Siyaset
Giriş Tarihi : 11-11-2020 13:33   Güncelleme : 11-11-2020 13:33
Abone ol

Adalet Bakanı Gül'den nafaka yanıtı

CHP Milletvekili Sera Kadıgil, dün Adalet Bakanlığı bütçe görüşmelerinde söz alarak son dönemde gündemde olan nafaka ile ilgili konuştu.

Adalet Bakanı Gül'den nafaka yanıtı

Bakanlığın nafaka ile ilgili düzenleme üzerine çalıştığı iddialarını soran Kadıgil’ e yanıt veren Bakan Gül “Kadınların asla aleyhine dönük hiçbir faaliyetin, hiçbir adımın biz, hem hükûmet olarak,  hem parti olarak, hem de Bakanlık olarak destekçisi olamayız. Eğer bir şey olacaksa kadınlara pozitifi anlamda daha iyi noktada, iyileştirici noktada her türlü gelişme ve bu konuda iyileştirme söz konusu olabilir” ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili Kadıgil, nafaka ile ilgili kimi çevrelerce yapılan manipülasyonlara yönelik olarak gerçekleri anlatacağını söylediği konuşmasında, “Geçenlerde basına bir haber yansıdı; Adalet Bakanlığı yememiş içmemiş bir çalışma yapmış, kadınların nafaka hakkını sınırlamak istiyormuş. İlk önce soruyorum: Burada, bu çalışmayı yapan erkek bürokratlarımız acaba kim? Çünkü sizin bu konudaki tutumunuzun bu yönde olmadığı yönünde duyumlar geliyor” dedi.  Nafakanın sadece kadınlar için geçerli olmadığının altını çizen Kadıgil; “Bu nafakayı kimler alabilir? Nafakayı sadece kadınlar almaz, nafakayı erkeklerde alabilir. Kanunun lafzı -zaten benden daha iyi bilirsiniz- bu yöndedir, boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf alır yani. Peki, biz neden sürekli bu yazık, gariban, mağdur erkekleri konuşuyoruz? Yani neden bu nafakanın tarafı hep kadınlar oluyor; çünkü toplumsal cinsiyet eşitliği yok, çünkü kadın eve mahkûm ediliyor, çünkü kadın erkek kadar okutulmuyor, kadın, erkek kadar çalıştırılmıyor, kocaları tarafından çalışmasına izin verilmiyor, izin verilmediği gibi ondan sonra boşanınca dönüp ona diyorsunuz ki “Kusura bakma kardeşim, sen nafaka falan alamazsın’ demek adil değildir” ifadelerini kullandı.

“NAFAKA SÜRESİZ DEĞİLDİR”

Sözlerine nafakanın süresiz olmadığını belirterek devam eden Kadıgil; Bir ay evli kaldı, ömür boyu nafaka alacak.”  Böyle bir şeyin olmadığını biliyorsunuz. Kıymetli Adalet Bakanlığı yetkilileri, bütün veriler sizin önünüzde, üç beş tane “celebrity” ünlü davası üzerinden gidip de milyonlarca yoksul kadını bu şekilde suçlamaya hiç kimsenin hakkı yok, ilk önce bunu bir ortaya koyalım. Nafaka süresiz midir, değil, değildir efendim. Kanunun lafzında süresiz verilebileceği söylenmiştir ama bunun şeyleri vardır; bazı doneleri vardır, bazı kriterleri vardır, kadın çalışıyorsa, çalışmaya başladıysa, yeniden bir yerde iş bulduysa, devletten bir geliri varsa, başka biriyle evlendiyse zaten nafaka alamaz. Bunların hepsini bir kenara geçtim, eğer ki hâkimin önüne gider, erkek taraf “Ben böyle böyle sebeplerle fakirleştim” derse hâkim zaten bunu ayarlayabilir” dedi.

HANGİ KADIN 300 TL ALIP DA ÇALIŞMAK İSTEMİYOR?”

Üçüncü olarak “Kadınlar çalışmak yerine nafaka yiyip yatmayı tercih ediyor” argümanının doğru olmadığını ifade eden Kadıgil sadece dört kadından birinin  çalışabildiğinin de altını çizdi. “Kadıgil, siz kadınlara iş buluyorsunuz da kadınlar nafakayı mı tercih ediyor? Öte yandan ortalama nafaka  300 TL iken bu ekonomik kuşullarda hangi kadın 300 TL yemek için çalışmadan yatmak için bunu yapıyor?” dedi.

“KADINLARIN ALEYHİNE HERHANGİ BİR ADIM ATMAYACAĞIZ”  

Kadıgil’in sözlerinin ardından konuşan Bakan Gül;  “Nafaka konusunda elbette bu konu için bir yasal düzenleme gerekiyor. Eğer bu konuda bir değişiklik olacaksa ve bunun yeri çatısı Meclistir, yani Yüce Meclisin iradesi yerine geçip herhangi bir değerlendirmede bulunmamız söz konusu olamaz ve haberde sözü geçtiği gibi Bakanlığımızın şu kadar bu kadar yıl olsun diye bir düşüncesi asla yok” dedi. Adalet Bakanı nafaka konusunda akademisyenlerin, uygulayıcıların, Yargıtay’ın,  farklı görüşleri olduğunu  söyleyerek “Kimin hangi kanaati var, düşüncesi var,  bunların teknik olarak çalışmaları yapılıyor ama ne olursa olsun bu konuda kadınların asla aleyhine dönük hiçbir faaliyetin, hiçbir adımın biz, hem Hükûmet olarak, hem parti olarak, hem de bakanlık olarak destekçisi olamayız. Eğer bir şey olacaksa kadınlara pozitifi anlamda daha iyi noktada, iyileştirici noktada her türlü gelişme ve bu konuda iyileştirme söz konusu olabilir” dedi.