Emel Şan 'Bugün Bayram, Volta Atın Çocuklar'
'Bugün Bayram, Volta Atın Çocuklar'
Emel Şan

'Bugün Bayram, Volta Atın Çocuklar'

s

Senede bir hatırlanan, kimi zaman kalemleri yalnız bırakılan ve topluma ceplerinde bir kuruş olmamasına rağmen çıkarsız haber üreten,ürettikleri haber yüzünde tartaklanan, yıllarca hapse mahkum olan, hücrelere atılan, öldürülen kişilerin günü...

Ülkemizde, “Halkın doğru haber alma hakkı” çerçevesinde mesleklerinin gereği olarak eleştirel haberler yapan basın yayın kuruluşları çeşitli yollarla cezalandırılmaktadır. Gazete binalarının taşlanması, gazetecilerin sivil faşistlerce darp edilmesi, basın kuruluşlarına el konması, bu cezalandırma sisteminin uygulamalarıdır.

Basın mensuplarımız habercilik görevlerini yaparken “terörist” ilan edilmekte, gazeteciler “iktidarın memurları” olmaya zorlanmaktadırlar.

Türkiye, ifade özgürlüğünün yok edilmeye, basının bir kısmının susturulmaya diğer kısmının ise tetikçileştirilmeye, gazetecilerin ise sindirilmeye çalışıldığı bir ülke haline getirilmektedir. O kadar ki gazetecilerin, ölümle karşı karşıya kalmaya alışması istenmektedir.

Artık adliyelere haber yapmaktan çok, ifade vermek için gidiyorlar onlar...

14 yıldan beri basın özgürlüğü, düşünceyi ifade özgürlüğü, ceza yasalarında iyileştirme konusundaki isteklerimizi görmeyen, duymayan iktidar temsilcilerinden, artık çağdaş demokrasi yolunda adımlar atmalarını ve demokrasinin temel unsurlarından biri olan basın özgürlüğüne saygı göstermelerini bekliyoruz desek,  ne demokrasi ne de çağdaşlık gözükmüyor başkanlık ateşinin içinde...

Bu ülkenin kutlayacak sahte bayramlara değil gerçek basın özgürlüğüne ve barışa ihtiyacı vardır.

Şu anda bile haber peşinde sokaklarda olan ya da masasında çalışan, üç kuruşluk insanlardan dünya kadar laf yiyen, hiç yoktan yere tıkıldığı dört duvar arasından özgürlüğüne kavuşmayı bekleyen, hatta kimi zaman yaşama hakkı elinden alınan bütün tarafsız basın emekçilerinin " ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ"nü kutluyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yerli silahlı İHA’lar kasımda TSK’nın bünyesine katılıyor
Yerli silahlı İHA’lar kasımda TSK’nın bünyesine katılıyor
Hava Kuvvetleri Komutanlığından ″23 Nisan″ için kamu spotu
Hava Kuvvetleri Komutanlığından ″23 Nisan″ için kamu spotu