23 MAYIS 2019 Perşembe 17:50
Politika
Giriş Tarihi : 06-10-2018 10:06   Güncelleme : 06-10-2018 10:06

Gürsel Tekin'e İstanbullulardan sevgi seli

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin İstanbul'un bugününü değerlendirdi, projelerini anlattı.

Gürsel Tekin'e İstanbullulardan sevgi seli

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, partisinin kendisini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday göstermesi halinde projelerini YURT gazetesinden Özgür Tuğrul'a anlattı.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ile yerel seçimdeki İstanbul adaylığına ve İstanbul'un sorunlarına ilişkin uzunca bir sohbet gerçekleştirdik...

İstanbul’la ilgili hayallerim çok büyük

İstanbul’la ilgili en büyük hayaliniz nedir?

“Siyaset” kelimesinin ne kadar kirlendiğinin farkındayım. Bu yüzden siyaset kelimesinden sonra aklımızda çağrışan ilk kelimelerden biri hayal değil. Hatta o ilk kelimeler arasında olumlu diyebileceğimiz, insanın içini ısıtan başka bir kelime de yok. İstanbul’la ilgili bir İstanbullu olarak hayallerim çok büyük. “Senin bütün sokak aralarını gördüm ben” der ya şair, 4 yıl önce bütün makam mevki ne varsa bıraktım o mısra gibi İstanbul’u dolaştım. Şehirciliğe dair söyleyecek sözü olan herkesin kapısını çaldım. Doktora yapar gibi çalıştım. Dünyanın en iyi üniversitelerindeki akademisyenlerle görüştüm. Konunun uzmanı neredeyse ayağına gittim. Yerel yönetim alanında Türkiye’de ve dünyada en başarılı örneklere kim imza attıysa onunla görüştüm. Viyana’ysa Viyana, Amsterdam’sa Amsterdam, Barcelona ise Barcelona en iyi uygulamaları büyük bir hassasiyetle inceledim. En büyük hayalim İstanbul deyince akıllarda çağrışan ilk kelimeleri değiştirmek. İstanbul deyince huzur, güvenlik, dünyaya örnek olacak bir marka kent ve refah akla gelsin istiyorum.

İstanbul’un son 20-30 yılda yaşadığı dönüşümü nasıl yorumluyorsunuz?

Ülkenin tüm yükünü omuzlayan bir şehir İstanbul. Nüfus sürekli arttı, artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için de kökten bir dönüşüm gerekiyordu. Bu yapılmadı. Tüm ülkenin iktisadi kaderini beton lobisine bağlayanların İstanbul için de başka bir fikri yoktu. Atılan her adımda şehir olduğundan daha kaotik bir hale geldi. İstanbul doğasını ve kimliğini kaybetmeye başladı. İstanbul gibi bir şehir kısa vadeli planlarla yönetilemez. Yapılacan planların vadesi bir insan ömrünü aşmalıdır. Böyle olmadığında yamalı bohçaya dönen yollar, çirkin binalar, plansız semtler kaçınılmaz olur. Benim İstanbul’um yüz yıl sonra da faydası görülecek projelere sahip olacak. İstanbul yere değil ufka bakan bir yaklaşımla yönetilecek.

Yetişmiş kadrolarımızla ve coşkumuzla bu göreve hazırız

Dünyada akıllı şehirler konuşuluyor. Sizin İstanbul’unuzda teknolojinin yeri ne olacak?

Bakın çok üzücü, bir şehir belediye seçimine gidiyor ancak suni tartışmalar sebebiyle “çocuğuma nasıl bir şehir bırakmalıyım?” sorusu akıllara bile gelmiyor. Depremi konuşan yok. Belki İstanbul’un Topkapı Sarayı, Ayasofya gibi değerleri bile zarar görecek. Binlerce insanı kaybedeceğiz. Dünyada atıksız şehirler konuşuluyor, tüm atığın geri dönüştürüldüğü şehirler. Otonom araçların yollarda gezdiği, güvenliğin yine büyük ölçüde dijitalleştiği şehirler. Bunlar İstanbullunun da herkes kadar hakkı. İstanbullunun Los Angeleslıdan, Londralıdan bir eksiği yok. Biz ikinci sınıf bir hayata layık değiliz. Biz yetişmiş kadrolarımızla ve coşkumuzla bu göreve hazırız.

İstanbul yoğun göç alan ve büyüyen bir şehir. Bu kalabalığa yetecek ev stoğu nasıl sağlanacak?

Bizim düşüncemiz kimliği olan semtlerle, mahallelerle, İstanbul’un tarihi dokusuna uygun olarak büyümek. Barcelona’da, Viyana’da bu oluyor da İstanbul’da neden olmasın? Bunu sorunca hep aynı cevabı alıyoruz. Biz yapamayız, bizden olmaz. Bu kompleksi artık aşmamız lazım. Viyanalının, Barcelonalının üç bacağı 5 kolu 16 beyni yok. Kurallar ve kurumlar var. Bizim meselemiz kurallar ve kurumların çalışmaması. Rant değil halk öncelikli bir anlayışla her şeyi başarabiliriz. Çağdaş, dünyaya uygun, turizme de katkı sağlayacak marka projelerle İstanbul büyümeye devam edecek. İlk dört yılımızın sonunda İstanbul nostaljisiyle değil geleceğiyle övülmeye başlayan bir şehir olacak. Bu kapsamda yerinde dönüşüm projelerini hayata geçireceğiz. Kent içi sürgün yaratmadan yeni yaşam alanları kuracağız. İnsanlar ağlamayacak, gözlerinin içi gülerek İstanbul’da yaşayacak. Sadece Kalamış’a değil, İstanbul’un tüm mahallelerine bir tatlı huzur gelecek.

Benim İstanbul’umda böyle olmayacak

Çalışanların büyük bölümü işe gidip gelirken saatlerini yolda ve konforsuz toplu taşıma araçlarında harcıyor. Bu nasıl çözülür?

Belediye, yurttaşlarının işe “konforlu” toplu taşıma araçlarıyla gitmesini sağlamak zorundadır. Bunun lamı cimi yok. Metrolar, metrobüsler çalışma kamplarına giden vagonlar gibi. Bu bir kader değildir, tercih meselesidir. Bir şehir planlanırken halka mı ranta mı yer açılacak, mesele budur. Ben bir şehir yaşamı öneriyorum. Metrobüslerde, metrolarda, vapurlarda yolculuk keyifsiz olmak zorunda değil. Bunları konforlu yolculuklara çevirebiliriz. İnsanlar işe giderken yoruluyor İstanbul’umuzda. Benim İstanbul’umda böyle olmayacak.

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 33
 • 2 Medipol Başakşehir 66 33
 • 3 Beşiktaş 62 33
 • 4 Trabzonspor 60 33
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 33
 • 6 Antalyaspor 45 33
 • 7 Atiker Konyaspor 43 33
 • 8 Fenerbahçe 43 33
 • 9 Alanyaspor 43 33
 • 10 Çaykur Rizespor 41 33
 • 11 Kayserispor 41 33
 • 12 MKE Ankaragücü 40 33
 • 13 Kasımpaşa 39 33
 • 14 Sivasspor 38 33
 • 15 Göztepe 35 33
 • 16 Bursaspor 34 33
 • 17 BB Erzurumspor 32 33
 • 18 Akhisarspor 26 33
HAVA DURUMU
E-GAZETE
CHP'li gençler 'Gezi ruhunu' yaşatmak için bir araya geldi
ARŞİV ARAMA