Dünya
Giriş Tarihi : 16-03-2021 11:52   Güncelleme : 16-03-2021 11:52
Abone ol

ABD’nin ilk ‘yerli’ bakanı Haaland

ABD’de Laguna Pueblo kabilesinden gelen Deb Haaland, Senato’nun İçişleri Bakanlığını onaylamasıyla tarihte ilk defa bakanlık koltuğuna oturan Amerikan yerlisi olacak.

ABD’nin ilk ‘yerli’ bakanı Haaland

ABD’de Senato’nun Deb Haaland’ın İçişleri Bakanlığını onaylamasıyla, tarihte ilk defa bir Amerikan yerlisi kabineye giriyor.

Amerikan basınına göre Senato’da dün yapılan oylamada, Cumhuriyetçilerin çoğunun karşı çıkmasına rağmen, 40’a karşı 51 oy alan Deb Haaland, Başkan Joe Biden yönetiminin İçişleri Bakanı oluyor. 

Senato’daki oturum sırasında Haaland, tarihi adaylığına vurgu yaparak, adaylığının herkes için fırsatlar yaratma ve tek bir ulus olarak birlikte ilerleme yönünde Amerikalılar için ilham verici olmasını umut ettiğini söyledi. 

Hükümetin yerlilerle ilişkisinden milli parklara, doğal kaynakların işletilmesine kadar 202 milyon hektarlık bir alandan federal düzlemde sorumlu olacak Deb Haaland, Biden’ın iklim krizi ve karbon emisyonlarını azaltma planını da hayata geçirecek.

Deb Haaland’ın İçişleri Bakanlığına  adaylığı kendilerinden bir kişinin federal koltuğa oturması için kampanya yürüten Amerikan yerli liderleri ve çevreci gruplar için de zafer oldu.

İlklere imza atan kadın

1960 Arizona doğumlu olan Deb Haaland, federal olarak tanınan Amerikan yerlilerinden Laguna Pueblo kabilesine mensup. 

Kişisel tarihinde de ilkler barındıran Haaland, 2018 yılında ilk kez Kongre’ye seçilen 2 Amerikan yerlisi kadından biri olmuştu. Yemin ederek bakanlık koltuğuna oturmayı bekleyen Deb Haaland, New Mexico’dan Temsilciler Meclisi’ne seçilmişti.

Ajans Bizim