23 MAYIS 2019 Perşembe 00:04
Politika
Giriş Tarihi : 21-09-2018 10:11   Güncelleme : 21-09-2018 10:11

Kılıçdaroğlu: Ben demokrasiye inanan bir insanım

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Hiçbir vatandaşıma 'niye şu partiye oy verdin' demedim. Hiçbir vatandaşıma 'niye beni eleştirdin' diye söz de söylemedim. Çünkü ben demokrasiye inanan bir insanım." dedi.

Kılıçdaroğlu: Ben demokrasiye inanan bir insanım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Eğer bu ülkede bir milliyetçi parti varsa, bir vatansever vatanperver varsa o partinin adı Gazi Mustafa Kemal'in partisi Cumhuriyet Halk Partisi'dir." dedi.

Kılıçdaroğlu, Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı'yı makamında ziyaret ederek ilçe hakkında bilgiler aldı.

Ardından belediye binası önünde vatandaşlara hitap eden Kılıçdaroğlu, Türkiye'de herkesin bir gelecek endişesi olduğunu, her partiden vatandaşın gelecek endişesi taşıdığını savunarak şunları kaydetti:

"Son 16 yılda içerideki bir avuç tefeciye ödenen para ne kadar? Faiz olarak ödenen para 699 milyar 532 milyon lira. O faiz gelir elde eden içinizde bir kişi var mı? Bu içeriye ödenen para. Bir de dışarıya ödenen para var, 156 milyar 253 milyon dolar. Bu para kime gitti? Bu paraları hepimiz ödedik. Arabaya binerken, otobüse binerken, simit alırken ödedik. Yani ne zaman vergi ödesek o paranın bir kısmı buraya gitti. Para buraya gittiği için çiftçi kazanamıyor, memurun geliri düşüyor, Türk Lirası eriyor. Doları tutamıyorlar bir türlü. Kararı hükümet değil, saray değil bir avuç tefeci veriyor."

"Farklı siyasi kimliklerimiz olabilir ama bayrağımızın altında onurumuzla, huzurla yaşamak isteriz"

Katar Emiri'nin hibe ettiği uçağın geri gönderilmesi gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Farklı siyasi kimliklerimiz olabilir, farklı görüşlerimiz olabilir, farklı inançlarımız olabilir, ama bayrağımızın altında onurumuzla, huzurla yaşamak isteriz. Hiç kimsenin Türkiye'nin haysiyetiyle, onuruyla oynamasına izin vermeyiz, veremeyiz de zaten. Ben şunu sormak isterim; Katar'dan 500 milyon dolarlık uçağı hibe aldık. Hangi yüzle, gerekçeyle binecek? 10 tane uçağın var, yetmiyor mu arkadaş? Kendisine açık ve net söyledim. Hepinizin huzurunda bir kez daha söylüyorum; 'sevgili Erdoğan, onurun varsa, haysiyetin varsa Türkiye'nin onurunu ve haysiyetini korumak istiyorsan o uçağı yarın sabah derhal Katar'a göndereceksin."

"Milliyetçiliği kim yapar? Biz yaparız, biz milliyetçiyiz"

"Yeri gelirse aç gezeriz ama gururlu, onurlu, başımız dik gezeriz" diyen Kılıçdaroğlu, ekonomik sıkıntılar nedeniyle vatandaşın cebinde para olmadığını iddia ederek, " 'Bundan sonra kiralar Türk lirasıyla olacak' diyor. Şehir hastanelerini de dolarla yaptın yasakla, hava alanlarını da yaptın yasakla. 'Türk lirası esastır' de. Sen Türkiye Cumhuriyetini sevmiyor musun? Hani sen mangalda kül bırakmıyordun? 'ben milliyetçiyim, milliyetçiyim' diye. Böyle milliyetçilik olmaz. Milliyetçiliği kim yapar? Biz yaparız, biz milliyetçiyiz. Hiç kimsenin endişesi olmasın, eğer bu ülkede bir milliyetçi parti varsa, bir vatan sever vatanperver varsa o partinin adı Gazi Mustafa Kemal'in partisi Cumhuriyet Halk Partisi'dir."

"Türkiye'nin bir bahar temizliğine ihtiyacı var"

Yerel seçimlerin Türkiye açısından bir anlamda "bahar temizliği" anlamı taşıyacağını aktaran Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye'nin bir bahar temizliğine ihtiyacı var. Türkiye'nin ekonomisini bu hale getirenleri temizleyip bir tarafa bırakalım. Hiçbir vatandaşıma 'niye şu partiye oy verdin' demedim. Hiçbir vatandaşıma 'niye beni eleştirdin' diye söz de söylemedim. Çünkü ben demokrasiye inanan bir insanım. Eksiğimiz, hatamız, yanlışımız olur vatandaşımız bize hatırlatır. Ama bir şey konusunda ödün vermem; siyasette kirlilik olmamalı, siyasette siyasetçi hesap vermeli. Bir yandan trilyonları harcayacaksınız, nereye harcandığını kimse bilmeyecek, bir saray yapacaksınız, sarayın kaça mal olduğunu kimse bilmeyecek. Milletin parasıyla yapıldıysa millet bunun bedelini öğrenmek istemez mi? Bu anlayışı tamamen kaldıracağız."

Kılıçdaroğlu, kentte çeşitli ziyaretlerde bulundu

CHP Genel Başkanı KılıçdaroğluKırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu'nu makamında ziyaret ettikten sonra esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti.

CHP Kırklareli İl Başkanlığı önünde kurulan platformda vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, yarın sabah Türkiye'de ne olacağını, hangi kararların alınacağını kimsenin bilmediğini savundu.

