Politika
Giriş Tarihi : 01-10-2018 13:22   Güncelleme : 01-10-2018 13:27

Kılıçdaroğlu: 'Uzlaşın Adayları Hemen İlan Edelim'

CHP'de yeni yasama yılı öncesi Abant'ta yapılan kampın ana gündemi yerel seçimler oldu. CHP lideri Kılıçdaroğlu da, aday belirlemeyle ilgili, "Parti örgütü ne derse o olur. Örgüt bir aday üzerinde uzlaşsın hemen açıklayalım" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu: 'Uzlaşın Adayları Hemen İlan Edelim'

CHP’nin Bolu Abant’taki kamp programının ikinci gününde, yerel seçim hazırlıkları konuşuldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığındaki toplantıda, milletvekillerinin çoğunluğu, belediye başkan adayları belirlenirken, parti örgütünün ve kamuoyunun görüşünün alınmasını, “katılımcı” bir politika izlenmesini talep etti.

Milliyet’ten Şevket Yaman’ın haberine göre, milletvekillerinin ardından konuşan Kılıçdaroğlu’nun ekonomideki gelişmeler konusunda, “Krizden çıkışın olduğunu anlatmak ve halkın umudunu kırmamak lazım. Topluma çözüm önerileriyle gitmek zorundayız. Her milletvekili arkadaşım sorumlu ve görevlidir. Sahaya çıkın, kahvehanelere gidin, ev ev gezin dolaşın. CHP’lilerin olmadığı yerlere gidin, vatandaşı dinleyin. Partimizin çözüm önerilerini anlatın” dediği belirtildi. Bu çerçevede, milletvekilleri ve Parti Meclisi üyelerinden oluşacak heyetlerin bir kez daha ekonomik gelişmeleri halka anlatmak üzere görevlendirileceği, Parti Sözcüsü Faik Öztrak başkanlığındaki Ekonomi Masası’nın da düzenli olarak basın açıklaması yapacağı kaydedildi.

Kılıçdaroğlu’nun belediye meclisi adaylıklarında gençler ve kadınlara öncelik tanınması gerektiğini belirterek, “İl örgütleri anlaşsın. Belediye meclis üyeliklerini alanında uzman olan gençlere ve kadınlara emanet edelim” dediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun belediye meclis adaylıklarında, bir genç, bir kadın, bir de erkek olmak üzere bir “fermuar sistemi” uygulanabileceğini söylediği belirtildi. Kılıçdaroğlu’nun belediye başkan adaylarının nasıl belirleneceği konusunda ise,

‘Çoğunluk değiller’

“Parti örgütü ne derse o olur. Örgüt bir aday üzerinde uzlaşsın hemen açıklayalım” dediği ifade edildi.

Kılıçdaroğlu’nun yeni yasama dönemindeki Meclis çalışmalarına ilişkin olarak ise “Meclis’i işlevli kılmalıyız. Hepinizden etkin bir muhalefet istiyorum. Artık çoğunlukta değiller” dediği kaydedildi. Ak Parti ile MHP arasındaki ittifakı da değerlendiren Kılıçdaroğlu’nun, “CHP’den korktukları için ittifak yapmak zorunda kalıyorlar” yorumunu yaptığı kaydedildi. Kılıçdaroğlu’nun, milletvekillerinden gelen “ittifak” soruları üzerine ise, “Partiler arasında ittifak olmayacak, tabanla birlikte hareket edeceğiz. Bazı yerlerde belediye başkanı bizden, başkan yardımcıları diğer partilere yakın isimlerden olabilir” dediği öğrenildi.

Abant’ta MYK

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) bugün Abant’ta toplanacak. Toplantının tek gündemini ise yerel seçim hazırlıkları oluşturacak.

Vekillere sordu

Toplantılarda, milletvekillerine içerisinde bir dizi sorunun olduğu formlar dağıtıldı. Formlarda, “Belediye başkanlarının halka mesajı ne olmalı?”, “Belediye politikaları nasıl belirlenmeli?” gibi sorular yer aldı. Böylece, yerel seçim hazırlıkları ile bir süre sonra açıklanacak Yerel Seçim Strateji Belgesi’ne ilişkin milletvekillerinin katkılarının alınması amaçlandı.

‘Belediyecilik bizim işimiz’

Kampta Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, sunum yaptı. Sunumda, 2011 yılından bu yana gerçekleştirilen seçimlere ilişkin sonuçlara ilişkin veriler yer alırken, 2014 seçimlerinde, az farkla kaybedilen ve kazanılan belediyeler ayrı bir kategoride değerlendirildi. Sunumda, “Araştırma” ve “iletişim” olmak üzere ikiye ayrılan çalışma alanlarına ilişkin şu bilgiler yer aldı:

– Araştırma İzleme Sabit Ekibi: Saha araştırmaları yürütecek ve rakip partilerin söylemlerinin ve CHP’nin aday adaylarının seçmen üzerindeki etki analizini çıkaracak.

– Veri ve Durum Yorumlama, İçerik Üretme ve Dinamik Yorumcular: Bu ekip ise araştırma ekibinin ürettiği verileri, parti politikaları ve seçim stratejisi filitrelerinden geçirerek yorumlayacak, alternatif fikirler üretecek.

– İletişim Ekibi: Diğer iki ekipten gelecek veriler ışığında çalışmalar yapacak. Bu verileri siyasi mesaja, farklı toplum gruplarının diline uygun hale getirecek.

Toplantıda, ekonomi üzerinden, “AK Parti’nin Türkiye’yi yönetemediği” vurgusunun yapılmasının faydalı olacağı belirtildi. Görevlerinden istifa eden AK Partili belediye başkanlarının durumuna da vurgu yapılarak seçmene, “siz seçiyorsunuz, onlar görevden alıyorlar” diye seslenilmesi konusunda da uzlaşmaya varıldı. Toplantılarda, kampanya sloganları da konuşuldu. “Belediyecilik bizim işimiz” söyleminin öne çıktığı belirtildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 33
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 62 33
 • 4 Trabzonspor 60 33
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 33
 • 6 Antalyaspor 45 33
 • 7 Alanyaspor 44 34
 • 8 Atiker Konyaspor 43 33
 • 9 Fenerbahçe 43 33
 • 10 Çaykur Rizespor 41 33
 • 11 Kayserispor 41 33
 • 12 MKE Ankaragücü 40 33
 • 13 Kasımpaşa 39 33
 • 14 Sivasspor 38 33
 • 15 Göztepe 35 33
 • 16 Bursaspor 34 33
 • 17 BB Erzurumspor 32 33
 • 18 Akhisarspor 26 33
HAVA DURUMU
E-GAZETE
CHP'li gençler 'Gezi ruhunu' yaşatmak için bir araya geldi
ARŞİV ARAMA