Gündem
Giriş Tarihi : 22-04-2021 10:54   Güncelleme : 22-04-2021 10:54
Abone ol

23 Nisan'da da sokağa çıkma kısıtlaması var

İçişleri Bakanlığı, valiliklere gönderdiği genelgede “23 Nisan sokağa çıkma kısıtlaması” uygulanacağını belirten genelge gönderdi.

23 Nisan'da da sokağa çıkma kısıtlaması var

Buna göre; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatil olması dolayısıyla bu hafta sonuna özel sokağa çıkma kısıtlaması 22 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da başlayacak. Cuma, cumartesi, pazar günlerinin tamamını kapsayacak sokağa çıkma kısıtlaması 26 Nisan Pazartesi günü saat 05.00’de sona erecek. 

Daha önce genelge ile belirtilen “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi”nin geçerliliği sürecek.  

Hafta sonu 10.00- 17.00 saatleri arasında açık olan bakkal, market, kasap, manav ve kuruyemişçi ile şehirlerarası seyahat kısıtlamasına dair usul ve esaslar 23 Nisan Cuma günü de bire bir uygulanacak. 

TBMMi, Anıtkabir ve Birinci Meclis’teki tören ve kutlamalar dışında, yurt genelindeki  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında şu esaslara uyulacak: 

''-Milli Eğitim Bakanlığının konuya ilişkin yazısı doğrultusunda çelenk sunma törenleri fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde asgari düzeyde katılımla gerçekleştirilecek.

-Çelenk sunma törenleri dışında kişilerin bir araya gelmesine neden olabilecek kutlama programları yapılmayacak. Bunun yerine Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının coşkusunu yansıtabilecek başta kolluk araçlarından oluşmak üzere araç konvoyları, ses, ışık ve havai ışık gösterileri, mobil araçlarla gösteriler ile çevrimiçi etkinliklere ağırlık verilecek.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenlerinde görevli olan kişiler de tören ve kutlama programları süresi ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacak.

Ajans Bizim