17 HAZİRAN 2019 Pazartesi 16:12
Politika
Giriş Tarihi : 09-10-2018 11:15   Güncelleme : 09-10-2018 11:15

Türkiye’de 91 bin 300 yabancı şirket faaliyet gösteriyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ülkemizde faaliyet gösteren yabancı uyruklu ticari işletme sayısını 91 bin 300 olarak açıkladı.

Türkiye’de 91 bin 300 yabancı şirket faaliyet gösteriyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ülkemizde faaliyet gösteren yabancı uyruklu ticari işletme sayısını 91 bin 300 olarak açıkladı. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde faaliyet gösteren yabancı şirketler ile şirket merkezi Türkiye’de olup da yurtdışında faaliyet gösteren firmaların sayısının açıklanmasını istedi. 

 

Ömer Fethi Gürer, “Ülkemizde halen faaliyet gösteren (uluslararası)yabancı sermayeli firma sayısı kaçtır, söz konusu firmaların toplam yabancı ortağı sayısı kaçtır? Kaçı tüzel kişi, kaçı gerçek kişidir? 2018 yılında ülkemizde faaliyetini sonlandıran yabancı firma sayısı kaçtır? Şirket merkezi Türkiye'de olup yurt dışında faaliyette bulunan firma sayısı kaçtır? KİT'lerin yurt dışında kurduğu şirket sayısı kaçtır?” şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi. 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in yazılı soru önergesini yanıtlayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Ülkemizde faaliyet gösteren ortaklarının biri ve tamamının yabancı uyruklu olduğu anonim ve limitet şirketler ile yabancı uyruklu ticari işletmeler toplamı 91.300 adettir.

 

Ülkemizdeki anonim (anonim şirketler için sadece kurucu ortaklık tescil edilmektedir) ve limited şirketlerde yabancı uyruklu 68.953 gerçek kişi, 5.266 tüzel kişi ortak bulunmaktadır” açıklamasında bulundu. 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer sorularının bütününe yanıt beklediklerini ancak kısmen yanıt alabildiklerini ifade ederek; “KİT’lerin yurt dışında kurduğu firma, ortaklık, şirket varlığı ile bunların ilgi alanları ve faaliyetleri ile sayıştayın denetimine tabi olup olmadığı gibi konularda kapsamlı açıklama ihtiyaçtır. Yabancıların ülkemizde faaliyetleri giderek genişlemektedir. Şirket sayıları yanında faaliyet alanları, taşınmaz edinimleri de bir bütün olarak kamuoyunun bilgisine sunulmalıdır” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA