27 MAYIS 2019 Pazartesi 08:04
Politika
Giriş Tarihi : 18-06-2018 16:55   Güncelleme : 18-06-2018 16:55

Gürer: 'CHP, gençlerin sorunlarını çözecek'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP hükümetinin, başta işsizlik olmak üzere gençlere yaşattığı sorunların kaygı verici boyutlara ulaştığını belirterek, “Her 100 gençten 21’i işsiz, iş bulamayanların yüzde 27’si üniversite mezunu. 15-29 yaş aralığındaki 5 milyona yakın genç ne eğitim görüyor ne de iş sahibi. AKP’nin bunalıma soktuğu gençleri CHP kurtaracak” dedi.

Gürer: 'CHP, gençlerin sorunlarını çözecek'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, seçim çalışmaları kapsamında toplun tüm kesimlerinde olduğu gibi gençlerle de sık sır bir araya gelip onların sorun ve taleplerini dinliyor. Milyonlarca gencin başta işsizlik olmak üzere, gelecek kaygısı ve eğitim gibi sorunlar nedeniyle bunalıma girdiğini belirten Ömer Fethi Gürer, “Gençlerimizde sürekli bir araya geliyoruz. Halinden memnun olanların sayısı çok az. Üniversiteyi bitirdiği halde yıllardır iş bulamayan gençlerimiz var. Gençlerimizin gelecekle ilgili kaygıları var” diye konuştu. 

 

 5 MİLYONA YAKIN GENÇ NE EĞİTİM GÖRÜYOR NE DE İŞİ VAR

 Türkiye’de 15-29 yaş aralığındaki 4 milyon 941 gencin ne eğitim, ne staj gördüğünü ne de iş sahibi olduğunu belirten Gürer, “Bu rakam çoğu Avrupa ülkesinin nüfusuna eş değerdir. Bu kadar çok sayıdaki gencimiz maalesef AKP’nin yanlış politikaları nedeniyle maalesef ekonomiye ve toplumsal yaşama kazandırılamamıştır” şeklinde konuştu. 

 1 MİLYONDAN FAZLA ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞSİZ 

 2017 yılı itibariyle genç işsizlik oranının yüzde 21’e ulaştığını, 1 milyondan fazla üniversite mezunu gencin ise işsiz olduğunu anlatan Ömer Fethi Gürer, “Ülkemizde 6 milyon işsiz, 16 milyon fakir yurttaşımız var. Üniversiteyi bitirip iş bulamayanların sayısı her geçen yıl katlanarak artıyor” dedi. 

 Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP iktidarında gençlerin yaşadığı sorunlara önemli ölçüde çözüm getirecek uygulamaların hayata geçirileceğini ifade etti. 

Gürer, gençlere yönelik hayata geçirilecek olan ve seçim beyannamesinde de yer alan bazı uygulamaları şu şekilde sıraladı: 

 ULUSAL GENÇLİK KONSEYİ

 “Anayasamızın 58. maddesinde yer alan ve gençlerimizi olağan şüpheliler olarak yaftalayan bakış açısını değiştireceğiz. TBMM’de “Gençlik İhtisas Komisyonu” kuracağız. “Ulusal Gençlik Konseyi” kuracağız. Gençlik STK’lerine idari ve mali destek sağlayacak, gençlik projelerini teşvik edeceğiz.

 GENÇ KART

 15 - 25 yaş aralığındaki öğrenci veya işsiz olan gençlerimize “Genç Kart” vereceğiz. Tren bileti satışlarında Genç Kart sahiplerine % 50 indirim uygulayacağız. Genç Kart sahiplerine ücretsiz aylık 2 GB mobil İnternet erişimini sağlayacağız. Genç Kart ile kültür sanat etkinlik biletlerinde ve mağazalarda “Gençlik İndirimi” uygulanmasını sağlayacağız. Genç Kart sahiplerine 4 yılda 1 kez ÖTV ödemeden telefon alma hakkı tanıyacağız. Sabit İnternet hatlarında adil kullanım kotasını tamamen kaldıracağız.

 SINAV ÜCRETLERİ KALDIRILACAK 

 ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavlarda giriş ücretini kaldıracağız. Üniversiteye giriş sınavında başarı sağlayamayan ve maddi durumu yeterli olmayan 18-20 yaş arası gençlere Aile Sigortası kapsamında aylık 400 TL üniversiteye hazırlık desteği vereceğiz. Üniversite öğrencilerine 19 Mayıs ve 29 Ekim’de 500’er TL olmak üzere yıllık 1.000 TL Gençlik Bursu vereceğiz.

 YURTDIŞI SEYEHAT DESTEĞİ

 Üniversite öğrencilerine öğrenim süreleri boyunca ulaşım ve konaklama masraflarını karşılamak üzere iki kez yurt dışı seyahat desteği vereceğiz. Öğrencilerimiz için pasaport defter bedelini ve yurt dışı çıkış harçlarını kaldıracağız. Öğrenciliği devam edenler için pasaport harç bedelinde yaş sınırını 30’a yükselteceğiz.

 YURT ÜCRETLERİ YARI YARIYA DÜŞÜRECEK 

 Değişim programları ile yurt dışına eğitime giden gençlerin hibe tutarını artıracağız. Yurtlar ve Öğrenci Evleri Yurt sorununu en fazla iki kişilik odalardan oluşan yurtlar inşa ederek 1 yıl içinde çözeceğiz. Mevcut yurtların niteliklerini yükseltecek, yurtlar arasındaki eşitsizlikleri gidereceğiz. En az iki kişi ikamet etmeleri halinde üniversite öğrenci evlerinin kira, elektrik ve su fatura masraflarına katkı sağlamak için aylık 400 TL destek vereceğiz.   Yurtlarda geniş bant İnternet altyapısını kuracak, ücretsiz ve kotasız erişim sağlayacağız. KYK yurt ücretlerini % 50 oranında düşüreceğiz. 

 GENÇLİK GARANTİSİ PROGRAMI

 30 yaş altı yükseköğretim mezunu gençlere, Gençlik Garantisi Programı kapsamında istihdam, ücretli staj, eğitime devam ya da işsizlik desteği seçeneklerini sunacağız. Program kapsamında kamu kurumlarındaki staj olanaklarını artıracak, özel sektördeki ücretli staj olanaklarının genişletilmesi için teşvik uygulayacağız.

 İŞSİZLİK DESTEĞİ

 Üniversiteden yeni mezun olmuş, iş arayan yoksul gençlere İŞKUR’a kayıtlı olmaları halinde 750 TL işsizlik desteği vereceğiz. Genç girişimcilere 200 bin TL’ye kadar faizsiz kredi olanağı ve 5 yıllık gelir vergisi muafiyeti getireceğiz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 34
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 65 34
 • 4 Trabzonspor 63 34
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 34
 • 6 Fenerbahçe 46 34
 • 7 Antalyaspor 45 34
 • 8 Atiker Konyaspor 44 34
 • 9 Alanyaspor 44 34
 • 10 Kayserispor 41 34
 • 11 Çaykur Rizespor 41 34
 • 12 Sivasspor 41 34
 • 13 MKE Ankaragücü 40 34
 • 14 Kasımpaşa 39 34
 • 15 Göztepe 38 34
 • 16 Bursaspor 37 34
 • 17 BB Erzurumspor 35 34
 • 18 Akhisarspor 27 34
HAVA DURUMU
E-GAZETE
CHP'li gençler 'Gezi ruhunu' yaşatmak için bir araya geldi
ARŞİV ARAMA