18 TEMMUZ 2019 Perşembe 23:20
Politika
Giriş Tarihi : 06-08-2018 11:18   Güncelleme : 06-08-2018 11:18

Gürer: Türkiye’nin en büyük bütçesine sahip olan SGK’nın, denetim dışı bırakılmasındaki amaç nedir?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Sayıştay denetiminin dışına çıkarılmasını tek adam rejiminin denetimi ne kadar ötelemek istediğinin göstergelerinden olduğunu söyledi.

Gürer: Türkiye’nin en büyük bütçesine sahip olan SGK’nın, denetim dışı bırakılmasındaki amaç nedir?

Ülkede sorunların derinleşip ağırlaştığını ve Cumhurbaşkanı KHK leri ile yeni bir sürecin başladığını belirten Gürer, “Ne  yazık ki tartışılması gereken konular değil de suni gündemlerle olan biten halktan saklanıyor. Tüm yetkiler bir kişide toplanıp adeta  sadrazamsız padişahlık dönemine geçildi ama gündeme farklı konular getirerek yapılanların farkına varılması engellenmektedir” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 15 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), ‘Sayıştay denetimine tabi’ olan bölümünün, ilgili mevzuattan çıkarıldığını belirterek, kurumun kaynaklarının kullanımında keyfiliğe yol açacak bir düzenleme  yapıldığını belirttiği bu kadar önemli ve milyonları ilgilendiren düzenlemeler “ben yaptım oldu” mantığı ile uygulamaya konulmaktadır” diye konuştu.

 

Her şeyden önce kanunla düzenlenmiş bir konuda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlandığına dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Anayasa’mızın 104. Maddesi açıktır; kanunla düzenlenmiş bir konuda cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlamak olası değildir. Tek adam rejiminin ülkemizi getirebileceği noktayı görmek açısından çok önemli olan bu uygulama kapsamında, öncelikli olarak KHK ile SGK Kanununun önemli maddeleri yürürlükten kaldırıldı ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurumun kuruluş ve işleyişine ilişkin düzenlemeler yeniden belirlendi. SGK, Sayıştay denetiminden çıkarılıp, oluşturulan raporların da kamuoyu ile paylaşılmasının önüne geçilmek isteniyor” dedi. 

 

Sayıştay’ın “kamunun gelir, gider ve mallarıyla ilgili hesapların kanunlara uygun olup olmadığını denetlemek” gibi çok önemli bir görevinin bulunduğunu vurgulayan Gürer, “Ancak, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle SGK, bu denetimin dışına bırakılmak isteniyor. Türkiye’nin en büyük bütçesine sahip olan kurumunun, denetim dışı bırakılmasındaki amaç nedir?” diye sordu. 

 

SGK’yla ilgili,  geçen yıl 288 milyar lira gelir ve 312 milyar lira gider açıklandığını hatırlatan Gürer, bu rakamla SGK bütçesinin, önemli bir  mali tabloyu kendi bünyesinde barındırdığına vurgu yaptı. Böylesine önemli bir kurumun, keyfi bir düzenleme ile denetim dışı bırakılmasının altında yatan nedenlerin açıklanması gerektiğini ifade etti.

CHP Milletvekili Gürer, Sayıştay tarafından denetlenirken bile mali şeffaflık açısından sorunlu olduğu ileri sürülen bir kurumun, bundan sonra denetime tabi tutulmayacak olmasının yaratabileceği olumsuzlukların bugün itibariyle net bir şekilde görülebileceğini söyledi.

 

Ömer Fethi Gürer, “Sayıştay denetimlerinde, kurumda ciddi sorunlar ortaya çıkarılmıştı. Örneğin; vefat eden  kişilere sağlık hizmeti verilmiş gibi fatura düzenlenmesi, vefat eden hekimler adına reçeteler düzenlenmesi ve devletin trilyonlarca lirasının heba edildiği yolsuzluk ve olumsuzluklar ortaya çıkarılmıştı. Denetlemeye tabi iken bile borçları ve harcamalarıyla gündemde olan bir kurumun, denetim dışına çıkarılacak olması düşündürücüdür” diye konuştu. 

 

Türkiye’nin en büyük kurumlarından biri olan, 12 milyonun üzerindeki emekli, dul ve yetime maaş ödeyen, Genel Sağlık Sigortası kapsamında, emekliler, bunların aile bireyleri, kamu çalışanları, işçiler, serbest meslek sahipleri ve aile bireylerini kapsayan milyonlarca insanın sağlık hizmeti almasını sağlayan kurumun yargı denetiminin dışına çıkarılmak istenmesinin anlaşılır bir  durum olmadığını söyleyen Ömer Fethi Gürer,  “Bu düzenleme, Kurumun kaynaklarının kullanımında keyfiliğe yol açacaktır. SGK’nın Sayıştay denetiminin dışına çıkarılması zorunluluğunun kaldırılması gerekmektedir. Geçmişte prim ödeyen emeklilerin,  bugün prim ödeyen milyonlarca çalışanlarının kendi primlerinin kimler tarafından, nerelerde, nasıl kullanıldığını bilme hakları ellerinden alınmaktadır” diye konuştu. 

 

SGK’nın yargı denetiminden kaçırılmak istenmesinin, kurumun gayrimenküllerinin ne amaçla kullanılacağı bakımından da karamsarlığına yol açtığını anlatan Gürer, “Tek adam rejiminin yarattığı değişim ne yazık ki gözden uzak uygulanmakta ve gündem farklı konular ile doldurulup sorunlara neden olacak değişimler oldubitti ile sürmektedir. CHP olarak bu ve benzer konuları sürekli gündeme getirip kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışıyoruz. Yasal zeminde bu konuların takipçisiyiz. TBMM’de mücadelemiz sürüyor. Toplumun her kesiminin dönüşüme dikkat kesilmesi gerekmektedir” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 0 0
 • 2 Antalyaspor 0 0
 • 3 Beşiktaş 0 0
 • 4 Çaykur Rizespor 0 0
 • 5 Fenerbahçe 0 0
 • 6 Galatasaray 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep FK 0 0
 • 8 Gençlerbirliği 0 0
 • 9 Göztepe 0 0
 • 10 İstanbul Başakşehir 0 0
 • 11 Kasımpaşa 0 0
 • 12 Kayserispor 0 0
 • 13 Konyaspor 0 0
 • 14 MKE Ankaragücü 0 0
 • 15 Sivasspor 0 0
 • 16 Trabzonspor 0 0
 • 17 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 18 Yukatel Denizlispor 0 0
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA