25 MAYIS 2019 Cumartesi 03:08
Politika
Giriş Tarihi : 14-01-2019 09:17   Güncelleme : 14-01-2019 09:17

Kılıçdaroğlu: OBİT kurulsaydı, barış gelirdi

Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı kurulmasını önerdiklerine vurgu yapan Kılıçdaroğlu, Avrupa’nın bölgede akan kana gözünü kapadığını ve mülteciler arasında ayrım yaptığını söyledi.

Kılıçdaroğlu: OBİT kurulsaydı, barış gelirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AB yetkileleriyle yaptığı görüşmede kendisine Ortadoğu’yla ilgili gelen sorulara “Ortadoğu’yu karıştıran sizsiniz” yanıtını verdiğini belirterek, “Uygarlığın merkezi olarak bütün dünya Avrupa’yı gösteriyor. Peki bu uygar dünya akan kana neden gözünü kırptı ve uzun süre kılını dahi kıpırdatmadı” diye sordu.

Kılıçdaroğlu, bölge ülkelerinin katılımıyla Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı’nın (OBİT) kurulmasını önerdiklerini belirterek, “OBİT kurulsaydı, sorunları çözmek için egemen güçlere ihtiyaç kalmazdı” dedi.

Kılıçdaroğlu, bazı gazetecilere Ortadoğu’da yaşanan gelişmelere ve partisinin politikalarına ilişkin açıklamalar yaptı. Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın aktardığına göre, Kılıçdaroğlu, özetle şunları dile getirdi:

‘OBİT’i önerdik’

-OBİT kurulsaydı barış gelirdi: Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı (OBİT) kurulmasını istedik. Türkiye, İran, Irak ve Suriye arasında kurulmasını istedik. OBİT kurulsaydı, Ortadoğu’nun sorunlarını çözmek için egemen güçlere ihtiyaç kalmazdı. Bir grup, “Aman Rusya gelsin, beni kurtarsın”, bir grup, “Aman ABD gelsin, beni kurtarsın” olmaktan çıkacaktı.

Dört ülke bir araya gelip, kendi sorunlarını çözebilirlerdi. Ortadoğu vekalet savaşlarının yapıldığı, uluslararası çıkarların bölüşüldüğü bir alan olmaktan çıkıp bir barış havzasına dönüşebilirdi. Başlangıçta dört ülke kurucu olur. Örneğin Mısır, İsrail buranın bir üyesi olabilir. İsrail de bölgenin önemli aktörlerinden birisi. Lübnan, Ürdün olabilir. Bir siyasal ve ekonomik birliğe dönüşebilirdi bu bölge. Tabii buraya ABD, Rusya, Çin de gözlemci olarak katılabilirdi.

-Ortadoğu’yu karıştıran AB: AB yetkilileriyle yaptığım görüşmede de seslendirdim. “Ortadoğu’da ne oluyor” diye sordular. Ortadoğu’yu karıştıran sizsiniz. Ortadoğu’da kan akıyor, bu insanlar nereye gidecek? Hiç kimse “Ben Suudi Arabistan’a, Mısır’a gideyim” demiyor.

Siz bu bölgeye katkı yaptınız mı AB olarak? Hayır. Uzun süre oradaki çatışmaları seyrettiler. Ne zaman ki mülteciler onların kapısına dayandı; “Vay bunlar nereden çıktılar?” Siz çıkardınız, görmeniz lazımdı. Uygarlığın merkezi olarak bütün dünya Avrupa’yı gösteriyor. Peki bu uygar dünya akan kana neden gözünü kırptı ve uzun süre kılını dahi kıpırdatmadı?

-Ortadoğu’da işbirliği olmalı: Onlara (AB yetkilileri) da söyledik OBİT diye bir oluşuma siz de destek verin. AB de orada gözlemci olabilir. Ortadoğu’ya barışın gelmesi aslında Afrika’dan Rusya’ya, Kafkaslar’dan Avrupa’ya kadar bütün bir bölgede demokrasi rüzgârının esmesine yol açacak, bütün o diktatörlükler yıkılacaktır. Atatürk, cumhuriyeti kurduğu zaman, bütün İslam dünyası örnek aldı.

Fas, Tunus, Cezayir, Mısır, Libya, İran’a kadar cumhuriyeti örnek aldılar. İslamiyet’in bugüne kadar hayata geçirdiği en büyük devrim cumhuriyet. İkincisi yok. İkincisinin olmamasının temel nedeni işbirliği yok. Aslında bunların zenginlikleri bir anlamda başlarına bela olmuş. Petrol var ama fakirlik var. Bütün o zengin kaynaklar yurtdışına akıyor. Bölgenin aydınları bir araya gelip bu sorunu çözebilmeliler.

 

‘Yaşananlardan insanlığın utanması gerekir’

AB mülteciler arasında ayrım yapıyor: Bu bölge egemen güçlerin sömürü alanına dönmüş vaziyette. Şimdi o sömürü alanı öyle bir noktaya geldi ki, vekalet savaşları Avrupa’yı tehdit eder hale geldi. 

Yoksul insanlar oraya gidiyor. Bir başka ayıp daha yaşanıyor. Batı dünyasının en önemli ayıplarından birisidir.

Mülteciler arasında ayrım yapıyorlar. “Yetişmiş, üniversiteyi bitireni kabul ediyorum diğerini almıyorum, onu kendi ülkemin dışına atıyorum.” İnsanlar arasında ayrım yapan bir uygarlık ayıbı ile karşı karşıya kaldı 21. yüzyılın dünyası. Bütün bunların üniversitelerde tartışılması lazım. Müthiş bir kavga var. Yemen bunlardan birisi. 1 milyonun üstünde çocuk, açlık-yoksullukla karşı karşıya. Baktığınız zaman Arap dünyasında bir sessizlik var. Belki bir kısmı o çocuklar ölüyor diye seviniyor. Oysa insanlığından utanması lazım.

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 33
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 62 33
 • 4 Trabzonspor 60 33
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 33
 • 6 Antalyaspor 45 33
 • 7 Alanyaspor 44 34
 • 8 Atiker Konyaspor 43 33
 • 9 Fenerbahçe 43 33
 • 10 Çaykur Rizespor 41 33
 • 11 Kayserispor 41 33
 • 12 MKE Ankaragücü 40 33
 • 13 Kasımpaşa 39 33
 • 14 Sivasspor 38 33
 • 15 Göztepe 35 33
 • 16 Bursaspor 34 33
 • 17 BB Erzurumspor 32 33
 • 18 Akhisarspor 26 33
HAVA DURUMU
E-GAZETE
CHP'li gençler 'Gezi ruhunu' yaşatmak için bir araya geldi
ARŞİV ARAMA