Siyaset
Giriş Tarihi : 26-07-2016 14:10   Güncelleme : 26-07-2016 14:10
Abone ol

Ağbaba, engelli öğretmenlerin rapor çilesini Bakan Yılmaz'a sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, EKPSS sonucuna göre öğretmenliğe atanan engelli öğretmenlerden istenen "öğretmenlik yapabilir" raporunu Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a sordu.

Ağbaba, engelli öğretmenlerin rapor çilesini Bakan Yılmaz'a sordu

Özellikle  MEB'de yoğun açığa almaların yaşandığı son günlerde öğretmen ihtiyacının 20 binleri aştığı Bakan Yılmaz tarafından da ifade edilmişken, ataması yapılan engelli öğretmenler için kanuni hiçbir altyapısı olmayan "öğretmenlik yapabilir " raporunun dayatılmasının keyfi bir uygulama olduğunun altını çizen Ağbaba, ''Zira bu kişiler, zaten engelliler için açılan sınav kapsamında kazanmış, ve öğretmen olarak atanmışlardır. Engelli bir bireyin öğretmenlik yapıp yapamayacağı kararının bir doktor iradesine bırakılması en hafifiyle hak gaspıdır. Ayrıca Sağlık Kuruluşlarına , engelli bireylere "öğretmenlik yapabilir" raporu verirken değerlendireceği kriterler hususunda herhangi bir düzenleme ve bildirim de yapılmamıştır. Bu durumda hangi kritere göre değerlendirme yapacağını doktorlar ve Sağlık Kurumları da bilmemektedir'' açıklamasında bulundu.

İşte CHP'li Veli Ağbaba'nın konuyla ilgili soru önergesi:

 ''01.07.2016 Tarihinde, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) sonuçlarına göre 498 engelli öğretmenin atamasının yapıldığı Bakanlıkça açıklanmıştır. Ancak Bakanlığın internet sitesinde bulunan başvuru şartlarının yer aldığı duyuruda; "Ataması yapılan engelli öğretmen adaylarının göreve başlama işlemleri esnasında öğretmenlik yapıp yapamayacaklarına ilişkin sağlık kurulu raporunu ibraz etmeleri gerektiği" vurgulanmıştır. 

Bu çerçeveden hareketle;

1) Daha önce EKPSS ile yapılan engelli öğretmen atamalarında göreve başlayan engelli öğretmenlerden "öğretmen olabilir" raporu istenmemesine rağmen bu atama döneminde sağlık kurulu raporunun yanında göreve başlarken "öğretmen olabilir" ibareli sağlık kurulu raporunun istenmesinin sebepleri nelerdir?

2) Özellikle görme engelliler başta olmak üzere, bu raporu almakta sağlık kurullarının önyargılarına maruz kalan ve bahsi geçen dönemde atanmış engelli öğretmenlerin bulunduğu bilgisi tarafımıza ulaşmaktadır. Bu konuda telafisi mümkün olmayan hatalara neden olunmaması için bir tedbir alınmış mıdır?

3) Yalnızca görme engelli olduğu için "öğretmen olabilir" raporu alamayan bir atanmış öğretmen, göreve başlayamadığı takdirde bunun sorumluluğu kime aittir?

4) Alenen mağduriyetlerin yaşandığı bilinen bu süreçte; Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında, atanmış engelli öğretmenlerin "öğretmenlik yapabilir" raporu alabilmeleri esnasında herhangi bir mağduriyet yaşamamaları amacıyla bir istişarede bulunulmuş mudur?

5) Aday öğretmenlerin yetiştirilmesi kapsamında; tüm aday öğretmenlerle birlikte, gerek danışman öğretmen, gerek okul müdürü, gerekse müfettişler tarafından değerlendirilmeye tabi tutulan engelli öğretmenler, bu süreci başarıyla tamamladıkları takdirde asli öğretmenliğe geçiş için yazılı sınav ve sözlü mülakata katılarak asil öğretmen olabilmekteyken, öğretmenliğe başlamadığı halde öğretmenlik yapıp yapamayacağı bir doktor heyetinin eline nasıl bırakılmaktadır? Sağlık kurulunun hangi kriterlere göre bu raporu vermesi beklenmektedir?

6) Bakanlığınız, hangi engel gruplarının kesinlikle öğretmenliğe elverişli olmadığı hususunda kamuoyu ve Sağlık Bakanlığı’nı bilgilendirmiş midir? Şayet bilgilendirmişse , atanmış görme engelli öğretmenlerin mağduriyetleri ne ile açıklanabilir?

7) Dönemin Başbakanı ve şu anda Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın engelli öğretmenler için “bal gibi de olur” sözü hafızalarda daha tazeyken, bugün atanmış görme engelli bir öğretmenin karşısına neden doktor engeli çıkartılmaktadır?''