25 MAYIS 2019 Cumartesi 01:53
Politika
Giriş Tarihi : 12-06-2018 13:36   Güncelleme : 12-06-2018 13:36

Gürer: “AKP, devletin olanaklarıyla oy avcılığı yapıyor”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 16 yılda istihdam adına tek bir çivi çakılmayan Niğde’de, seçime sayılı günler kala kamu kurumlarına 6 ay süreli geçişi işçi alımlarının yapılmaya başlanmasını ‘oy avcılığı’ olarak nitelendirdi. Gürer, “Halk bu kandırmacaya inanmayacaktır” dedi.

Gürer: “AKP, devletin olanaklarıyla oy avcılığı yapıyor”

GEÇİM SIKINTISI HAT SAFHADA 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, işsizliğin kol gezdiği, geçim sıkıntısından insanların Meclis önünde kendini yaktığı bir dönemde, AKP’nin seçim öncesinde Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında İŞKUR aracılığıyla kamu kurumlarına kısa süreli geçici işçi alımı yapmaya başlamasını sert bir üslupla eleştirdi. Seçim zamanlarında geçici işçi alımı yapmanın işsizlik sorununu çözemeyeceğini belirten Gürer, yapılması gerekenin işsizliğe kalıcı çözüm bulmak olduğunu söyledi. 

SEÇİM KARARINDAN ÖNCE NEDEN İŞÇİ ALIMI YAPILMADI?

İŞKUR aracığıyla alınan geçişi işçilerin 6 ay süreyle kamu kurumlarında çalıştırılacağını söyleyen Ömer Fethi Gürer, “Erken seçim kararının alınmasının ardından Türkiye genelinde olduğu gibi Niğde’de de TYP kapsamında önce 700 kişi geçici olarak işe alındı. Dün 800 kişinin daha işe alınacağı açıklandı. AKP, devletin olanaklarını kullanarak resmen oy avcılığı yapıyor. Madem kamu kurumlarının geçici işçiye ihtiyacı vardı, neden erken seçim kararı alınmadan önce geçici işçi alımı yapılmadı da seçim kararı alındıktan sonra panikle iki parti halinde işçi alımı yapılmaya başlandı?” diye sordu. 

NİĞDE’DE İŞSİZLİĞİ ÖNLEMEK İÇİN TEK BİR YATIRIM YAPILMADI 

Seçim kararının alınmasının ardından, panik havasında kamu kurumlarını geçici işçilerle dolduran AKP hükümetinin son 16 yılda Niğde’ye istihdam adına  yatırım bile yapmadığını belirten Ömer Fethi Gürer, “ Yatırım yapılmadığı gibi var olan işletmeler de kapandı. Niğde’de var olan fabrikaların küçülmesine ve kapanmasına göz yumuldu. BİRKO gibi Niğde ekonomisinin lokomotifi olan bir fabrika kapanma aşamasına geldi. Şeker fabrikası satıldı. Esnaf kan ağlıyor, çiftçi ağır yaralı. İşsizlik hat safhaya ulaştı. Böyle bir ortamda, istihdama yönelik yatırım yapmak yerine, kamu kurumlarına seçim rüşveti gibi geçici işçi alımı yapılması, işsizlik sorununu çözmez. Bu işçiler seçimden sonra  geçmişte olduğu gibi yine işsiz bırakılacaklar. Bir dahaki seçime kadar işsiz kalacaklar. İnsanlar, her seçim döneminde oy avcılığı yapan AKP’nin bu oyunlarına artık inanmıyor. Bunun bir kandırmaca olduğunu herkes görüyor” şeklinde konuştu.

KİMİ KANDIRIYORSUNUZ?

Son 15 yılda İŞKUR’a müracaat eden 24 milyon işsizden sadece yüzde 22’sinin iş bulabildiğine dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, “Türkiye’de her 5 gencimizden biri işsiz. İşsizlerin yüzde 27’si de üniversite mezunu. Üniversiteyi bitirip iş bulamayanların sayısı her geçen yıl katlanıyor. Atanamayan öğretmenler, atanamayan sağlıkçılar bir umutla atama bekliyor ama hükümet, sadece seçim dönemlerinde 6 ay süreli geçici işçi alımı yaparak, oy avcılığı yapıyor. Vatandaş hem ile girecek hem AKP bu oyununu bozup AKP oy vermeyecektir”  diye konuştu. 

GEÇİCİ VE GÜVENCESİZ İSTİHDAM  DEĞİL HERKESE KADRO

CHP iktidarında işsizliği 5 yıl içinde yüzde 5’in altına indireceklerini belirten Ömer Fethi Gürer,  Kamu istihdamını AB ortalamasını esas alarak artıracaklarını, kamuda taşeron işçiliğine, alt işveren ve rödovans uygulamasına özel sektöre de örnek olacak biçimde son vereceklerini açıkladı. 

Gürer, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  “Kamuda tüm geçici ve güvencesiz istihdam biçimleri. Yeniden düzenleyeceğiz. Bu kapsamdaki tüm personeli memur ve işçi kadrolarına geçireceğiz. Kadroya geçen işçilerin aynı iş kolunda işçi sayılmalarını ve bu iş kolunda örgütlü sendikaların yaptığı toplu sözleşmelerden yararlanmalarını sağlayacağız. Kamuda taşeron işçilerin kadroya geçişlerinde kapsam dışı bırakılan tüm işçileri ilk 6 ayda kadroya alacağız. Kadroya geçişlerdeki eşitsizlik ve haksızlıkları gidereceğiz. Kamuda farklı statüde istihdamdan dolayı yaşanan özlük hakkı kayıplarını gidereceğiz. Mesleki eğitimdeki stajyer ve çırakların özlük hakları konusundaki mağduriyetlerini gidereceğiz. Uzun vadeli sigorta kollarında, çıraklık veya staj başlangıç tarihini sigorta başlangıç tarihi olarak esas alacağız…”dedi.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 34
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 65 34
 • 4 Trabzonspor 63 34
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 33
 • 6 Antalyaspor 45 33
 • 7 Alanyaspor 44 34
 • 8 Atiker Konyaspor 43 33
 • 9 Fenerbahçe 43 33
 • 10 Çaykur Rizespor 41 34
 • 11 Sivasspor 41 34
 • 12 Kayserispor 41 33
 • 13 MKE Ankaragücü 40 33
 • 14 Kasımpaşa 39 34
 • 15 Göztepe 35 33
 • 16 Bursaspor 34 33
 • 17 BB Erzurumspor 32 33
 • 18 Akhisarspor 26 33
HAVA DURUMU
E-GAZETE
CHP'li gençler 'Gezi ruhunu' yaşatmak için bir araya geldi
ARŞİV ARAMA