19 HAZİRAN 2019 Çarşamba 06:08
Politika
Giriş Tarihi : 14-12-2018 16:37   Güncelleme : 14-12-2018 16:37

Gürer: TBMM Meclisi Tutanaklarından - Ahmet Arslan'ın Kaza Açıklaması

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Sayın Başkan, rejime kasteden Anayasa değişikliği olmamış olsaydı, bugün herhâlde bu toplantıya İç Tüzük 59'un ikinci fıkrasına göre Ulaştırma Bakanının Meclise bilgi vereceğinden haberdar olarak ve üzerine de onar dakika gruplar değerlendirme yaparak ya da gelmiyorsa yine kendisine buradan sizin aracılığınızla bir çağrı yaparak başlardık ve Ulaştırma Bakanından, Devlet Demiryolları Genel Müdürünün KİT Komisyonuna yapmış olduğu açıklamada "Bütün tren yolları kamera sistemiyle izlenmektedir, her türlü tedbir alınmıştır." açıklamalarından birkaç hafta sonra yaşanan bu faciadaki sorumluluğu sorardık. Derdik ki: Sayın Bakan, cep telefonuyla haberleşiyorlarmış. Sayın Bakan, aceleye getirmişsiniz ve nisanın 12'sinden açmışsınız. Bu aceleye getirme yüzünden sinyalizasyon sistemi kurulmamış, ihalesi yapılmamış. Bakım, yapacak şirket sinyalizasyon olmadığı için bakım anlaşmasını yerine getirememiş, topyekûn anlaşma… Bunları sorardık

Gürer: TBMM Meclisi Tutanaklarından - Ahmet Arslan'ın Kaza Açıklaması

- Sayın Başkan, rejime kasteden Anayasa değişikliği olmamış olsaydı, bugün herhâlde bu toplantıya İç Tüzük 59'un ikinci fıkrasına göre Ulaştırma Bakanının Meclise bilgi vereceğinden haberdar olarak ve üzerine de onar dakika gruplar değerlendirme yaparak ya da gelmiyorsa yine kendisine buradan sizin aracılığınızla bir çağrı yaparak başlardık ve Ulaştırma Bakanından, Devlet Demiryolları Genel Müdürünün KİT Komisyonuna yapmış olduğu açıklamada "Bütün tren yolları kamera sistemiyle izlenmektedir, her türlü tedbir alınmıştır." açıklamalarından birkaç hafta sonra yaşanan bu faciadaki sorumluluğu sorardık. Derdik ki: Sayın Bakan, cep telefonuyla haberleşiyorlarmış. Sayın Bakan, aceleye getirmişsiniz ve nisanın 12'sinden açmışsınız. Bu aceleye getirme yüzünden sinyalizasyon sistemi kurulmamış, ihalesi yapılmamış. Bakım, yapacak şirket sinyalizasyon olmadığı için bakım anlaşmasını yerine getirememiş, topyekûn anlaşma… Bunları sorardık.

Bu sistem öyle bir bakan yok ama karşımda geçmiş dönemlerde bu görevi yapmış Ulaştırma Bakanı ile Devlet Demiryolları Genel Müdürü, müsteşarı kafa kafaya vermiş ve biraz da ağızlarını kapatarak sohbet ederken görünce dedim ki onlara sataşayım, dedim ki cevap versinler, dedim ki haberdar olalım, dedim ki Parlamento bu faciaya kör, sağır, dilsiz gibi davranamasın, dedim ki keşki bu Meclis, Meclis olmaktan çıkmasaydı. Sataşıyorum ikinize de, sizin yüzünüzden mi oldu bu kaza? Olmadıysa hangi sorumluluğu yerine getirmiştiniz? Lütfen, çıkıp cevap verin. (CHP sıralarından alkışlar) İkinize de sataşıyoruz CHP Grubu olarak. Sorumluluğunuz var mı, yok mu cevap verin.

………..

BAŞKAN - Buyurun Sayın Bakan. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

AHMET ARSLAN (Kars) - Saygıdeğer Başkanım, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Özellikle dünkü kazada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine ve ülkemize başsağlığı diliyorum.

Elbette ki Meclis çatısı altında değerli milletvekilleri olarak biz birbirimizle konuşacağız. Birbirimizle konuşacakken birilerinden izin alacak hâlimiz yok.

Değerli Grup Başkan Vekilim, hakkınızı helal edin. Aslında siz konuştuktan sonra bizim çıkıp konuşmamızın AK PARTİ Grubunun bugüne kadar ortaya koyduğu tavırla örtüşmediğini biliyorum. O yüzden affınıza sığınıyorum.

Birincisi, biz müfettiş değiliz, biz savcı değiliz, biz hâkim değiliz.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Yapılmayanı yapılmış gibi anlatansın. Ballandıra ballandıra anlatıyorsun.

BAŞKAN - Hatibi dinleyelim Sayın Milletvekili.

AHMET ARSLAN (Devamla) - Değerli milletvekilleri, bildiğimiz bir şey var ki yüz yıldır bu ülkede tren yolunun ne kadar önemli olduğu hep vurgulanır "Demir ağlarla ördük." diye övünülür ancak 1950'den sonra demir yolları kaderine terk edilmiş, AK PARTİ hükûmetleri döneminde tekrar devlet politikası hâline gelmiştir, bu bir gerçek.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Bırak onları bırak. Ölenlere gel. Bırak. Masal anlatma! Görevinizi doğru yapsaydınız bu ölümler olmazdı. Sinyalizasyon olmayan yola tren yoluna izin veriyorsunuz.

BAŞKAN - Sayın Milletvekili…

AHMET ARSLAN (Devamla) - Dönelim kaza olayına. Kaza hepimizi üzmüştür, ülkemizi üzmüştür, buna hiç şüphe yok. Ancak bunun üzerinden siyaset devşirmek, bunun üzerinden bir şeyler yapmak doğrusu burada emeği olanlara haksızlıktır.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Vicdanınız hiç mi sızlamıyor? Hâlâ masal anlatıyor. Hiç mi sorumluluğun yok.

AHMET ARSLAN (Devamla) - Ancak bir gerçek var ki: Eksik bilgilerle, yarım bilgilerle sanki bir işin uzmanıymış gibi burada kararlar ortaya koyarsak, hükümler ortaya koyarsak yanlış olur.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Evet, uzmanıyız, uzmanıyız. Daha geçen hafta Genel Müdürün "Kameralarla izliyoruz." dedi.

Yalan söylüyorsun halka. Oy alacağım diye insanları kandırıyorsun.

AHMET ARSLAN (Devamla) - Dolayısıyla, müfettişler incelemesini yapacak, Bakanlık incelemesini yapacak, savcılar incelemesini yapacak ve her kim ki suçluysa gereği yapılacaktır, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Saygılar sunuyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Suçlu sensin Bakan, suçlu. Sensin suçlu. O yol bitmedi, hâlâ bitmedi. İstanbul-Ankara'da büyük hatalar var. Hâlâ bitmedi. Suçlu sensin, sensin suçlu!

AHMET ARSLAN (Kars) - Ben kürsü adabına uygun davranıyorum, senin gibi haddini bilmeden konuşmuyorum.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Hep yalan, hep yalan!

HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Suçlu sensin. Bütün vebal senin üzerine!

AHMET ARSLAN (Kars) - Hele son yok musun Haydar Bey, sen hiç konuşma!

MUHARREM ERKEK (Çanakkale) - Müfettişi, savcısı, siyasetçisi sorumlu mu, onun cevabını ver.

 

……………………

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Vicdanın sızlamıyorsa çıkma!

SALİH CORA (Trabzon) - Allah Allah, ayıptır ya!

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Vicdanın sızlamıyor mu?

SALİH CORA (Trabzon) - Otur ya, milletvekili gibi davran ya, otur yerine ya.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Daha geçen hafta "Kamera var burada, kamera." diyen Genel Müdürü alın görevden!

SALİH CORA (Trabzon) - Otur ya, ayıp ya!

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Allah korkusu olsa bunları konuşmazsın.

SALİH CORA (Trabzon) - Konuşma, şov yapma!

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Ne şovu, Allah'tan kork, vicdansızlık etme!

………………….

ÖZGÜR ÖZEL(Mainsa)

Sayın Başkan, burası millî iradenin tecelligâhı. Buraya bizi yollayan insanlar onların hakkını, hukukunu koruyalım diye, acısı varsa buraya taşıyalım diye, bir daha tekrarlanmamasını sağlayalım diye yolladı. Bu Meclis dünkü acıdan sonra bu yeni rejimin getirdiği bu sıkıntılardan ötürü sanki hiçbir şey olmamış gibi devam ediyordu. Bir yandan içimiz sızlıyor ama bir baktık karışımızda geçmişte yaptıkları görevler tam da dünkü faciayı doğuran sebepleri, iş görüş biçimlerini yaptıkları şekliyle sorumlu tutulması gereken Ulaştırma Bakanıyla yanında dönemin Devlet Demiryolları Genel Müdürü, Müsteşarı aralarında konuşuyorlar. Benim imkânım yok bugünkü Ulaştırma Bakanını buraya çekmeye, sözlü soru sormaya "Sinyalizasyon sistemi olmadan cep telefonuyla akıl almaz, dünyada görülmemiş bir yöntemle insanları nasıl ölüme götürdünüz?" demeye. Benim elimdeki imkân bu. Bu imkânla sorumu sordum, sorumlu bir cevap bekledim, yok, bizi istismar etmekle… Dönemlerinde 1.561 kişi ölmüş tren kazalarında. Bunlarla ilgili bir eleştiri, öz eleştiri… Binali Yıldırım açılış töreninde konuşmuş, diyor ki: "Mucize sürede bitirdiler, tebrik ediyorum Kolin İnşaatı."

 

 
NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 34
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 65 34
 • 4 Trabzonspor 63 34
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 34
 • 6 Fenerbahçe 46 34
 • 7 Antalyaspor 45 34
 • 8 Atiker Konyaspor 44 34
 • 9 Alanyaspor 44 34
 • 10 Kayserispor 41 34
 • 11 Çaykur Rizespor 41 34
 • 12 Sivasspor 41 34
 • 13 MKE Ankaragücü 40 34
 • 14 Kasımpaşa 39 34
 • 15 Göztepe 38 34
 • 16 Bursaspor 37 34
 • 17 BB Erzurumspor 35 34
 • 18 Akhisarspor 27 34
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA