Dünya
Giriş Tarihi : 27-05-2016 13:20   Güncelleme : 27-05-2016 16:52
Abone ol

ABD 71 yıl sonra Hiroşima'da

Japonya'nın Hiroşima şehrini ilk kez ziyaret eden ABD Başkanı Barack Obama, Hiroşima Barış Anıtı'na çelenk koydu. Anıt önünde saygı duruşunda bulunan Obama yaptığı konuşmada, nükleer silahları azaltma çağrısında bulundu.

ABD 71 yıl sonra Hiroşima'da

Hiroşima'yı ilk ziyaret eden ABD başkanı olan Obama, "71 yıl önce, ölüm gökyüzünden düştü ve dünya değişti." dedi. Atılan bombanın "insanlığın kendisini yok etmek için araçlara sahip olduğunu" gösterdiğini ifade eden Obama, şöyle devam etti: "Buraya, Hiroşima'ya neden geldik? Çok da uzak olmayan bir geçmişte zincirlerini kıran korkunç bir gücü bir kez daha düşünmek için geldik. Ölenleri anmak için geldik."

"Bu şehrin ortasında, burada bombanın düştüğü anı hayal etmeye zorlamak için kendimizi buraya geldik." diye konuşmasına devam eden Obama, bombayı gördükleri anda korkuya kapılan çocukların duygularını hissetmeye çalıştığını kaydederek "Onların sessiz çığlıklarını dinliyoruz." ifadesini kullandı.

Obama, ülkesinin 1945 yılında attığı atom bombası nedeniyle özür dilemeyeceğini, konunun tarihçilere bırakılması gerektiğini söylemişti. Beklediği gibi konuşmasında özür dilemeyen Obama, korkulardan arındırılmış bir dünya kurmak için çalışamanın gerekliliğine vurgu yaptı. Obama, nükleer stokların eritilmesi ve nükleer silahların bulunmadığı bir dünya kurulması için harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

ABE: ''OBAMA'NIN CESARETİNE SAYGI DUYUYORUM, ABD İLE YENİ SAYFA AÇTIK''

Öte yandan Japonya Başbakanı Şinzo Abe ise Hiroşima'ya atılan atom bombası ve yaşanan trajediyi anlattı. Birçok masum yaşamın tek bir atom bombasında hayatını kaybettiğine dikkat çeken Abe, bu tradejinin tekrar etmemesi gerektiğini belirtti.

Abe konuşmasında, Obama'nın Hiroşima'yı ziyaret etme cesaretine saygı duyduğunu belirtti. ABD ile Japonya arasında söz konusu ziyaret ile yeni bir sayfa açıldığının altını çizen Abe, Obama ve kendisinin ne kadar güç olursa olsun nükleer silahların olmadığı bir dünya kurmak için kararlı olduklarını kaydetti.

1945'te ABD Hiroşima'yı "Enola Gay" isimli ABD Hava Kuvvetleri'ne ait askeri uçakla atom bombasıyla vurmuştu. İlk olarak 70 bin kişinin öldüğü patlamada, daha sonra 100 binden fazla kişi çeşitli hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmişti. Atom bombasının ardından ise Japonya teslim olmuş ve 2. Dünya Savaşı sona ermişti. 

CİHAN