20 HAZİRAN 2019 Perşembe 04:40
Politika
Giriş Tarihi : 15-02-2019 09:43   Güncelleme : 15-02-2019 09:43

Oya Ersoy'un Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a Nevşehir Göreme’de başlatılan otel inşaatına ilişkin soru önergesi

AKP Göreme Belediyesi ‘Çevreye Saygılı Yerel Yönetimler’ Anlayışıyla Peri Bacalarının Yanına Otel İnşaatı İzni Verdi!

 Oya Ersoy'un Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a Nevşehir Göreme’de başlatılan otel inşaatına ilişkin soru önergesi

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy; Doğal SİT alanı içerisinde peri bacalarının yanına otel inşaatı izni veren AKP Göreme Belediyesinin bu izni ‘Çevreye Saygılı Yerel Yönetimler’ anlayışıyla mı verdiğini Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sordu?

1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Alınan Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir) bölgesinde peri bacalarının yanında otel inşaatı yapıldığına dair haberlerin basına yansıması üzerine Ersoy konuyu meclis gündemine taşıdı.

İstanbul Milletvekili Ersoy; Doğal SİT alanı içerisinde yer alan bölgede Nevşehir merkez ilçeye bağlı Göreme beldesi Ünlü Sokak'ta peribacalarının yanına 2 pafta 9423 parselde otel inşaatının iki ay önce başladığını belirtti. Ersoy; UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan, Erciyes Dağı ve Hasan Dağı tüflerinin, rüzgâr ve su aşındırması sonucunda oluşan olağanüstü kaya şekillerinin otel inşaatı ile tahrip edilişinin, tarihi ve doğayı koruması gereken kamu kurumlarının denetimsizliğini ortaya koyduğunun altını çizdi.

 

Doğal SİT Alanı İçerisinde Otel İnşaatı!

Doğal SİT alanı içerisinde yer alan bölgede 2 ay önce başlayarak devam eden inşaatın izni AKP Göreme Belediyesi tarafından verilmiştir. Bu inşaat için sadece Belediyeden değil Nevşehir Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü tarafından da izin alınması gerekmektedir.

Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a; İnşaat için Tabiat Koruma Varlıklarından ve Müze Müdürlüğünden gerekli izinler alınıp alınmadığını eğer izin alınarak inşaat başlatılmış ise bu kurumların hangi yasal gerekçelere dayanarak izin verdiğini’ sordu.

İnşaatın izninden sorumlu kişiler ve kurumlara soruşturma açılacak mı?

Kamuoyunun baskıları ve Ankara Mimarlar odasının suç duyurusu üzerine inşaat durdurulmuştur. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada; "Nevşehir ili Göreme beldesinde otel inşaatı yapıldığına dair haberler basına yansımıştır. Konu Bakanlığımız tarafından ivedilikle incelemeye alınmış olup, Anadolu ve dünya kültürünün istisnai değerlerinden olan peri bacalarına yakın bir noktada 2 pafta 9423 parselde başlatıldığı belirlenen inşaat durdurulmuştur. " Denilmiştir. 14.02.2019 tarihi itibariyle inşaat hakkında yıkım kararı alınmış ve yıkıma başlanmıştır. Bu bağlamda Ersoy; ‘inşaatın izninden sorumlu kişiler ve kurumlara soruşturma açılıp açılmayacağını’ sordu.

Önergenin tam metni:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’ NA

                                                                                                                       

                    Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplanmasını arz ederim. 14.02.2019

 

 

 

OYA ERSOY

İstanbul Milletvekili

 

1985 yılında 357 liste sıra numarasıyla UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Alınan Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir) bölgesinde peri bacalarının yanında otel inşaatı yapıldığına dair haberler basına yansımıştır. İnşaat Doğal SİT alanı içerisinde yer alan bölgede Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı Göreme beldesi Ünlü Sokak'ta peribacalarının yanına 2 pafta 9423 parselde iki ay önce başlamıştır. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan, Erciyes Dağı ve Hasan Dağı tüflerinin, rüzgâr ve su aşındırması sonucunda oluşan olağanüstü kaya şekillerinin tahrip ettiği açıkça görülen inşaatın izni AKP Göreme Belediyesi tarafından verilmiştir. Bu inşaatın 2 ay önce başlayarak devam ediyor olması tarihi ve doğayı koruması gereken kamu kurumlarının denetimsizliğini ortaya koymaktadır. Doğal SİT alanı içerisinde yer alan bölgede öngörülen işlem için sadece Belediyeden değil Nevşehir Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü tarafından da izin alınması gerekmektedir.

Kamuoyunun baskıları ve Ankara Mimarlar odasının suç duyurusu üzerine inşaat durdurulmuştur. Bakanlığınız tarafından yapılan yazılı açıklamada; "Nevşehir ili Göreme beldesinde otel inşaatı yapıldığına dair haberler basına yansımıştır. Konu Bakanlığımız tarafından ivedilikle incelemeye alınmış olup, Anadolu ve dünya kültürünün istisnai değerlerinden olan peri bacalarına yakın bir noktada 2 pafta 9423 parselde başlatıldığı belirlenen inşaat durdurulmuştur. " Denilmiştir. 14.02.2019 tarihi itibariyle inşaat hakkında yıkım kararı alınmış ve yıkıma başlanmıştır.

Bu bağlamda;

 1. Doğal SİT alanı içerisinde yer alan bölgede Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı Göreme beldesi Ünlü Sokak'ta peribacalarının yanına 2 pafta 9423 parselde başlayan inşaatın iznini veren AKP Göreme Belediyesi bu izni ‘çevreye saygılı yerel yönetimler’ anlayışınız kapsamında mı vermiştir?
 2. İnşaat için Tabiat Koruma Varlıklarından ve Müze Müdürlüğünden gerekli izinler alınmış mıdır? İzin alınarak inşaat başlatılmış ise bu kurumlar hangi yasal gerekçelere dayanarak izin vermiştir?
 3. Bakanlığınız tarafından UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan, Erciyes Dağı ve Hasan Dağı tüflerinin, rüzgâr ve su aşındırması sonucunda oluşan olağanüstü kaya şekillerinin tahrip ettiği açıkça görülen inşaatın izninden sorumlu kişiler ve kurumlara soruşturma açılacak mı?
NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 34
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 65 34
 • 4 Trabzonspor 63 34
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 34
 • 6 Fenerbahçe 46 34
 • 7 Antalyaspor 45 34
 • 8 Atiker Konyaspor 44 34
 • 9 Alanyaspor 44 34
 • 10 Kayserispor 41 34
 • 11 Çaykur Rizespor 41 34
 • 12 Sivasspor 41 34
 • 13 MKE Ankaragücü 40 34
 • 14 Kasımpaşa 39 34
 • 15 Göztepe 38 34
 • 16 Bursaspor 37 34
 • 17 BB Erzurumspor 35 34
 • 18 Akhisarspor 27 34
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA