Yerel Haberler
Giriş Tarihi : 18-03-2016 14:05   Güncelleme : 18-03-2016 14:05
Abone ol

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 101. yıldönümü etkinlikleri

KAYSERİ - Kayseri Valiliği’nce '18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 101. yıldönümü etkinlikleri
KAYSERİ - Kayseri Valiliği’nce '18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yıldönümü' kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi.

İlk tören Kartal Kavşağı’ndaki Garnizon Şehitliği’nde yapıldı. Şehitlikteki anıta Vali Orhan Düzgün, Garnizon Komutanı Hv.Plt. Tümgeneral İsmail Yalçın, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Halil Büyüknalbant ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Ali Yavuz tarafından çelenk sunuldu. Tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı atışı ile devam etti.

Hv. Plt. Teğmen Bilgehan Çınar’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Ali Yavuz da bir konuşma yaparak ülkenin bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden şehitleri rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.

Melikgazi Belediyesi İlkokulu 4. sınıf öğrencilerinden Meltem Nurgül Ölmez’in “Sakarya” isimli şiiri okuduğu törenin devamında Vali Düzgün, Şehitlik Özel Defteri’ni imzaladı. Vali Düzgün, “Topraklarımıza kanını, bayrağımıza rengini veren Aziz Şehitlerimiz!” diye başlayan yazısında şunları kaydetti: “101. yılını andığımız Çanakkale Deniz Zaferi, dönemin bütün zorlukları ve yokluklarına rağmen, Milletimizin bağımsızlığına olan inancı, vatan için millet için hayatını feda etmenin bir kayıp değil, cennetin kapısını açan şehitlik mertebesine ulaşma yolunda bir kazanç olduğu inancıyla ve ruhuyla kazanılmıştır. On binlerce askerimizin şehit olduğu Çanakkale Zaferi bizim için bir gurur abidesi olduğu kadar aynı zamanda bir hüzün abidesi olmuştur.”

Daha sonra Vali Orhan Düzgün, Garnizon Komutanı Hv. Plt. Tümgeneral İsmail Yalçın, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Halil Büyüknalbant, 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Tuğgeneral Cemal Akyıldız, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Uğur Özcan başta olmak üzere törene katılan vali yardımcıları, kaymakamlar, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar tarafından şehitlik ziyaret edildi.

Kur’an-ı Kerim’in okunduğu ve duaların edildiği şehitlik ziyaretinde Vali Düzgün ile beraberindekiler, şehit mezarlarına karanfil bırakarak şehit yakınları ile yakından ilgilenip duygularına ortak oldular.Cihan