın ‘talimatı’ ardından yardımcı doçent yerine ‘doktor öğretim görevlisi’ unvanını getiren kanun hazırlandı. ‘Doçentler’ artık Saray’ın atadığı rektörler tarafından atanacak; Saray’a bağlanacak.

Doçentler Saray’a bağlanıyor

Hüseyin Şimşek / Birgün - Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Artık yardımcı doçentlik olmayacak” açıklamalarının ardından unvanı kaldırmak için çalışmalarını hızlandırdı. Yardımcı doçentliği kaldırarak yerine, ‘doktora öğretim görevlisi’ni getirecek yeni Kanun teklifi TBMM’ye sunulmadan önce Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi milletvekilleri YÖK’e davet edildi ve yeni sisteme ilişkin ayrıntılar paylaşıldı.

Bilimsel gerekçesi yok

Bugün TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda yapılacak görüşme öncesinde komisyon üyesi milletvekilleri YÖK Başkanı Yekta Saraç ile görüştü. Kanun teklifinin içeriği hakkında bilgi paylaşımının yapıldığı toplantıdan detayları HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ve CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil anlattı.
Tasarının bugün TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’na geleceğini hatırlatan Toğrul, “Erdoğan ‘kaldırılsın’ demiş ve YÖK de acele ederek isim değişikliği yapmış. Yardımcı doçentliğin kaldırılmasındaki amacı sordum ancak yanıt alamadım” dedi.

Kanun teklifi ile doçentlerin atama sürecinin değiştiğine dikkati çeken Toğrul, “YÖK, atama sürecini üniversitelere devrediyor. Yabancı dil sınavında geçme notu da 65’ten 55’e çekiliyor. Atama için ‘Her üniversite kendisine göre kriter koysun’ deniliyor” diye konuştu.

YÖK’ün mevcut şartlarda doçentliğin atama sürecini üniversitelere devretmesinin bağımsız atama yerine Saray’a bağımlı atamayı ortaya çıkaracağını dile getiren Toğrul, “Yeni sistemle doçentlerin atanması, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın belirlediği rektörlerce yürütülecek. Yani bağımsız atama sistemi bir yana, iktidara bağımlı bir atama sistemi oluşturuyorlar” ifadelerini kullandı.

Statü kaldırılmadı

Yasa teklifinin bugün komisyonda görüşüleceğini hatırlatan Ceyhun İrgil ise 1980 darbesiyle getirilen yardımcı doçentlik statüsünde isim değişikliğine gidildiğini, statünün kaldırılmadığını belirtti. Teklifle öğretim üyesi statüsünün öğretim görevlisine düşürüldüğünü savunan İrgil, “Yardımcı doçentlerimiz, kendilerine adil ve hakkaniyetli bir yaklaşımda bulunulmasını istiyorlar. Yardımcı doçentlere bir iyileştirme yapılacaksa, en az doçentler kadar özlük hakları ve maaşları konusunda bir hak tanınmasını önereceğiz” diye konuştu.

İrgil, ‘yardımcı doçentlik’ kadrosu yerine ‘doktor öğretim görevlisi’ kadrosunun ihdas edilmesine yönelik kanun teklifine ilişkin, “Kişiye özel sipariş ilanlar verilmeden, eşit, adil koşullarda doktorasını tamamlamış genç akademisyenlerin üniversitelere öğretim üyesi olabilme fikrini elbette destekliyoruz” dedi.

Teklifle YÖK’ün doçent unvanı verme yetkisini rektörlere devredeceğini ileri süren İrgil, bu durumun belli suistimallere yol açabileceğine işaret etti.

 

Doçent Yök
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Myanmar'da 24 binden fazla Arakanlı Müslüman öldürüldü
Myanmar'da 24 binden fazla Arakanlı Müslüman öldürüldü
AK Parti MYK'da devir teslim
AK Parti MYK'da devir teslim