Error 520 Ray ID: 489ec3472748c839 • 2018-12-16 05:31:17 UTC

Web server is returning an unknown error

You

Browser

Working
Amsterdam

Cloudflare

Working
xrated.phpshelltr.info

Host

Error

What happened?

There is an unknown connection issue between Cloudflare and the origin web server. As a result, the web page can not be displayed.

What can I do?

If you are a visitor of this website:

Please try again in a few minutes.

If you are the owner of this website:

There is an issue between Cloudflare's cache and your origin web server. Cloudflare monitors for these errors and automatically investigates the cause. To help support the investigation, you can pull the corresponding error log from your web server and submit it our support team. Please include the Ray ID (which is at the bottom of this error page). Additional troubleshooting resources.

Esnafa üçlü destek kanun teklifi
Advert

Esnafa üçlü destek kanun teklifi

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, 2014 yılından bu yana neredeyse yarım milyon esnafın iflas bayrağı çektiğini belirtti. Kepenk indiren esnaf sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken Budak, ekonomik krize karşı esnafa nefes aldıracak üçlü destek paketi için TBMM Başkanlığına yasa teklifi verdi. Teklifte, az kazanan esnaftan daha az gelir vergisi alınması, sigorta prim borçlarının affedilmesi ve kira stopajının kaldırılması yer alıyor.

Esnafa üçlü destek kanun teklifi

CHP Antalya Milletvekili Budak, kanun teklifine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“2014’ten bu yana işlerini döndüremeyen neredeyse yarım milyon esnaf iflas bayrağını çekti. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu verilerine göre son 4.5 yılda kepenk indiren esnaf sayısı 481 bin 791’i buldu. Geçen yılın 8 ayında 64 bin 305 esnaf kepenkleri indirirken, bu yılın 8 ayında kepenk indiren esnaf sayısı ise yüzde 12 artışla 72 bin sınırına dayandı.

Özellikle bu yılın temmuz ve ağustos aylarında iflas eden esnaf sayısındaki artış dikkat çekicidir. Geçen yıl temmuz ağustos aylarında 12 bin 530 esnaf iş yerini kapatırken, bu yıl aynı dönemde kepenk indiren esnaf sayısı yüzde 50 artışla 19 bine çıktı. Halen iş yapan birçok esnaf da borç sarmalına teslim olmuş bir vaziyette, borcunu borçla çevirmeye çalışıyor. Ancak hem mevduat hem ticari kredi faizlerindeki yükseliş hem de enflasyon rakamlarındaki ciddi artış esnafı adeta can çekişir hale getirdi. Durum bu kadar vahimdir. Elbette ki esnafımızın bu haline seyirci kalamayız, kendi kaderine terk edemeyiz.

Önümüzdeki dönemde büyümede ve ekonomik faaliyetlerde yavaşlama beklendiğinden, toplu iflas ve işyeri kapatmaları engellemek amacıyla, esnafları koruyacak tedbirler alınması iktidarın öncelikli yükümlülüğü olmalıdır.

Esnaf en büyük üç sorunundan biri işyeri kirası üzerinden esnafa yüklenen, kira gelirinden doğan vergiyi (kira stopajı), kira gelirini elde eden mülk sahibinden önce, esnafın peşinen ödemesidir. Bu durum, hem haksız bir düzen oluşturmakta hem de esnafın kazancını eritmektedir.

İkinci büyük sorun ise SGK prim borç ve ödemeleridir. Bu yıl içerisinde çıkartılan 7143 sayılı “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” çerçevesinde, biriken prim borçları, faizleri silinerek yapılandırılmış, ancak imkânları sınırlı birçok esnaf bu olanaktan yararlanamamıştır.

Üçüncü sorun ise geliri çok düşük seviyelerde olan esnafın durumudur. Eşitsiz rekabet koşulları altında ezilen, SGK primlerini bile yatıramayan esnaf ve sanatkârlar sattığı malın yerine yenisini koyamamaktadır. Düşük gelirli esnafın bu bataktan kurtarılması için önlem alınması gerekmektedir. Bu çerçevede, asgari ücretin altında kazanan küçük esnaf ağır vergi yükünden kurtarılmalı, ekonomik olarak rahatlaması sağlanarak, yaşam standardı yükseltilmelidir.”

Türkiye CHP
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP İl Yönetimine Genç İsim
CHP İl Yönetimine Genç İsim
Akar: Terörle mücadeledeki kararlılığımız devam ediyor
Akar: Terörle mücadeledeki kararlılığımız devam ediyor