Dünya
Giriş Tarihi : 02-02-2018 15:31   Güncelleme : 02-02-2018 15:31

13 yıl boyunca bebekleri zehirlemişler

Dünyanın en büyük süt ürünleri şirketlerinden olan Lactalis 10 yıldan daha fazla süredir bir fabrikasında Salmonella içeren bebek sütü üretilmiş olabileceğini duyurdu. Şirketin CEO'su Emmanuel Besnier duyurduğu haberler korkuttu. Krizin şirkete yüz milyonlarca euroya mal olmasını beklediklerini belirtti. Bebekler için öldürücü olabilecek Salmonella bakterisi hayvanların ve insanların bağırsak siteminde yaşamaktadır.

13 yıl boyunca bebekleri zehirlemişler

Lactalis, kuzeybatı Fransa’daki Craon kasabasında bulunan fabrikasında üretilen bebek sütü ürünlerinin yaklaşık 13 yıl boyunca Salmonella bakterisi ile kirlenmiş olabileceğini duyurdu. Sputnik’te yer alan habere göre şirketten dün yapılan açıklamada fabrikanın kurutma kulelerinden birinde ‘Salmonella Agona’ bakterisine rastlandığı ve bunun 2005’te yaşanan Salmonella salgınındaki ile aynı tür olduğu, kirlenmenin de o tarihten beri sürmüş olabileceği doğrulandı. Daha önce yaptığı açıklamada Salmonella bakterisi içeren bebek mamalarının dünya genelinde 83 ülkede satılmış olabileceğini kaydeden Besnier, ’12 milyondan fazla kutu bebek maması veya süt tozunun bakterili ürün kapsamında olduğunu’ belirterek, dağıtıcılara tüm ürünleri ayrım yapmadan raflardan indirme talimatı verildiğini hatırlatmıştı.

‘BEBEKLERİN BU SÜRE İÇİNDE KİRLİ SÜTLERİ TÜKETMİŞ OLABİLECEĞİNİ GÖZARDI EDEMEYİZ’

Lactalis CEO’su Emmanuel Besnier, Les Echos haber sitesine yaptığı açıklamada “Bebeklerin bu süre içinde (2005-2017) kirli sütleri tüketmiş olabileceğini gözardı edemeyiz” dedi.

2005 yılında Craon’daki söz konusu fabrika Celia şirketine aitti. Lactalis, Celia şirketini 2006 yılında satın almıştı.

12 MİLYON KUTU SÜT TOPLATILDI

Lactalis 12 Ocak’ta henüz kirlenmenin kaynağını araştırırken Craon’daki fabrikasında üretilen tüm bebek sütü tozu ve mısır gevreklerini piyasadan çekme kararı almıştı.

Bu karar, Fransa’da 26 bebeğin salmonella bakterisi kaynaklı olarak zehirlenmesi sonrası Aralık 2017’de şirketin bebek mamalarını piyasadan çekmesini takip etmişti.

Şirketin ürünleri Çin, Yunanistan, Pakistan ve Peru dahil 80’den fazla ülkede satılmıştı.

Fransız basını toplatılan bebek sütü kutularının sayısının 12 milyon civarında olduğunu yazdı.

‘2005’TEN BERİ FRANSA’DA 200’DEN FAZLA BEBEKTE SALMONELLA AGONA TESPİT EDİLDİ’

Mikro organizmaları ve buna bağlı hastalıkları izleyen Fransa merkezli Pasteur Enstitüsü 2005’ten bu yana Fransa’da 200’den fazla bebeğin Salmonella Agona nedeniyle zehirlendiğini bunlardan 38’inin geçen sene Ağutos-Aralık arasındaki dönemde, 25’inin 2006 ila 2017 yılları arasındaki dönemde, 141’inin ise 2005’te hastalandığını açıklamıştı.

Fransız sağlık yetkilileri geçen seneki 38 vakadan 36’sının net olarak Lactalis marka sütlerle bağlantılı olduğunu ayrıca Yunanistan ve İspanya’daki 2 vakanın da şirketin ürünleriyle bağlantılı olduğundan şüphelenildiğini belirtmişti.

Bebekleri hastalanan aileleri temsil eden bir grup ise açıklamasında kayıtlara alınmayan en az 10 vaka daha olduğunu savunmuştu.

Mağdurlar şirkete yönelik davalar da açmış durumda.

‘KRİZ ŞİRKETE YÜZ MİLYONLARCA EUROYA MAL OLACAK’

CEO Besnier ise krizin şirkete ‘yüz milyonlarca euroya mal olacağını’ söyledi.
Besnier “Bir patron olarak karşılaştığım en büyük kriz. Kesin olamayız ancak bunun maliyeti çok yüksek olacak, birkaç yüz milyon euro. Bu olay ihraç lisansımızın belirsiz bir süre için de durdurulmasına yol açabilir” fadelerini kullandı.

CRAON FABRİKASINDAKİ KULELERDEN BİRİ KAPATILACAK

Kirlenmenin meydana geldiği fabrikadaki 1 no.lu kurutma kulesini kapatacaklarını da belirten Besnier geçen sene özel bir laboratuvara yaptırılan 16.000 test sonucunda hiçbir şey bulunmadığını hatırlatarak “Eğer nihai ürünlerde yapılan analizlerde Salmonella Agona olduğu tespit edilseydi tabii ki bu ürünleri piyasaya sürmezdik ve krizi atlatırdık” dedi.

SALMONELLA NEDİR?

Salmonella, gıda zehirlenmelerinin en yaygın nedenlerinden biri olan bir grup bakterinin adıdır. Salmonella bakterisinin neden olduğu enfeksiyon ileri seviyede ishal, ateş, titreme, abdominal rahatsızlık ve kusmaya neden olur. Enfeksiyon, önlem alınmaması durumunda çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf insanlar için ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Salmonella, kuşlar olmak üzere diğer hayvanların ve insanların bağırsak sistemlerinde yaşamaktadır. Genellikle hayvan dışkısı ile dışkı teması gerçekleşmiş gıdalar yenmesiyle insanlara bulaşır.

Kirlenmiş yumurta, kümes hayvanları , et , pastörize edilmemiş süt veya meyve suyu , peynir , kontamine çiğ sebze ve meyve , baharat , ve çerezler bulaşma kaynağı olabilir.

AdminAdmin