Dünya
Giriş Tarihi : 14-03-2016 17:25   Güncelleme : 14-03-2016 17:25
Abone ol

AfD’nin zaferi rağmen Merkel ‘sığınmacı politikasında değişiklik yok’ dedi

BERLİN - Başbakan Angela Merkel’in mülteci politikasının test edildiği eyalet seçimlerinden aşırı sağcı AfD zaferle ayrıldı

AfD’nin zaferi rağmen Merkel ‘sığınmacı politikasında değişiklik yok’ dedi
BERLİN - Başbakan Angela Merkel’in mülteci politikasının test edildiği eyalet seçimlerinden aşırı sağcı AfD zaferle ayrıldı. Sonuçları ‘partimiz için zor bir gün’ sözleriyle değerlendiren Merkel, "Mülteci politikamızda bir değişiklik olmayacak. Avrupa’da sürekli bir çözüm için çaba sarf etmeye devam edeceğim." mesajını verdi. Hiçbir partinin işbirliği yapmak istemediği AfD’nin aldığı yüksek oy oranları ise koalisyon hesaplarını zorlaştırdı.

Seçimlerde Winfried Kretschmann’lı Yeşiller Partisi’nin Baden Württemberg’deki tarihi başarısı da dikkat çekti. Rheinland Pfalz eyaletinde Başbakan Malu Dreyer SPD’nin yüzünü güldüren tek aday olurken Sachsen Anhalt’de seçimi CDU önde bitirdi. Seçimlere yüksek katılım dikkat çekti.

Baden Württemberg, Saksonya Anhalt ve Rheinland Pfalz eyaletlerinde yaklaşık 13 milyon seçmen Pazar günü sandık başına gitti. Göçmen ve Müslüman karşıtı olan sağ popülist Almanya için Alternatif Partisi (AfD) her üç eyalette de mecliste temsil edilecek. AfD’nin üç eyalette yüksek oy alması ve CDU’nun seçimin yapıldığı üç eyalette de oy kaybetmesi, seçmen tarafından Başbakan Merkel’e mülteci politikası nedeniyle bir sarı kart olarak değerlendiriliyor.

Angela Merkel ve eyalet başkanları Berlin’de parti yönetim toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı. Seçmenlerin İslam ve iç güvenlik endişelerinin sonuçlarda rol aldığını aktaran Merkel, "Mülteciler konusunda adımlar attık ancak hâlâ nihai bir çözüme ulaşamadık. AfD’ye karşı argümanlarla mücadele etmeliyiz. Parti için zor bir gündü." dedi.

ÖZDEMİR: DURUMUMUZ KOALİSYON PARTİLERİNE GÖRE DAHA İYİ

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, “Parti olarak durumumuz koalisyon partilerine göre daha iyi. AfD seçmeninin tamamı aşırı sağcı değil. Toplumsal düzene ilişkin endişeleri olanların oylarını aldılar.” ifadelerini kullandı. Özdemir ayrıca Ankara'da hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi. Ankara'daki terör saldırısın faillerinin en kısa zamanda bulunmasını talep eden Özdemir, terörün her türlüsünü kınadıklarını söyledi.Cihan