Dünya
Giriş Tarihi : 02-07-2021 09:48   Güncelleme : 02-07-2021 09:48
Abone ol

82 yaşındaki kadın, Jeff Bezos ile uzaya gidecek

1960'lı yıllarda astronot yetiştirme programına katılan Wally Funk, dört kez NASA'ya başvurmasına rağmen kabul edilmemiş. Funk, uzaya giden en yaşlı kişi olarak tarihe geçecek.

82 yaşındaki kadın, Jeff Bezos ile uzaya gidecek

Wally Funk adlı 82 yaşında bir kadın, Jeff Bezos’un uzay turizmi firması Blue Origin’in “onur konuğu” olarak Jeff Bezos’la birlikte 20 Temmuz’da uzaya gidecek.

Funk böylece, uzaya giden en yaşlı kişi olarak tarihe geçecek.

Blue Origin’den yapılan açıklamaya göre, Wally Funk, New Shepard füzesindeki dördüncü uzay yolcusu olacak. Böylece Blue Origin’in tüm yolcuları belirlenmiş oldu. 20 Temmuz’da Jeff Bezos, kardeşi Mark Bezos, açık artırma sonucu bilet almaya hak kazanan bir yolcu ve son olarak Wally Funk, turistik amaçlı geziye çıkacak. Açık artırmayı kazanan yolcunun adı hâlâ açıklanmadı.

Blue Origin’in Instagram hesabından yayımlanan bir videoda kendisine astronot olacağı söylendiğinde “nihayet” diye bağırarak Funk’ın sevinçle Jeff Bezos’a sarıldığı görülüyor.

Wally Funk, ABD Havacılık Dairesi FAA’nın ilk kadın müfettişi olmuştu. Pilot da olan Funk, 19 bin 600 saatlik uçuş tecrübesine sahip.

Funk, 1960’lı yıllarda ilk Amerikalı astronotları uzaya göndermek için özel Mercury programı çerçevesinde erkek astronotlarda aynı testlere giren 13 kişilik bir kadın grubu olan “Mercury 13” topluluğunda yer almıştı. Funk, o dönemde bu programı başaran en genç kişi olmuştu.

Wally Funk, yayımlanan videoda o günleri şöyle anlattı: “Bana işi erkeklerden daha iyi ve hızlı yaptığım söylendi. Ben de NASA ile temasa geçtim, hem de dört kez. Astronot olmak istediğimi söyledim ama herhalde kimse beni almak istemedi. Ama bir gün oraya, yukarıya gideceğimi hiç düşünmemiştim”.

Jeff Bezos da paylaşımında, “Kimse bu kadar uzun süre beklememiştir. Eğitimleri de başarmalarına rağmen program iptal edilmiş ve 13 kadından hiçbiri uzaya uçamamış. Şimdi zamanıdır. Mürettebata hoş geldin Wally” diye yazdı.

Şimdiye kadar uzay giden en yaşlı insan Amerikalı astronot John Glenn olmuştu. Glenn, 1998’de 77 yaşındayken uzay mekiği Discovery ile uzaya gitmişti. 

Uzaya giden ilk kadın da Rus Valentina Tereçkova idi. Tereçkova 1963 yılında uzaya gönderilmişti. Uzay’daki ilk Amerikalı kadın da 1983’te Sally Ride olmuştu.

Jeff Bezos, geçen ay başında, Blue Origin’in ilk uzay yolculuğuna kendisinin de katılacağını açıklamıştı. Üçüncü bilet açık artırmaya sunulmuş ve 28 milyon dolara satılmıştı. 

Blue Origin, 20 Temmuz’da dikine havalanacak ve yaklaşık 75 km yükseklikte kapsül füzeden ayrılarak karman hattı denilen 100 km irtifayı geçinceye kadar yoluna devam edecek. Karman hattı, uluslararası anlaşmaya göre uzayın başlangıcını belirleyen hayali bir hat.

Uzay yolcuları, o anda yerçekimsizlik ortamında hareket edebilecek ve sadece birkaç dakikalığına Dünya’yı izleyebilecek. Kapsül saha sonra yeryüzüne dönmek üzere serbest düşüşe geçecek ve Teksas’ın batısında bir çöle inmeden önce üç büyük paraşüt ve aksi yönde çalışan motorlarla yavaşlatılacak.

Wally Funk’ın rakip Virgin Galactic firmasından da uzaya gitmek için bilet aldığı belirtiliyor.

Blue Origin ile milyarder Richard Branson tarafından kurulan Virgin Galactic arasındaki rekabet iyice kızışıyor. O da uzayda kısa turistik gezilere hazırlanıyor.

Richard Branson, 2019 yılında bir Twitter mesajında, “Wall Funk’a kadının yerinin uzay olmadığı söylenmiş ama o hiç vazgeçmemiş. Onun gelecekte Virgin Galactic’in astronotu olması bizi memnun eder” diye yazmıştı.

Ajans Bizim