Politika
Giriş Tarihi : 07-02-2019 10:14   Güncelleme : 07-02-2019 10:14

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy Bülent Şık Davasını Meclis Gündemine Taşıdı!

Görevini Yerine Getirmeyen Kamu Görevlileri Yargılansın!

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy Bülent Şık Davasını Meclis Gündemine Taşıdı!

Sağlık Bakanlığınca sonuçları açıklanmayan; Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli İllerinde Çevresel Faktörlerin ve Sağlık Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Projesi’ni halka duyuran bilim insanı Bülent Şık hakkında 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştır. 7 Şubat 2019 Perşembe günü 10.45’de Çağlayan Adliyesinde görülen davayı İstanbul Milletvekili Oya Ersoy meclis gündemine taşıyarak araştırma önergesi vermiştir.

Sağlık Bakanlığı’nın Beş İlde (Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli) Yürüttüğü Çevresel Kirlilik Araştırması sonuçlarını gizlemek, gerekli önlemleri almamak suçtur!

Ersoy; 2011-2016 yılları arasında yürütülen “Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli İllerinde Çevresel Faktörlerin ve Sağlık Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Projesi” adlı araştırmanın sonuçlarının Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmamış olmasına dikkat çekmiştir. Açıklamak isteyen bilim insanlarının da engellenmiş olduğu söz konusu proje; Sağlık bakanlığınca önlem alması gereken kamu kurumlarına da gönderilmemiştir.

Söz konusu araştırmayı halka duyuran bilim insanı Bülent Şık hakkında 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı!

Ülkemizde son yıllarda çeşitli nedenlerle Ergene Havzası ve Dilovası’nda sanayi kaynaklı çevre kirliliği yoğun olarak gündeme gelmiştir. Bu sebeple Sağlık Bakanlığı gelen eleştirileri bir de kendi gözünden değerlendirmek amacıyla 2011-2016 yılları arasında “Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli İllerinde Çevresel Faktörlerin ve Sağlık Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Projesi” adı ile ve ülkemizin değişik üniversitelerinden çok sayıda akademisyenin görev aldığı bir projeye başlatılmıştır.

22 Kasım 2016'de yayınlanan 677 sayılı KHK ile Akdeniz üniversitesindeki görevinden ihraç edilen Bülent Şık, bu projede gıda ve su ile ilgili araştırma projelerinin organizasyonu, analizlerin yapılması ve sonuç raporlarının yazımında görev almıştır.

Araştırma yapılan bölgelerdeki binlerce gıda ve su örneği Bülent Şık'ın 2010 - 2015 yılları arasında teknik müdür yardımcısı olarak görev aldığı Akdeniz Üniversitesi Gıda Güvenliği ve Tarımsal Araştırmalar Merkezi'nde analiz edilmiştir.

Araştırma Sonuçları Neden Kamuoyuyla Paylaşılmadı?

Proje uzun zaman önce tamamlanmış olmasına karşın sonuçları kamuoyuyla paylaşılmamış, açıklamak isteyen bilim insanları engellenmiştir. Bülent Şık 15 Nisan 2018 tarihinde başlayan, Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan yazı dizisinde projenin çevre ve insan sağlığının olumsuz yönde etkilerini açıklamıştır. Şık, proje çerçevesinde alınan su, toprak, bitki ve çeşitli deniz ürünleri numunelerinde izin verilen limitlerin üzerinde pestisit kalıntıları ve kanserojen kimyasal kalıntılar bulunduğunun tespit edilmesine rağmen halkın bu konuda bilgilendirilmediğini belirtmiştir.

Halk sağlığı bilgisi sır olamaz!

Araştırmanın tamamlanmasından iki yıl sonra halen sonuçların açıklanmaması, gerekli önlemlerin alınmaması üzerine, bilim insanı sorumluluğuyla sonuçları açıklayan araştırmacı Dr. Bülent Şık’a Sağlık Bakanlığınca yürütülen ve Türkiye’de kanser vakalarının sık görüldüğü bölgelerde bulunan kanser yapıcı kimyasalları tespit etmeyi amaçlayan projeye ilişkin bulguları, kamuoyuyla paylaştığı için dava açılmıştır. Şık, söz konusu davada; TCK’nin 258/1, 334/1, 336/1 maddeleri uyarınca ‘Açıklanması yasaklanan gizli bilgileri açıklama, temin etme, göreve ilişkin sırrın açıklanması’ suçunu işlediği iddiası ile 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istemiyle yargılanmaktadır.

Sağlık Bakanlığı’nın Beş İlde (Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli) Yürüttüğü Çevresel Kirlilik Araştırması sonuçları gizlenmiş, gerekli önlemler alınmamıştır. Halk sağlığının tehlikede olduğunu verilerle kanıtlayan çalışmanın sonuçları bu konuda önlem alması gereken kamu kurumları ile paylaşılmamıştır.

Ersoy; Sağlık Bakanlığı tarafından halk sağlığını ilgilendiren bir bilginin nasıl ve hangi gerekçelerle “gizli bilgi” olarak değerlendirildiğini, görevini yerine getirmeyen kamu görevlilerinin araştırılması ve sorumlularının tespit edilmesi amacıyla TBMM’nin çalışma yürütmesi gerektiğini vurgulamıştır.

Kamu adına iş görmekle mükellef kurumların; halk sağlığını koruyucu çalışmaları yapmaları, gereken önlemleri almaları bir zorunluluktur!

Kamu adına iş görmekle mükellef bir kurum olan Sağlık Bakanlığı; halk sağlığını koruyucu çalışmaları yapmakla, çalışmaların sonuçlarını halka açıklamak ve gereken önlemleri almakla mükelleftir.

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy; TBMM’nin halk sağlığını ilgilendiren konuları yasaklayanları tespit etmesine destek olacak, sorumlularını açığa çıkarıp, önlemler alacak bir irade göstermesi gerektiğini belirterek, bir Meclis Araştırması açılması gerekliliğini gündeme getirmiş ve konuya ilişkin araştırma önergesi iletmiştir.

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 0 0
 • 2 Antalyaspor 0 0
 • 3 Beşiktaş 0 0
 • 4 Çaykur Rizespor 0 0
 • 5 Fenerbahçe 0 0
 • 6 Galatasaray 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep FK 0 0
 • 8 Gençlerbirliği 0 0
 • 9 Göztepe 0 0
 • 10 İstanbul Başakşehir 0 0
 • 11 Kasımpaşa 0 0
 • 12 Kayserispor 0 0
 • 13 Konyaspor 0 0
 • 14 MKE Ankaragücü 0 0
 • 15 Sivasspor 0 0
 • 16 Trabzonspor 0 0
 • 17 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 18 Yukatel Denizlispor 0 0
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA