Dünya
Giriş Tarihi : 16-03-2021 11:58   Güncelleme : 16-03-2021 11:58
Abone ol

ABD Dışişleri ve Savunma Bakanları Asya ittifakını güçlendirmek için Japonya'da

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Llyod Austin Tokyo'da. Görüşmelerde Çin'in kararlı tutumu karşısında Asya ittifakını güçlendirme çabaları ele alınacak. Bakanlar ardından Güney Kore'ye gidecek.

ABD Dışişleri ve Savunma Bakanları Asya ittifakını güçlendirmek için Japonya'da

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Llyod Austin, Çin'in kararlı tutumu karşısında Asya ittifakını güçlendirme çabaları çerçevesinde mevkidaşlarıyla görüşmek üzere Japonya'ya geldiler. 

Blinken ve Austin'in Tokyo ve ardından yapacakları Seul ziyareti, Quad ittifakını oluşturan ABD, Japonya, Avustralya ve Hindistan liderlerinin geçen hafta yaptıkları sanal zirvenin ardından, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin üst düzey yetkililerinin ilk yurtdışı teması oldu.  

İki bakanın ziyaretlerinin gündemini, Güney ve Doğu Çin Denizlerinde denizcilik özgürlüğü ve yarı iletken tedarik zinciri güvenliğinden Kuzey Kore nükleer tehdidi ve Myanmar'daki askeri darbeye kadar çeşitli konular oluşturuyor.

Dışişleri Bakanı Blinken, bugün beraberinde geldiği Savunma Bakanı ile Tokyo'daki ABD Büyükelçiliğinde yaptığı açıklamada, Japonya ile daha derin ekonomik ve güvenlik ilişkileri kurulması çağrısında bulundu.  Blinken, "Söylemek isteriz ki ittifakın barış, güvenlik ve refahımızın mihenk taşı olduğu gerçeğini kesin olarak teyit etmeye geldik" dedi.

Blinken, bir araya geldiği bir grup Japon iş adamına da, ABD ile Japonya arasındaki ekonomik ilişkinin, çok iyi bilindiği üzere, dünyadaki en güçlü ilişkilerden biri olduğunu söyledi. Salgının, tıbbi ekipman, malzemeler, yarı iletkenler dahil olmak üzere kritik ürünler için küresel tedarik zincirlerinde güvenlik açıklarını ortaya çıkardığını belirten Blinken, ülkelerin gelecek için güvenli ve dayanıklı tedarik zincirleri oluşturmak amacıyla birlikte çalışmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Daha sonra Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi ile toplantısının başında konuşan Blinken, Japonya ve müttefikleriyle Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda çalışmak istediğini bildirdi. ABD Dışişleri Bakanı Blinken ayrıca, Tokyo ve Washington'un demokrasiye, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılıklarını paylaştıklarını ve bunların "ister Myanmar'da ister farklı şekillerde Çin'de olsun, bu bölge dahil olmak üzere birçok yerde tehdit altında" olduğunu vurguladı.

Beyaz Saray'ın, Pyongyang'ın şimdiye kadar ABD'nin diyaloğa girme çabalarını reddettiğini açıklamasından sonra Kuzey Kore odak noktası oldu. Kuzey Kore devlet medyasında bugün çıkan haberlerde, yeni ABD yönetimi, barış istiyorsa "sorun çıkarmaması" için uyarıldı.

Savunma ilişkileri

Japonya Savunma Bakanı Nobuo Kishi, Amerikalı mevkidaşı Austin ile ikili görüşmesinin başında, Bakanın ziyaretinin "ABD'nin bu bölgeye olan bağlılığı ve Japonya-ABD ittifakının sağlamlığı hakkında" güçlü bir mesaj verdiğini söyledi. 

Kishi, görüşmede, Çin’in Doğu ve Güney Çin Denizlerindeki hareketlerini ve "Japonya ve ABD’nin caydırma ve yanıt verme yeteneklerini geliştirmek için üzerinde çalışmaları gereken belirli girişimleri" ele alacağını söyledi. Austin de , ittifakın "Özgür ve Açık Hint-Pasifik'i desteklemek için birlikte çalışırken, bugünün ve yarının zorluklarını ele almanın mihenk taşı" olduğunu ifade etti.

Tokyo için, Özgür ve Açık Hint-Pasifik kavramı, Çin’in Doğu ve Güney Çin Denizlerindeki faaliyetlerinin sınırlanmaya çalışılması açısından büyük bir öncelik taşıyor.

Hem Austin hem  Blinken'ın, ikili görüşmelerin ardından mevkidaşlarıyla bir araya gelecekleri "2 + 2" görüşmelerinin ortak oturumunda, denizcilik, siber ve ekonomik güvenlik gibi Quad zirvesi sırasında gündeme gelen diğer konuları ele almaları bekleniyor.

Analistler, Tokyo'nun ayrıca, yaklaşan Tokyo Olimpiyatları için ABD'den destek alınması ve Asya'daki COVID-19 aşı tedarikini artırma taahhüdü ve iklim değişikliği gibi konuları da gündeme getirmesinin beklendiğini kaydettiler. 

Bakanların, Nisan ayında Biden ile görüşecek ilk yabancı lider olarak Beyaz Saray'ı ziyaret etmeye hazırlanan Japonya Başbakanı Yoshihide Suga'ya nezaket ziyaretinde bulunmaları bekleniyor. İki Bakan, yarın Tokyo'dan Güney Kore'nin başkenti Seul'e gidecek ve Perşembe gününe kadar burada temaslarda bulunacak.

Ajans Bizim