Başkalarının 50 yılı, 100 yılı planladığını belirten Kılılçdaroğlu, "Biz yarını göremiyoruz ama sakın ola ki bu yüreğimizde bir umutsuzluk olarak yeşermesin. Ne olursa olsun, kim olursa olsun biz Türkiye Cumhuriyeti'ni dünyanın en saygın en onurlu devleti haline getirmek için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bedeli ne olursa olsun çünkü bu ülkeyi kuranlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, ağır bedeller ödedi. Hiç çekinmediler. 16 Mayıs'ta İstanbul'da Bandırma Vapuru'na bindiği zaman Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yanında sınırlı sayıda arkadaşı vardı. Samsun'a, Erzurum'a gittiğinde yol parası bile yoktu. Arkadaşları toparlayıp yol parası verdiler. O güç koşullarda Kuvva-yi Milliye oluştu, o güç koşullarda görkemli, onurlu, bütün dünyanın saygı duyduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti oluştu. Lozan'da imzalar atıldı ve Türkiye'nin bağımsızlığı, Türkiye'nin onuru bütün dünya tarafından kabul edildi." diye konuştu.

"Birlik olmak zorundayız"

Türkiye'nin ekonomik olarak ciddi sorunlarının olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Daha krizi yaşamadınız sizler. Daha kriz gelecek. Deniyor ki efendim 'Kriz yok.' doğrudur. Sarayda kriz yok, mutfak dolu. 

Erdoğan soruyor; 'Bir eksiğimiz var mı?' 'Hayır, bir eksiğimiz yok.' 'Bu millet bu krizi nereden söylüyor?' diyor. Vatandaşın mutfağında kriz var. Orada bir sorunumuz var. Esnafta sorun var, çiftçide, sanayicide, emeklide, işçide sorun var. Dolayısıyla sorunlarımız çok fazla. Ama bu sorunları aşacağız. Umutsuzluğa kapılmayacağız. Biz bu sorunları aşacak güce ve kapasiteye sahibiz. 

Dediğim gibi 16 Mayıs'ta Bandırma Vapuru'na binip giderken Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları, sınırlı sayıda arkadaşı vardı yanında. Ama bugün biz milyonlarız. Yeter ki gücümüzü birleştirelim, yeter ki küçük ayrıntılarda birbirimizi eleştirmeyelim, beraber olalım. Türkiye'nin bağımsızlığı için Türkiye'nin onuru için, Türkiye'nin haysiyeti için ve bayrağımız için beraber olmak zorundayız, birlik olmak zorundayız. Gün A partisi, B partisi günü değildir. Özellikle AK Parti'ye oy veren vatandaşlarıma da sesleniyorum; Türkiye'nin bu halinden hiç kimse memnun değil. 81 milyon vatandaştan kimse memnun değil. Bunu aşacağız nasıl? Önümüzde bahar var. Ağaçlar çiçek açacak. Kuşlar cıvıldaşacak, göreceksiniz çayırlarda. Çocuklarımız oynayacak parklarda ve evlerde bahar temizliği yapacak bütün hanımlar. Şimdi kadın, erkek oy kullanma yaşına gelmiş herkes, baharda bir bahar temizliği yapacak. Bu Türkiye'yi kirletenleri alıp bir tarafa bırakacaklar. Bu temizliği yaptığımız anda Türkiye'yi aydınlığa çıkaracağız." 

Türkiye'nin sorununun ne olduğunu bildiklerini anlatan Kılıçdaroğlu, "Çözümü de önlerine koyuyoruz. Biz koyduğumuz için buna itibar etmek istemiyorlar. Sonunda bir bahar temizliğiyle bunların tamamını göndereceğiz. Söz mü? Ben de size söz veriyorum; en büyük süpürgeyi ben alacağım." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından partililerin verdiği güvercinleri gökyüzüne bıraktı.

Pınarhisar ilçesine bağlı Kaynarca Belde Belediyesi'ni de ziyaret eden Kılıçdaroğlu, belediye ziyaretinin ardından, bindiği makam aracından vatandaşların ısrarı üzerine indi.

Kılıçdaroğlu, programlarında Kaynarca ziyaretinin olmadığını belirterek, "Korsan bir toplantı düzenlemişsiniz, hepinizi tutuklarım." diyerek espri yaptı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Pınarhisar Belediyesi'ni ziyaretinin ardından gazetecilerin, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'na, durdurulan MİT tırları görüntülerini eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a ilettiği iddiasıyla yargılandığı davada, "gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçundan verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasını onaması, milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar vermesine ilişkin sorusunu cevapsız bıraktı.

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 33
 • 2 Medipol Başakşehir 66 33
 • 3 Beşiktaş 62 33
 • 4 Trabzonspor 60 33
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 33
 • 6 Antalyaspor 45 33
 • 7 Atiker Konyaspor 43 33
 • 8 Fenerbahçe 43 33
 • 9 Alanyaspor 43 33
 • 10 Çaykur Rizespor 41 33
 • 11 Kayserispor 41 33
 • 12 MKE Ankaragücü 40 33
 • 13 Kasımpaşa 39 33
 • 14 Sivasspor 38 33
 • 15 Göztepe 35 33
 • 16 Bursaspor 34 33
 • 17 BB Erzurumspor 32 33
 • 18 Akhisarspor 26 33
HAVA DURUMU
E-GAZETE
CHP'li gençler 'Gezi ruhunu' yaşatmak için bir araya geldi
ARŞİV ARAMA