16 HAZİRAN 2019 Pazar 23:37
Politika
Giriş Tarihi : 18-09-2018 12:44   Güncelleme : 18-09-2018 15:02

'GDO’lu Ürünlerin Ekim Alanları Artıyor'

CHP Niğde Milletvekili ve Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Türkiye Delegasyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, TÜRKPA’nın Kırgızistan’da düzenlediği toplantıda, GDO’lu ürünler ve çevresel atıkların gelecek nesilleri tehdit eden iki büyük tehlike olduğunu söyledi.  

'GDO’lu Ürünlerin Ekim Alanları Artıyor'

Gürer; ”Dünyayı tehdit eden iki tehlike; GDO’lu ürünler ve çevresel atıklar TÜRKPA ülkelerince önemseniyor”

CHP Niğde Milletvekili ve Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Türkiye Delegasyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, TÜRKPA’nın Kırgızistan’da düzenlediği toplantıda, GDO’lu ürünler ve çevresel atıkların gelecek nesilleri tehdit eden iki büyük tehlike olduğunu söyledi.  

Kırgızistan Devlet Televizyonuna da röportaj veren Gürer,  GDO’lu ürünlerin insan sağlığına olumsuz etkilerin saptandığını ancak bu ürünlerden elde edilen hayvan yemlerinin, hayvanlar ve hayvansal besinler üzerindeki etkisinin de araştırılması gerektiğini belirtti. 

TÜRKPA, BİŞKEK’TE TOPLANDI 

TÜRKPA Çevre ve Doğal Kaynaklar Daimi Komisyonu’nun 4. Toplantısı, 13-15 Eylül tarihleri arasında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yapıldı. Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Kazakistan Delegasyon üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, ülkemizi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker temsil etti. 

GDO’LU ÜRÜNLER VE ÇEVRESEL ATIKLAR 

Çevre ve Doğal Kaynaklar Daimi Komisyon toplantısı, TÜRKPA Azerbaycan Delegasyon Üyesi Ehliman Emiraslanov başkanlığında gerçekleştirildi.  Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) ve bunların yayılım etkisiyle ilgili taslak raporun yanı sıra GDO’ya ilişkin mevzuat ve uygulamalar taslak raporunun görüşüldüğü toplantıda Atık Yönetimine İlişkin Mevzuat ve Uygulamalar Çalıştayı’nın taslak sonuç raporu da değerlendirildi. 

GDO’LARIN YAYILIM ETKİSİ 

Komisyonun, GDO’lu ürünlerin yayılım etkisiyle ilgili tavsiye kararı aldığı toplantıda komisyon başkanlığını üstlenen Azerbaycan milletvekili Ehliman Emiraslanov GDO’nun var oluşu süreci ve bunların oluşturduğu olumsuzluklar üzerinde değerlendirmelerle bulundu. 

GÜRER: “TOPLUMSAL DUYARLILIK ARTTI”

CHP Niğde Milletvekili ve TÜRKPA Türkiye Delegasyon Üyesi Ömer Fethi Gürer ise toplantıda söz alarak GDO’lu ürelerin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin saptanmasıyla birlikte GDO’yü karşı toplumsal duyarlılığın arttığına dikkat çekti.  

HAYVANLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ DE ARAŞTIRILMALI 

Gürer, Türkiye’de GDO’lu ürünlerin yasak olduğuna vurgu yaparak, “Bu ürünlerin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri bilinmektedir. Bu konuda ciddi bir toplumsal duyarlılık olmuştur. Ancak bu ürünlerden oluşan hayvan yemlerinin hayvanlar üzerindeki etkisi ve bu ürünlerle beslenen hayvanlardan elde edilen besinler aracılığıyla insanlar üzerinde bir etkisinin olup olmadığını da araştırılması ve irdelenmesi gerekmektedir” dedi. 

AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker de toplantıda söz alarak  ülkemizde bu konuda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Sorunun önemine değindi.Ortak bir sonuca erişmesinin sorunun aşılmasına katkısı olacağını söyledi.

GDO’LU ÜRÜNLERİN EKİM ALANLARI ARTIYOR 

GDO’lu ürünlerle ilgili hazırlanan taslak raporun görüşüldüğü toplantı 2016 yılında 185,1 milyon hektar transgenik bitkilerin ekim alanının oluştuğu, bu türün ekimin hızla yayıldığı belirtildi. 

TEHLİKE ÇANLARI…

GDO yetiştirimi ve içeriğinde bazı risklerin oluştuğuna dikkat çekilen raporda çevrecilerin GDO’ların tarım alanı için tehlike oluşturduğu konusundaki rahatsızlıklarına vurgu yapıldı. 

KANSER RİSKİ…

Artış gösteren GDO’lu tarım alanlarının ekosistemlerde önemli değişiklilere neden olabileceğine dikkat çekilen taslak raporda biyolojik çeşitliliğin yok olabileceği, ayrıca alerjik hastalıklar, kanser, infertiliya halleri, bağışıklık sisteminin zayıflaması, genomda değişiklikler oluşturması, yaşlanmanın hızlanması gibi sağlık sorunlarına neden olabileceği ifade edildi. 

BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ ŞART 

Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan ve Türkiye’den ilgili bakanlıkların verilerine dayandırılan raporda GDO kullanılmasının değerlendirilmesi ve bu konuyla ilgili bölgesel işbirliği önceliklerinin hazırlanmasına işaret edildi. 

45 YILLIK TEHLİKE; GDO

1973 yılındaki çalışmalarda ilki oluşturulan GDO’ların 1980’li yıllarda örnek ve etkilerinin geliştirildiği belirtilen taslak raporda, bu tarihte GDO’lu ürünlerin erken üretiminin ardından patates, mısır ve domates gibi genetiği değiştirilmiş gıdaların 1990 yılında piyasaya çıkarıldığı kaydedildi.

Taslak raporda ayrıca, GDO’lu ürünlerin insan ve hayvan sağlığı ve çevreye etkisinin tam olarak araştırılmadığı ancak yapılan bir çok araştırmada bunların tehlikeli olarak gösterildiği belirtilirken, Cartagea protokolüne atıfta bulunuldu. 
Raporun sonuç bölümünde ise işbirlği, tecrübe paylaşımı, düzenleyici demetim iyileştirilmesi ve risklerin değerlendirilmesi yer aldı. 

Toplantıda, ülkelerin tarım ve biyoteknoloji odaklı kursların okul müfredatlarına dahil edilmesi ve ilgili öğretim yönetimiyle işbirliğinin geliştirilmesi kararlaştırıldı.

ATIK YÖNETİMİ ÇALIŞTAY RAPORU 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker’in Türkiye’yi temsil ettiği toplantıda, TÜRKPA’nın Çevre ve Doğal Kaynaklar Daimi Komisyonu “Atık Yönetim Çalıştayı Mevzuat ve Uygulamalarını” da ele aldı.

ÇEVRENİN KORUNMASININ ÖNEMİ 

TÜRKPA üyesi ülkelerin gelecek nesillere etki edebilecek ve etkili çözümler gerektiren çevresel zorluklarla karşı karşıla bulunduğu ifade edilen toplantıda, insan sağlığını doğrudan etkileyen atık türlerine karşı çevrenin korunmasının önemine değinildi. 

1 MİLYAR İNSAN YETERSİZ BESLENİYOR

Aşırı tüketimin atık sorununu da beraberinde getirdiği ifade edilen raporda dünyada 1 milyar insanın yetersiz beslendiği 1.3 milyar ton gıdanın ise israf edildiği vurgulandı. 

TECRÜBE PAYLAŞIMI 

Sürdürülebilir atık yönetiminde doğal kaynakların ve ekosistemin korunması, verimli kullanım ve temiz enerji üretimi, israfı en aza indirme, atıkların geri kazanımı ve geri dönüşüm oranının artırılması, çevre bilincinin artırılması, emisyonların azaltılması konusunda ortak çaba gösterilmesi gerektiği vurgulanan raporda atık yönetim alanında mevzuat, uygulama ve tecrübe paylaşımında işbirliğinin güçlendirilmesi kararlaştırıldı. 

GÜRER, KIRGIZİSTAN DEVLET TELEVİZYONUNA RÖPORTAJ VERDİ 
Öte yandan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, toplantının ardından Kırgızistan Devlet Televizyonuna röportaj verdi. GDO’lu ürünler ve katı atıkların yönetimine yönelik değerlendirmelerde bulunan Gürer, Türkiye’de GDO’lu ürünlerin yasak olduğunu ancak GDO’lu hayvan yemlerinin hayvanlar üzerindeki etkisinin de araştırılması gerektiğini belirtti. 

İNSANLIK ADINA 

Nüfus arttıkta dünyada gıda sorunlarının artacağını ve bunun insan salığına vereceği zararın boyutlarının endişe verici olduğuna dikkat çeken Gürer, atık yönetimi ve GDO sorununun insanlığın geleceği adına üzerinde durulması gereken konular olduğunu vurguladı. 

Gürer, TÜRKPA üyesi ülkelerin bu konuda yaptığı çalışmaların olumlu bir yaklaşım olduğunu da sözlerine ekledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 34
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 65 34
 • 4 Trabzonspor 63 34
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 34
 • 6 Fenerbahçe 46 34
 • 7 Antalyaspor 45 34
 • 8 Atiker Konyaspor 44 34
 • 9 Alanyaspor 44 34
 • 10 Kayserispor 41 34
 • 11 Çaykur Rizespor 41 34
 • 12 Sivasspor 41 34
 • 13 MKE Ankaragücü 40 34
 • 14 Kasımpaşa 39 34
 • 15 Göztepe 38 34
 • 16 Bursaspor 37 34
 • 17 BB Erzurumspor 35 34
 • 18 Akhisarspor 27 34
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA