Dünya
Giriş Tarihi : 31-05-2016 08:42   Güncelleme : 31-05-2016 08:42
Abone ol

ABD'de Ulusal Anma Günü törenlerle kutlandı

Amerika Birleşik Devletleri’nde, ordu mensupları ve savaşlarda hayatını kaybedenler için düzenlenen “Ulusal Anma Günü” törenlerle kutlandı.

ABD'de Ulusal Anma Günü törenlerle kutlandı

Başkan Barack Obama, Washington'da bulunan Ulusal Arlington Mezarlığı’naki 'meçhul asker anıtı'na kırmızı, beyaz ve mavi renk çiçeklerle hazırlanmış çelenk bıraktı. Başkan Obama burada konuşmada, ülke için tarih boyunca yaşamlarını yitiren ve muharip ordu mensuplarının gönülden hatırlanmayı hak ettiklerini söyledi.

Obama; “Ulusumuzun yüzde birinden azı orduda üniforma giydiği için, Amerikalıların çok azı bu vatanseverliği görür veya böyle birini tanır. Fakat her gün telefon çaldığında veya sevdiklerinden mektup geldiğinde aynı ses tonuyla dua eden Amerikan aileler vardır. Az önce gönülden hatırlanmayı hak ediyorlar derken, tüm mücadeleyi gösterdikten sonra evlere dönen kahraman askerlerimiz için sağlık bakımı ve iş gibi imkanları kendilerine sunarak onların kazandıklarını tam anlamıyla onlara geri verebildiğimizden emin olmamız gerekir.” dedi.

ULUSAL ANMA GÜNÜ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU

Eski muharip ve yakınlarının oluşturduğu motosikletli gruplar, düzenlenen törenlerdeki geçitlerde yerini aldı. Her yıl düzenlenen ve ‘Rolling Thunder’ adı verilen geçit töreni, ilk defa 1988 yılında, savaşlarda yaşamını yitiren Amerikan askerlerini anmak için yapılmıştı. Bu geçide her yıl binlerce motosikletli katılıyor.

Motosikletli muharip topluluk, geçit töreninin organizatörlüğünü yapıyor. ‘Ulusal Anma Günü’ kutlamaları, Arlington Ulusal Mezarlığı’nda ilk defa 1868 yılında, 600 bin kişinin öldüğü ve üç yıl süren, Güney ve Kuzey eyaletlerinin savaştığı iç savaş sonrası yapılmaya başlamıştı.

Mayıs ayının son pazartesi günü olan anma günü, pek çok Amerikalı için yaz mevsiminin başlangıcı olarak yorumlanıyor. Resmi tatil olan bu günde, pek çok aile dışarıdaki güzel havanın tadını çıkarırken, plaj sezonu da başlamış oluyor.

CİHAN