Dünya
Giriş Tarihi : 17-03-2021 22:43   Güncelleme : 17-03-2021 22:43
Abone ol

ABD’den Taliban hedeflerine hava saldırıları

Afganistan’daki Taliban hedeflerine bu hafta içinde, ABD’nin hava saldırıları düzenlediği açıklandı, ancak ne kadar kayıp verildiği belirtilmedi.

ABD’den Taliban hedeflerine hava saldırıları

Afganistan’daki Amerikan askerlerinin çekilmesine yönelik verilen takvime yaklaşılırken ABD’nin, bu hafta içinde Taliban hedeflerine saldırılar düzenlediği açıklandı.

ABD’nin Afganistan güçlerinin sözcüsü Albay Sonny Leggett, Twitter’da, ülkenin güneyindeki Kandahar eyaletinin Zhari, Spin Boldak ve Kandahar bölgelerinde son 48 saat içinde hava saldırıları düzenlendiğini yazdı.

Twitter açıklamasında, verilen kayıp konusunda bilgi yer almazken, hava saldırılarının Afgan kara birliklerine destek olarak düzenlendiği belirtildi. Açıklamada, Afgan ordu mevzilerine  saldırılar düzenleyen Taliban güçlerinin sığınaklarının hedef alındığı ifade edildi.

Washington yönetimi, 2020 yılında Katar’ın başkenti Doha’da ABD ile Taliban arasında Amerikan askerlerinin tamamının 1 Mayıs’a kadar Afganistan’dan çekilmesine dair varılan anlaşmaya ilişkin değerlendirmesini sürdürüyor.

Başkan Joe Biden, ABC televizyon kanalına verdiği bugün banttan yayımlanan demecinde, askerlerin çekilmesinin, eski Başkan Donald Trump’ın sadece Taliban ile yaptığı anlaşmanın takvimine yetişmesinin “zor” olduğunu kaydetmişti. Biden, Afgan hükümeti ve müttefikleriyle görüşmelerinin sürdüğünü ve Amerikan askerlerinin Mayıs’a kadar tamamen çekilmesi yetişmezse de takvimin “çok da uzamayacağını” ifade etmişti.

ABD’nin Afganistan’da halen yaklaşık 2500 askeri bulunduğu biliniyor ancak son bazı haberlerde terörle mücadele misyonuyla sayının 3500’ü bulduğu ileri sürülmüştü. Afganistan’da, ayrıca  Afgan askerlerinin eğitimi misyonuyla 7 bin kişilik NATO ve uluslararası koalisyon güçleri bulunuyor.

Ajans Bizim