Kültür - Sanat
Giriş Tarihi : 27-11-2018 09:30   Güncelleme : 27-11-2018 09:30

Yönetmen Özpetek: Bertolucci'nin sineması hepimiz için bir fener oldu

Yönetmen Özpetek, dünyaca ünlü İtalyan meslektaşı Bertolucci hakkında, "Sadece benim için değil tüm dünya sineması, İtalyan sineması, hepimiz için büyük bir yönetmen. Bertolucci'nin sineması hepimiz için bir fener oldu." dedi.

Yönetmen Özpetek: Bertolucci'nin sineması hepimiz için bir fener oldu

İtalya'da yaşayan Türk yönetmen Ferzan Özpetek, La Repubblica gazetesine verdiği demeçte, 77 yaşında hayatını kaybeden ünlü yönetmen Bernardo Bertolucci ile 5-6 ay önce karşılaştıklarını, birbirlerine sarılarak selamlaştıklarını belirtti.

Ferzan Özpetek, Bertolucci'nin yaptıklarıyla, söyledikleriyle ve filmlerinde kullandıklarıyla "bir dünya yönetmeni" olduğunu bildirdi.

Sanatçının işini yaparken cesur olması gerektiğini, Bertolucci'nin de cesur bir yönetmen olduğunu vurgulayan Özpetek, "Sadece benim için değil tüm dünya sineması, İtalyan sineması, hepimiz için büyük bir yönetmen. Bertolucci'nin sineması hepimiz için bir fener oldu." ifadesini kullandı.

Bertolucci düzeyindeki bir yönetmenin cömertliğinin kendisini her zaman şaşırttığını belirten Özpetek, şunları kaydetti:

"Halen olağanüstü etkilendiğim bir şey var. Her filmimden sonra bana mesaj atar veya telefon açardı. Hatta Karşı Pencere filminin ilk olarak adı Karşı Pencereler olacaktı ama o, vurgunun filmde konu olan tek bir pencereye yapılmasını, filmin adının Karşı Pencere olması gerektiğini söyledi."

Bertolucci'nin ölümü nedeniyle büyük üzüntü duyduğunu vurgulayan Özpetek, "Yapmak istediklerini, hislerini filmlerine yansıtabilmek çok önemli bir şey. Hiçbir şeyden korkmadan hissettiklerini yapmak, bu çok önemli. Bertolucci'nin bu duruşu benim içimde her zaman var olacak." ifadesini kullandı.

Roma'da hayatını kaybeden Bertolucci (77), Venedik Film Festivali'nde 2007'de "Altın Aslan" ve 2011'de Cannes Film Festivali'nde onur ödülüne layık görülmüştü. Bugüne kadar 20'ye yakın filme imza atan Bertolucci, "Paris'te Son Tango", "900" ve 1988'de "En İyi Yönetmen" ve "En iyi Uyarlanmış Senaryo" olmak üzere iki dalda Oscar aldığı "Son İmparator" filmleriyle öne çıkmıştı. 

AA

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-GAZETE
CHP'li gençler 'Gezi ruhunu' yaşatmak için bir araya geldi
ARŞİV ARAMA