19 HAZİRAN 2019 Çarşamba 11:14
Gündem
Giriş Tarihi : 21-09-2018 16:41   Güncelleme : 21-09-2018 16:41

'İtfaiye Er'leri torpille işe mi alınıyor'

İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Süleyman Tarık Balyalı gündem dışı söz alarak 2018 yılı Temmuz ayında sonuçları açıklanan İtfaiye Eri alım sınavlarında ve İtfaiye teşkilatı içerisinde yaşanan bir takım sorunlar hakkında Meclis bir konuşma gerçekleştirdi. İtfaiye Er’lerinin liyakada dayalı, işi bilen Er’lerden oluşması gerektiğinin altını çizen CHP’li Tarık Balyalı konuşmasında şu cümlelere dikkat çekti:

'İtfaiye Er'leri torpille işe mi alınıyor'

İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Süleyman Tarık Balyalı gündem dışı söz alarak 2018 yılı Temmuz ayında sonuçları açıklanan İtfaiye Eri alım sınavlarında ve İtfaiye teşkilatı içerisinde yaşanan bir takım sorunlar hakkında Meclis bir konuşma gerçekleştirdi. İtfaiye Er’lerinin liyakada dayalı, işi bilen Er’lerden oluşması gerektiğinin altını çizen CHP’li Tarık Balyalı konuşmasında şu cümlelere dikkat çekti:

 “İstanbul İtfaiyesinin açtığı sınavlar 2 Temmuz tarihinde başladı. Bu sınava katılmak için KPSS’de 60 ve daha yukarı bir not alınması gerekliydi ve öyle oldu. KPSS’de 60 ve üzeri alan 900 kişi bu sınavlara katıldı. Bu noktada KPSS’den 60 ve üzeri not alarak sözlü mülakata ve spor sınavına katılanların tam listesinin elimde olduğunu ifade etmeliyim. Elimizdeki bilgilere göre mülakat sonucu işe kabul edilen 500 kişinin yaklaşık 100 kişisini torpilliler oluşturuyor. Olayın başka bir çarpıcı yanı da işe alınan 500 kişinin sadece 75 tanesinin itfaiye ve sivil savunma eğitimi veren lise-üniversitelerden mezun olması. Önümüzdeki günlerdeve süreçte yaşanabilecek olan tüm olumsuzluklardan bu sınavları yapanlar ve torpilleri kullanarak yakınlarını işe alan amirler ve sendikacılar sorum olacaktır”

MÜLAKAT VARSA LİYAKAT YOKTUR sözünü doğrulayan bir sınav olmuş gerçekten! İtfaiye mesleği ile ilgili sorular yok!

“Sözlü mülakat yapılırken; Gerçekten MÜLAKAT VARSA LİYAKAT YOKTUR sözünü doğrulayan bir sınav olmuş. Bu sınavda sözlü mülakata katılan adayların tamamına genel kültür soruları sorulurken İtfaiyecilikle ilgili tek bir sorunun bile sorulmamış olması enteresan. İtfaiyecilik sınavında meslekle ilgili hiçbir soru sorulmaması anlaşılır gibi değil ama bunun gerekçesini daha sonra öğrendik” Peki bu sınavı kimler kazanmış?: Öncelikle biraz önce ifade ettiğim şekilde kazananların çok büyük bir çoğunluğunun İtfaiyecilik mesleğiyle ve eğitimiyle uzaktan yakından bir ilişkisinin olmadığının altını bir daha çizmeliyim.Elimizdeki bilgi ve belgelere göre sınavı kazananların neredeyse tamamı İtfaiye idaresinde çalışanlarla bağlı sendika Olan BEMBİRSEN’li yöneticilerin birinci ve ikinci derece yakınları”

Sınavlarda birinci olan İtfaiye Erleri müdürlerin ve amirlerin kardeşleri ve oğullarıdır! Sınav bahane olmuş yani, işe girenler önceden belliyimiş!

“Mesela; sınavda birinci olan İstanbul İtfaiyesi Anadolu Yakası İtfaiye Müdürünün oğlu. Bir diğeri Maltepe Grup Amirinin oğlu. Bir başkası Kocasinan Ekip Amir Yardımcısının iki kardeşi. Listeyi böyle uzatabiliriz. Sonuçta sınavı kazananların tam listesi de elimizde var. İsteyene onu da gönderebilirim. Buradan ortaya çıkan sonuç şu; Aslında İstanbul İtfaiyesinde işe girecekler önceden belliymiş sadece bir sınava ihtiyaçları varmış. O sınavda bu sınavmış”

İtfaiye Er’i ihtiyaç halinde hepimizin canını ve malını kurtaracaktır! İşi bilmeyen birilerin yakını kurtarıcı olamaz!

“Son yıllarda yaşanan kazalarda ne yazık ki çok sayıda İtafiyecimiz şehit düştü. Bir daha bu olayların yaşanmasını elbette hiçbirimiz istemeyiz. Bugün herhangi bir eğitime dayanmadan bu sınavı farklı yollarla kazanarak İstanbul İtfaiyesinde işe başlayanlar ihtiyaç anında hepimizin hayatını kurtarmak için çok tehlikeli olaylarla mücadele edecekler. Vatandaşlarımızın olduğu kadar birlikte görev yaptıkları arkadaşlarının canları da onların elinde olacak. Bu nedenle görev yapacak itfaiyecilerin eğitimleri ve mesleğe yatkınlıkları çok önemli. Sadece birilerinin yakını olduğu için kutsal olduğu kadar son derece tehlikeli olan bu mesleği yapanların yaşayacakları tatsız olaylarda bütün sorumluluk bugün bu sınavı yapanların omuzlarında olacaktır”

İstanbul İtfaiyesi eleman seçiminde hemşeri, akraba, siyasi parti, tarikat ve cemaat örgütlenmeleri asla olmamalıdır!

“Kişisel görüşüm bu sınavın iptal edilmesi ve yeni işe alımların meslek liselerinde ya da meslek yüksek okullarında bu işin eğitimin alarak stajını başarıyla tamamlayanlardan oluşan bir kadronun İstanbul itfaiyesinde çalışmaya başlamasıdır. İstanbul İtfaiyesi eleman seçiminde hemşeri, akraba, siyasi parti, tarikat ve cemaat örgütlenmeleri asla olmamalıdır. Unutulmamalıdır ki İstanbul itfaiyesi hepimizin çok kıymet verdiği bir kurumdur ve böyle sevimsiz olaylarla gündeme gelmemelidir”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi 2018 yılı Eylül ayı Meclis toplantılarında Pendik Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi S. Tarık Balyalı’nın gündem dışı konuşmasının tam metni:

Sayın Başkan ve değerli meclis üyesi arkadaşlarım; Yakın zamanda sonuçları açıklanan İtfaiye Eri alım sınavlarında ve İtfaiye teşkilatı içerisinde yaşanan bir takım sorunlardan sizlere bahsetmek üzere söz almış bulunmaktayım.

Öncelikle İstanbul İtfaiyesinin hepimizin göz bebeği olduğu ve yaptıkları her çalışmayı taktir ve minnetle karşıladığımızı ifade etmeliyim. Burada yapacağım açıklama ve eleştiriler kuruma ve çalışanlara yönelik değil yöneticilere yönelik olacaktır. İnsan hayatı kurtarmak için kendini feda eden bu insanları eleştirmenin hakkaniyetle bağdaşmayacağı kanaatindeyim.

Sayın Başkan, İstanbul İtfaiyesinin açtığı sınavlar 2 Temmuz tarihinde başladı. Bu sınava katılmak için KPSS’de 60 ve daha yukarı bir not alınması gerekliydi ve öyle oldu. KPSS’de 60 ve üzeri alan 900 kişi bu sınavlara katıldı. Bu noktada KPSS’den 60 ve üzeri not alarak sözlü mülakata ve spor sınavına katılanların tam listesinin elimde olduğunu ifade etmeliyim.

Önce sözlü mülakata değinmek istiyorum; Gerçekten MÜLAKAT VARSA LİYAKAT YOKTUR sözünü doğrulayan bir sınav olmuş. İtfaiyecilik mevzuatında SÖZLÜ MÜLAKATIN 2017 YILINDA RESMİ GAZETEDE YAYINLANAN YÖNETMELİKLE YERİNİ ALDIĞINI BİLMEKTE FAYDA VAR. Bu sınavda sözlü mülakata katılan adayların tamamına genel kültür soruları sorulurken İtfaiyecilikle ilgili tek bir sorunun bile sorulmamış olması enteresan. İtfaiyecilik sınavında meslekle ilgili hiçbir soru sorulmaması anlaşılır gibi değil ama bunun gerekçesini daha sonra öğrendik.

Değerli meclis üyeleri; Sınavı kazanan 500 kişinin 385 kişisi orta okul ya da lise mezunu. Bunda ne var diyebilirsiniz. Şöyle bir açıklama yapayım: Türkiye’de itfaiyecilik ve arama kurtarma konularında eğitim veren meslek liseleri ve meslek yüksek okulları var. Buralarda okuyanların tamamı eğitim süreleri boyunca İtfaiyede zorunlu staja tabi tutuluyorlar ve bütün ekipmanların kullanımıyla beraber İtfaiyecilikle ilgili en temel bilgileri yaşayarak öğreniyorlar. İstanbul İtfaiyesinde de son yıllarda staj gören çok sayıda meslek lisesi ve meslek yüksek okulu mezunu var ama okul mezunlarından sadece 75 tanesi sözlü mülakatı ve spor sınavını aşarak işe kabul edilebildiler. Sınavı kazana 345 kişinin İtfaiyecilikle ilgili bilgisi burada bulunan meclis üyesi arkadaşlardan fazla değil. Bunların kim olduğuna biraz sonra döneceğim ama önce spor sınavında yaşananları anlatmak istiyorum.

Bu sınava katılanlar çeşitli branşlarda teste tabi tutuldular. Bu testlerde sırasıyla koşu, 10 kg balyozla kamyon lastiği itme, merdiven çıkma, yükseğe hortum çekme, simülasyona su sıkma, mekik, şınav ve barfiks. Bu da son derece şaibeli sonuçları olan bir test olmuş. Çünkü test sırasında adayların sürelerini gösteren bir kronometre bile olmadığı gibi ne sınava girenlere o anda test sonuçları söylenmiş ne de onların kendi testlerini ölçüp kayıt altına almalarına izin verilmiş. Bugün dahi sınava girenler spor testinde ne sonuç aldıklarını hangi parkuru hangi sürede geçtiklerini bilmiyorlar. Yaptıkları itirazlara verilen cevaplarda da aradıkları soruların cevaplarını bulamıyorlar.

Burada şunu söylemem gerekiyor. Bu sınavla ilgili onlarca adayla konuştum. Çeşitli yollarla bana ulaşan adayların hepsinin anlattıkları birbiriyle uyuşuyor. Bu adayların hiçbirisi ne sözlü sınavda nerede hata yaptıklarını ne de spor tesisinde nerede eksik kaldıklarını bilmiyorlar. Özellikle spor testinde kendinden çok emin olan çok sayıda adayın özellikle KPSS’den yüksek not aldığını ama yinede sınavı geçemediklerinin kendilerine bildirildiğini de ifade etmeliyim.

Bu sınavla ilgili bana gelen şikayetlerden bir kaçını sizinle paylaşmak istiyorum:

- Mülakat sırasında mülakat yerine itfaiye arabasıyla getirilenler var. Daha sonra bu itfaiye arabası parkurda kullanıldı ve bu araçla gelenler personellerde parkur alanındaydı. Haksızlık olduğu baştan belliydi.

- Spor testi sırasında kamera kaydı yok.

- Puan sıralamasında 74 puanla ilk 10’dayım. Mülakat ve sporum çok iyiydi. Ben kazanamadım ama 62 puanla 320. Sıradaki asil olarak kazanmış.

- Kilo ve boy orantısından kalanlara “arattırmanız gerekenleri arattırın” diyen amirler var.

- KPSS Puan sıralamasında ilk 10’dayım. Sözlü mülakatta sorulara doğru cevap verdiğim söylendi ama yine de kazanamamışım.

- KPSS puanım 74, sporum ve mülakatım gayet iyi. Hatta spor mülakatım sırasında bir TV kanalı kayıttaydı ama sonuç yedekte 31. Sıra.

- İtfaiye amirleri yakın illerde bulunan amirleri yanımızda arayıp yok mu referans olacağınız kimse diye soruyorlar.

- Parkuru çok uzun sürede bitirip şınav ve barfiks çekemeden sınavı kazanan adaylar var.

Peki bu sınavı kimler kazanmış?: Öncelikle biraz önce ifade ettiğim şekilde kazananların çok büyük bir çoğunluğunun İtfaiyecilik mesleğiyle ve eğitimiyle uzaktan yakından bir ilişkisinin olmadığının altını bir daha çizmeliyim. Elimizdeki bilgi ve belgelere göre sınavı kazananların neredeyse tamamı İtfaiye idaresinde çalışanlarla bağlı sendika Olan BEMBİRSEN’li yöneticilerin birinci ve ikinci derece yakınları.

Mesela; sınavda birinci olan İstanbul İtfaiyesi Anadolu Yakası İtfaiye Müdürünün oğlu. Bir diğeri Maltepe Grup Amirinin oğlu. Bir başkası Kocasinan Ekip Amir Yardımcısının iki kardeşi. Listeyi böyle uzatabiliriz. Sonuçta sınavı kazananların tam listesi de elimizde var. İsteyene onu da gönderebilirim. Buradan ortaya çıkan sonuç şu; Aslında İstanbul İtfaiyesinde işe girecekler önceden belliymiş sadece bir sınava ihtiyaçları varmış. O sınavda bu sınavmış.

Peki ben bu konuyu neden bugün burada gündeme getiriyorum. Son yıllarda yaşanan kazalarda ne yazık ki çok sayıda İtafiyecimiz şehit düştü. Bir daha bu olayların yaşanmasını elbette hiçbirimiz istemeyiz. Bugün herhangi bir eğitime dayanmadan bu sınavı farklı yollarla kazanarak İstanbul İtfaiyesinde işe başlayanlar ihtiyaç anında hepimizin hayatını kurtarmak için çok tehlikeli olaylarla mücadele edecekler. Vatandaşlarımızın olduğu kadar birlikte görev yaptıkları arkadaşlarının canları da onların elinde olacak. Bu nedenle görev yapacak itfaiyecilerin eğitimleri ve mesleğe yatkınlıkları çok önemli. Sadece birilerinin yakını olduğu için kutsal olduğu kadar son derece tehlikeli olan bu mesleği yapanların yaşayacakları tatsız olaylarda bütün sorumluluk bugün bu sınavı yapanların omuzlarında olacaktır.

Kişisel görüşüm bu sınavın iptal edilmesi ve yeni işe alımların meslek liselerinde ya da meslek yüksek okullarında bu işin eğitimin alarak stajını başarıyla tamamlayanlardan oluşan bir kadronun İstanbul itfaiyesinde çalışmaya başlamasıdır. İstanbul İtfaiyesi eleman seçiminde hemşeri, akraba, siyasi parti, tarikat ve cemaat örgütlenmeleri asla olmamalıdır. Unutulmamalıdır ki İstanbul itfaiyesi hepimizin çok kıymet verdiği bir kurumdur ve böyle sevimsiz olaylarla gündeme gelmemelidir.  Tarık Balyalı

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 34
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 65 34
 • 4 Trabzonspor 63 34
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 34
 • 6 Fenerbahçe 46 34
 • 7 Antalyaspor 45 34
 • 8 Atiker Konyaspor 44 34
 • 9 Alanyaspor 44 34
 • 10 Kayserispor 41 34
 • 11 Çaykur Rizespor 41 34
 • 12 Sivasspor 41 34
 • 13 MKE Ankaragücü 40 34
 • 14 Kasımpaşa 39 34
 • 15 Göztepe 38 34
 • 16 Bursaspor 37 34
 • 17 BB Erzurumspor 35 34
 • 18 Akhisarspor 27 34
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA