17 HAZİRAN 2019 Pazartesi 08:43
Politika
Giriş Tarihi : 01-08-2018 17:41   Güncelleme : 01-08-2018 17:41

Enflasyonda Hesap Çarşıya Uymuyor

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Merkez Bankasının bu yıl üçüncü kere hazırladığı enflasyon raporuna tepki gösterdi.

Enflasyonda Hesap Çarşıya Uymuyor

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, AKP'nin ithalata dayalı ekonomi politikasının tüm kesimlerini etkilediğini en büyük darbenin de köylüyü vurduğunu belirtti.

Orhan Sarıbal'ın açıklaması;

"Merkez Bankası bu yılın üçüncü enflasyon raporunu hazırladı. Rapor gösteriyor ki gıdadaki enflasyon tüketici enflasyonunu yükselten bir etkiye sahip.
Rapora göre, işlenmemiş gıda fiyatları enflasyonu 2018 yılı ikinci çeyreği sonunda, önceki çeyreğe göre 16,9 puan yükselerek, yüzde 23,2’ye ulaştı. Bu rakam Nisan'da açıklanan enflasyon raporundaki tahminleri çok üzerinde. 
2018 yıl sonu gıda enflasyonunu daha önce yüzde 7 olarak açıklayan Merkez Bankası, üçüncü çeyreğin sonunda tahminini yüzde 13 olarak değiştirdi. Bu durum yıl sonu tüketici enflasyonuna, yine tahmini olarak, 1,4 puan katkıda bulunacak demek.
2019 sonu gıda enflasyonu tahmini de revize edildi ve yüzde 7'den yüzde 10'a çıkarıldı. Tahmin tutarsa, gıda enflasyonunun tüketici enflasyonuna yüzde 0,7 puan olarak yansıması demektir.
Elbette bunlar tahmin. Daha önce yapılan tahminler yıl ortasında revize edildi ve tahminlerin üzerinde yükselti. Döviz kurundaki yükseliş için bir çözüm bulamayan iktidarın enflasyona da herhangi bir çözüm bulması mümkün görünmüyor. 
Her gün iğneden ipliğe yapılan zamlar da enflasyon tahminlerinin tutmayacağının göstergesi.
Şu ortaya çıkmıştır ki, tarımdaki sorunlar giderilmeden gıda enflasyonu, gıda enflasyonundaki bozulma düzeltilmeden de tüketici enflasyonu kontrol altına alınamayacak.
 
AKP yönetiminin 16 yıllık iktidarında, tarımdaki yapısal sorunlara çözüm üretmedi. Eksikliği hissedilen ürünleri ithal etmek ve bu yolla birilerini zengin etmek dışında ajandasında bir şey yok.. Tek adam rejiminde de farklı bir durum olması için bir neden yok."

 

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA